2014. december 26., péntek

BIG DATA Kenneth Cukier - Viktor Mayer-Schönberger


Időszerű, fontos könyv. Szokás szerint a könyvet reklámozó szöveg nem teljesen fedi a könyv tartalmát. Nem elsősorban big data sztorik alkotják a könyvet, azok másodlagosak. A big data mint fogalom kerül megvilágításra, az előnyök és a hátrányok.

Hivatalos leírás:

Megbüntethetnek-e minket olyasmiért, amit el sem követtünk?
Hogyan kémkednek utánunk az okos elektromos mérőórák?
Milyen összefüggés van a hurrikánok és a félkész epres sütemény eladása között?
Milyen színű használt autót érdemes vásárolnunk?
Hogyan leplezhető le a sportban a bundázás?
A válaszokat a big data módszere, vagyis az óriási adattömeg rendszerezése és elemzése rejti, amely révén meghökkentő következtetésekre juthatunk. Nincsenek többé titkok: az adatok mindent elárulnak az életünkről.
A big data forradalma a következő években megváltoztatja majd az üzleti világgal, az egészségüggyel, a politikával, az oktatással és az innovációval kapcsolatos gondolkodásmódunkat, és alkalmazása az élet egyre több területén elterjed. Helytelen felhasználása azonban új veszélyeket is hordoz: fenyegetheti például a személyiségi jogokat, sőt még az is előfordulhat, hogy valakit olyasmiért ítélnek el, amit el sem követett, egyszerűen azért, mert a big data képes előre jelezni a jövőbeli viselkedést.
Ebben a kristálytiszta logikával felépített, rengeteg meglepő ismeretet tartalmazó könyvben két zseniális szakember magyarázza el, mi is a big data, hogyan változtatja meg életünket, és mit tehetünk azért, hogy megvédjük magunkat a veszélyeitől.

2014. december 21., vasárnap

Hogyan változtatja meg agyunkat az internet? A sekélyesek kora Nicholas Carr



Csodásan megírt könyv. Látszik, az irodalmi előképzettség a szerzőn. De nem csak a forma remek, de a tartalom is. Szépen felépített mű, aminek a végére vártam valami igazán nagy csattanót, Sajnos ez elmaradt.

De tényleg elhülyül a mai és a következő nemzedék az internet miatt? Tényleg a sekélyesek kora jön? Szerintem egyáltalán nem. Mindig is a sekélyesek kora volt, mindig is az ostobák, az írástudatlanok, a nem gondolkodók, a sekélyesek voltak többen. Miért hiszi bárki, hogy ez nem így volt eddig? Az oktatásunk jelenleg pont olyan, mint az internet, túl sokat akar megtanítani, túl gyorsan. Eddig sem jutott elég idő az ismeretek elmélyítésére. A gyerekek nem tanulnak meg sem olvasni, sem számolni. Nem tanulnak meg koncentrálni, elmélyülni, nem ismerik meg önmagukat, a határaikat, a lehetőségeiket, nem találják, nem találhatják meg az elemeiket. (Lásd. Sir Ken Robinson könyvek!) Az internet már nem oszt nem szoroz. Pont hogy végre a tömegek is megkapják, amit eddig csak a TV adott meg. A semmit mondó, felszínes, gyorsan múló nem ismeretet. Eddig is egy jelentéktelen kisebbség tartotta fenn a civilizációt, ezután is így lesz. A többiek, meg jól elvannak a birkaságukkal. A többségnek a számítógép csak egy nyűg volt. Feleslegesen sokat tudott. Meg volt hozzá billentyűzet. De minek? A többség szellemi színvonalához a tablet, az okostelefon, az ikonokkal és korlátlan médiafogyasztással az ideális. Írni úgy sem akarnak. Bár  a trollokat azért ne becsüljük le. Ők írnak, bár ne tennék.

Hivatalos leírás:

„Vajon elbutít-e bennünket a Google?”

A könyvolvasás megtanított figyelmünk összpontosítására és a kreatív gondolkodásra, ezzel szemben az internet a sok forrásból származó, apró információfoszlányok gyors megismerésére ösztönöz, s mindeközben eltereli a figyelmünket. Tudományosan bebizonyították, hogy élményeink megváltoztatják az agyunkat: az információk keresésére, tárolására és megosztására használt digitális technológiák ténylegesen átszervezik agyunk idegpályáit.

Nicholas Carr sokakban aggodalmat kelt, amikor rávilágít korunk egyik legfontosabb dilemmájára: miközben élvezzük a világháló előnyeit, vajon nem áldozzuk-e fel az elmélyült olvasás és gondolkodás képességét?

Ez a rendkívül olvasmányos mű leírja azt a furcsa, mesterséges világot, amelyben jelenleg élünk, miközben komoly kérdéseket vet fel a modernkori szellem állapotával kapcsolatban.

2014. december 13., szombat

Csak egyszerűen Alan Siegel Irene Etzkorn


Minden egyre bonyolultabb, nekünk meg egyre kevesebb az időnk és a sávszélességünk.
Nem hiszem, hogy van ebből általános kiút. Ennek ellenére ez a könyv megerősítheti abbeli hitünket, hogy nem velünk van a baj, ha a világunkat egyre bonyolultabbnak látjuk és úgy gondoljuk, lehetne ezt egyszerűbben is csinálni. Lehetne, de ehhez meg kell vívnia mindenkinek a saját harcát a felesleges bonyolultságokkal otthon és a munkahelyén egyaránt. Empátia, lényeg, érthetőség. A három kulcs, ahhoz, hogy elkerüljük a felesleges túlbonyolításokat. Mindegy, hogy egy új mobil telefont akarunk bevezetni a piacra, vagy egy hitelszerződést, vagy iskolát választunk a gyerekünknek.Ha nem érdekel, hogy az ügyfél, felhasználó, barát, családtag, mit akar, mi lenne jó neki már el is buktunk. Ha kellő figyelemmel vagyunk a másik iránt, beleképzeljük magunkat a helyébe, megértjük az igényeit, motivációit, érzéseit, akkor továbbléphetünk. Találjuk meg a közlendőnk (vagy a funkció) a lényegét. Nyessük le a feleslegesen bonyolult részeket (pl. nem kell sörnyitó egy mobilra, még ha nekünk tetszene is). Ez talán a legnehezebb, de nem lehetetlen feladat. Ha ez megvan, érthetően közöljük (pl. jogi hablaty nélküli szerződés, latin szavaktól mentes orvosi zárójelentés, könnyen érthető design). Amiről a könyvben nincs szó, de nagyon fontos szerintem, elsőre nagyon kevés eséllyel tudunk tökéletes eredményt elérni. De ha megvan a kellő alázat, odafigyelés és empátia, újra kezdhetjük, átfogalmazhatjuk a közlendőnket (vagy átformálhatjuk a tárgyat) majd, újra és újra, míg mindenki elégedett nem lesz az eredménnyel.

Ha tetszett a könyv ajánlom még:
A szűkösség pszichológiája Sendhil Mullainathan, Eldar Safhir
Tökéletes rendetlenség Eric Abrahamson - David H. Freedman
A választás paradoxona Miért a kevesebb a több? Barry Schwartz
Eladni emberi dolog Daniel H. Pink

Alan Siegel Lets simplify legal jargon TED

Hivatalos leírás:

"A lehető legegyszerűbben közelítsünk meg mindent, de annál semmivel sem egyszerűbben."
Albert Einstein

Nap mint nap bosszankodunk, mert egyre több megfejthetetlen számla, érthetetlen szerződés és túlbonyolított termék rabolja időnket, türelmünket és pénzünket.
Alan Siegel és Irene Etzkorn felismerték az egyszerűségben rejlő erőt. Rengeteg példán keresztül mutatják be, hogyan válhatunk sikeresebbé, versenyképesebbé és kiegyensúlyozottabbá az üzleti életben, az állami szférában és az élet valamennyi területén, ha empátiára, érthetőségre és a lényegre törekszünk.

2014. december 10., szerda

Agyament gondolkodás Stephen J. Dubner, Stevend Levitt


Jaj de jó könyv! Persze nem egy újdonság bomba, de élvezetes, könnyen olvasható könyv tanulságokkal. A sztorik egy része ismerős lehet Gladwelltől, más esetleg Tim Harfordtól (aki nagyjából jelen könyv szerzőinek a farvizén evezget), ennek ellenére ajánlom, a két szerző könyvei után is,

Hivatalos leírás:

Agyament gondolkodás Miért húzta le az ausztrál orvos a veszélyes baktériumokkal teli lombikot? Hány életet mentene meg egy vezető nélküli autó? Miért olyan nehéz kimondani, hogy nem tudom? Miért hívják fel a figyelmet a nigériai emailes csalók, hogy Nigériából írnak? Steven D. Levitt és Stephen J. Dubner a Lökonómia (Freakonomics) című könyvük után ismét a dolgok mélyére néznek. Azokba a gondolkodási mechanizmusokba vezetnek be, amelyek révén egy kissé termékenyebben, kreatívabban és racionálisabban gondolkodhatunk vagyis elsajátíthatjuk az agyament gondolkodást. A közgazdász-újságíró páros egy merőben új probléma-megoldási módszert körvonalaz, legyen szó üzletről, jótékonykodásról, sportról, politikáról vagy átfogó, globális reformokról. A lebilincselő történetmesélés és a rendhagyó elemzés rájuk jellemző egyvelegével mindent megvizsgálnak, mindezt annak érdekében, hogy a világ és saját magunk problémáira jobb kérdésekkel és még jobb ötletekkel rukkolhassunk elő.

2014. december 1., hétfő

Ajtó a nyárba Robert A. Heinlein


A történetről nem spoilereznék :). Kicsit nehezen indul, de aztán belendül, majd a katarzis sem marad el. Aki nekiállna arra készüljön, hogy ezt 1957-ben írta a szerző. Az 1970-es elképzelt jövő is vicces, a 2000-es elképzelt jövő meg már kacagtató. A technikai furcsaságokon túllendülve élvezetes olvasmány, főleg a második fele.

Hivatalos leírás:

Daniel Boone Davis sikeres feltaláló és vállalkozó, cége háztartási robotokat gyárt és forgalmaz. Aztán egyik napról a másikra kirántják talpa alól a talajt, méghozzá azok, akiktől a legkevésbé várta volna: menyasszonya és legjobb barátja esküdtek össze ellene, minden értelemben. A csalódott férfi menekülni akar a világból, ezért úgy dönt, hibernáltatja magát. Csakhogy rosszakarói mesterkedésének köszönhetően 30 évvel később koldusszegényen ébred, semmivel sem jobb körülmények között, mint amik elől elszökött. Utolsó reménysége egy lezüllött tudós, aki állítólag ismeri az időutazás titkát. Dan bosszútervet kovácsol, hogy a múltba visszatérve jobb irányba terelje életét.