2014. június 13., péntek

Tündöklés Edward M. Hallowell


Ajánlom, ha közép, felső, legfelső, vagy akármilyen vezető vagy. Alkalmazottként azért érdemes elolvasnod, hogy lásd milyen lenne egy olyan munkahely ahol jól éreznéd magad.

Hivatalos leírás:

A  Tündöklés dicsérete
„Vegyük Hallowell kivételes tudását és bölcsességét, adjuk hozzá az agykutatás legfrissebb eredményeit, és megkapjuk ezt az egyedülálló, lenyűgöző és rendkívül hasznos könyvet!”
Carol Dweck, a Mindset: The New Psychology of Success (Beállítódás: a siker új pszichológiája) szerzője
„Ezt az inspiráló könyvet minden vezetőnek el kellene olvasnia. Hallowell világossá tette, mennyire fontos a kapcsolat a hosszú távú siker szempontjából, és nagy hatású könyvében megmutatja, hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet embereinkből - és saját magunkból.”
Jim Robinson, az RRE Ventures általános partnere,
az American Express volt elnök-vezérigazgatója;
és Linda Robinson, a Robinson,
Lerer and Montgomery partnere és elnöke
„Hallowell rendkívül tehetséges orvos, tudós és üzleti tanácsadó. Tehetsége abban áll, hogy képes minket megtanítani játszani. Ugyanez a képesség teszi a Tündöklést értékes és élvezetes olvasmánnyá.”
George E. Vaillant,
MD, pszichiáter professzor;
a Spiritual Evolution (Szellemi evolúció) szerzője

2014. június 8., vasárnap

Dolgozni jó! Gini Graham Scott


Pozitív pszichológia a munkahelyen. Ne várjunk nagy újdonságot a könyvtől, de a 101 tippből a boldogabb munkahelyi légkörért, van pár használható és van pár teljesen agyament is :). De hát pont ez a lényeg, hogy ne vegyük annyira komolyan az életet és boldogabbak lehetünk.


Hivatalos leírás:

A könyv a fájó munka ellenszere. Ellenszer a kemény munkát, örökös pörgést és versengést követelő társadalmi elvárások káros hatásaira.

A kötet a következő kérdéseket feszegeti:

- Hogyan csökkenthetjük azt az időt, amit kevésbé örömteli feladatokkal kell töltenünk?

- Hogyan tehetjük szórakoztatóbbá, ösztönzőbbé a munkánkat?

- Hogyan azonosíthatjuk a tipikus akadályokat a munkavégzésben, és hogyan oldhatjuk fel ezeket?

- Miért és hogyan jó dolgozni?

- S bármennyire is elcsépelt a kérdés, annyira meghatározó: hogyan lehetünk boldogabbak?

A kötetben szereplő ötletek, tesztek, játékok és történetek befogadásához nem kell kérni az orvos vagy a gyógyszerész véleményét: nagyobb adagokban és kisebbekben is fogyaszthatók, mellékhatások nem ismertek, a munkahelyi örömhányadosunk javítására viszont biztos szert kínálnak.

2014. június 2., hétfő

Ki vagyok én? És ha igen, akkor hány? Richard David Precht



Nagyszerű, izgalmas olvasmány. A hivatalos leírással ellentétben ez szerencsére nem kocsmafilozófia! Nem a szokásos ókortól a napjainkig sorrendben halad a szerző, mert nem is igazán ez a fajta hagyományos megközelítés a jó megközelítés, nem is értem miért ragaszkodnak többnyire ehhez a filozófia történetét bemutató írások. A könyv jócskán túlmutat a filozófián a legfrissebb neurobiológiai eredmények bemutatásával. Az alapozás után a szerző belevág a napjaink és a közeljövő filozófia problémáiba, az állatok jogaitól kezdve, a környezet pusztításon át, a genetikai kutatások kapcsán felmerülő etikai kérdésekig. Sok mindenre nincs még válasz de az mindenesetre kiderül, hogy az élet és az univerzum értelmére még mindig a 42 a legjobb válasz!

Hivatalos leírás:

A szerző barátja egy átmulatott éjszaka után mámoros rácsodálkozással kiáltotta a sötétbe: "Ki vagyok én? És ha igen, akkor hány?" - Ekkor született a könyv ötlete. 
A két, látszólag zavaros kérdés remekül összefoglalta mindazt, amiről filozófusok vitáznak évszázadok óta, és amit valójában mindannyian szeretnénk megfejteni a konyhaasztal mellett vagy a kocsma pultjának támaszkodva: mit jelent jó életet élni? 
A szerző felold minden korábbi szabályt, lerombol minden előítéletet, közel hozza a filozófiát a napi rutinhoz, hogy választ kapjunk a bennünk motoszkáló kérdéseinkre: Mit tudhatunk? Mit tehetünk? Mit remélhetünk? Arra biztat, hogy élvezzük a gondolkodás szabadságát, ne érjük be egyszerű válaszokkal, és mindig keressük a miérteket.
A könyv egy igazi másnapos világköri út: városról városra, történetről történetre, az ókori filozófiától a modern tudományokig, az agykutatástól a neurobiológiáig. Szórakoztató stílusa telitalálat. Az ember valóban úgy érzi, eleget ivott már, hogy elmélkedjen az élet értelméről, és bátran vitázzon magasröptű gondolatokkal, levesse előítéleteit, hogy végül rátaláljon önmagára, saját életének értelmére.

Pszichológia - 50 fogalom, amit ismerni kell Adrian Furnham


Mint minden válogatás, ez is csak önkényes lehet. Inkább egy tárlatvezetésre hasonlít, részben meghaladott eszmékkel, mint a jelenleg érvényes, elfogadott álláspontokat bemutató tudományos műre.
Ami zavart:
Sokszor hiányzik az egyértelmű állásfoglalás. A fejezetékhez tartozik egy kronológia sáv, ahol a témához kapcsolódó események, személyek, művek időrendben vannak felsorolva. Ezek egy részéről van csak szó a leírásban.Valakit ez inspirálhat, valakit meg csak felzaklat. Főleg ha azt látja, hogy az idézett művek picinyke kis töredéke jelent meg magyarul.
Minden fejezethez tartoznak idézetek, de sajnos azt az olvasónak kellene eldönteni egy mondatból, hogy az adott idézet támogatja, vagy éppen cáfolja a leírás tárgyát. Minden alkalommal van egy dióhéjban összefoglaló, ami mindössze egy mondat. Az önzetlen viselkedésre a könyv válasza dióhéjban: Létezik-e altruizmus? 12 további esetben az összefoglalás egy kérdés! Vajon tudom egyáltalán, mit hordtam itt össze az előbb?
A hivatalos leírás messze könnyedebb képet fest a könyvről, mint amilyen a könyv valójában. Vagy másként fogalmazva, a könyv NEM ad egyszerű válaszokat a bonyolult kérdésekre (szerencsére). Természetesen a rák okára sem kapunk választ :). De ez nem a könyv hibája, hanem azé aki az összefoglalót írta!

Dióhéjban: Ne ezzel kezdjük a pszichológiával való ismerkedést.


Hivatalos leírás:

Mennyire különbözik a női agy a férfiakétól? Létezik-e igazán önzetlen viselkedés? Vajon születésünkkor az agyunk üres tábla? Megismerhetjük-e álmainkból tudattalan vágyainkat? Korunk társadalmában a pszichológia mindenütt jelen van. A legkülönbözőbb viselkedések, érzések és gondolatok megértésére és megmagyarázására törekszik, a nagyzási téveseszméktől kezdve a komputerfóbián és a rák kiváltó okain át az emlékezésig, a társadalmi mobilitásig, az attitűdképződésig és az alkoholizmusig – hogy csak néhányat említsünk. Adrian Furnham, a londoni University College pszichológia professzora 50 közérthető és lebilincselő esszébe sűrítette a tudományág központi gondolatait. A mindennapi példákkal és kiemelt idézetekkel teli kötet egyszerre időrendi áttekintés a tudomány e létfontosságú ágáról, és bevezetés annak ismeretébe, amit emberi viselkedésnek nevezünk.