2016. szeptember 2., péntek

Szedjük rá Houdinit! Alex Stone


A kezdetben unalmasnak induló könyv, ami Alex felsülésével kezdődik egy nemzetközi bűvész versenyen, szépen átmegy egy filozofáló, bűvészetről, kvantumfizikáról, és az emberi észlelésről szóló életrajzi fejlődés regénybe.Bűvésztrükköket ugyan nem fogunk belőle megtanulni, de betekintést nyerünk a bűvészet rejtélyes világába. Az tetszett legjobb benne, hogy nem csak a sikereit, hanem a bőven elszenvedett kudarcait, mélypontjait is elmeséli a történet során, amit kellő humorral és öniróniával kezel. Ajánlom bárkinek!


Hivatalos leírás:

A bûvészet a megtévesztés tudománya. Lebilincselõ utazás a tudatosság határait és az emberi elme rejtélyeit vizsgáló színes világba.
Alex Stone sorsa megpecsételõdött, amikor ötéves korában apja bûvészkészlettel lepte meg. A megszállottak és zsenik titokzatos világa magával ragadta. Minden vágya az volt, hogy bekerüljön a mesterbûvészek elit körébe. Végigjárta New York évszázados bûvészklubjainak hátsó termeit, a legmodernebb pszichológiai laboratóriumokat, a csillogó Las Vegas-i kaszinókat és megismerte a világ legkiválóbb hamiskártyását.
Tudományos precizitással és remek humorral megírt könyve azonban több a trükkökrõl, fellépésekrõl és fanatikusokról szóló mesénél. A pszichológia, az idegtudomány, a fizika, a történelem, de még a bûnözés kevésbé ismert területeit is a csalás és az illúzió lencséjén keresztül vizsgálva egy sor elképesztõ felismerésre jut az agy mûködésérõl.

A felejtés könyve Douwe Draaisma



Érdekes könyv, de inkább tudománytörténeti, vagy filozófia szempontból, mint tudományosan.


Hivatalos leírás:

Douwe Draaisma pszichológus-esszéista új könyvében tovább kutatja az emlékezet működésének titkait, s ezúttal a felejtés jelenségét vizsgálja. Fő állítása az, hogy a felejtés nem valamiféle hiányosság, hanem az emberi elme egyik létfontosságú képessége: csupán azért vagyunk képesek az információk megjegyzésére és rendszerezésére, mert rendelkezünk azzal a képességgel, hogy emlékeinket szelektíven töröljük. A könyv többek között az alábbi kérdésekre keres választ: Miért vannak technikáink a dolgok megjegyzésére, és miért nincs a felejtésre? Léteznek-e elfojtott emlékek, s ha igen, hol tárolódnak az agyban? Mi történik egy másik emberrel közös emlékeinkkel, ha a másik már nincs velünk? A múltbeli eseményekre vonatkozó elfelejtett benyomásaink ténylegesen törlődnek, vagy csupán hozzáférhetetlenekké válnak számunkra? Miért van az, hogy a kollégánk pontosan emlékszik egy ötletre, de arra nem, hogy az ötlet a miénk volt?
A szerző a tőle megszokott módon közérthetően és sok humorral, irodalmi művek, filmek és újságcikkek bevonásával tárgyalja a legösszetettebb kognitív pszichológiai és elmefilozófiai kérdéseket. A kötetnek izgalmas magyar vonatkozása is van: az egyik fejezet fő témáját Esterházy Péter Harmonia caelestis és Javított kiadás című regényei adják.