2014. augusztus 12., kedd
Tökéletes rendetlenség Eric Abrahamson - David H. Freedman
Életemben nem olvastam még olyan könyvet amiben a stósz szó ennyiszer szerepelt volna. Ha ez volt az, ami leginkább megragadt a könyvből, akkor az sok jót már nem ígér. Szerény véleményem szerint ez egy feleslegesen meg- és túlírt könyv.
A lényege kb. ennyi, van amikor a rendetlenség segíthet, de ne legyen azért túl sok belőle. A rendrakásra fordított erőfeszítés, pénz, idő nem biztos, hogy megéri. Sokszor olcsóbb a rendetlenség, mint az állandó rendrakás és nem is biztos, hogy a rend mindig hatékonyabb mint a rendetlenség. Merjünk egy kicsit rendetlenek lenni, ne görcsöljünk rá a túl nagy rendre. Merjünk mások lenni, főleg ha a rendmániások a környezetünkben már több kárt okoznak, mint ami hasznot a rend ad (egyen pázsit példa). Ami nekünk rend, az másnak lehet, hogy rendetlenség (CD gyűjtemény példa). A rend kultúra függő, időben és térben változik.
Ami tetszett az a következő mondat, amiben odaböknek Stephen "Hű-de hatékony vagyok" Coveynak és David Allenek. "Lehet, hogy néha a hatékonyságnövelő guruknak sem ártana, ha elgondolkoznának azon, vajon hol is van a helyük a világban." Azért azt vegyük figyelembe, hogy ha egy disznóól közepén élünk, ez a könyv sem fog minket felmenteni. Van az a pont ahol lazíthatunk, de oda előbb el kell jutni!
Hivatalos leírás:
"Egy kis szervezetlenség kétségtelenül hatékonyabbá tesz minden rendszert. Amióta Einstein megírta tanulmányát a Brown-mozgásról, a tudósok tisztában vannak ezzel a ténnyel. Ám az emberek többsége ösztönösen ódzkodik a rendetlenségtől, a rendetleneknek pedig lelkiismeret-furdalásuk van hanyagságuk miatt – úgy érzik, ezen a rossz tulajdonságukon mindenképpen úrrá kellene lenniük, csak épp ők nem képesek erre. Nem hagyhatjuk, hogy ez így maradjon! Ezért jelentetjük meg ezt a könyvet, amelynek találó történetei, a rendetlenség hasznát bizonyító esettanulmányai bemutatják, mennyire nem állja meg a helyét az az általánosan elfogadott bölcsesség, miszerint a szigorú időbeosztás, a rendszerezés és a következetesség lennének a sikerhez vezető út alapkövei. A tökéletes rendetlenség szemléletes példákat hoz a rendetlenségtípusokból, amelyek az élet legkülönbözőbb területeihez kötődnek: az üzleti élethez, a gyermekneveléshez, a terrorizmus elleni harchoz, a kiskereskedelemhez, de akár a főzéshez is. A szerzőpáros bemutatja, hogy a rendetlen struktúrák hatékonyabban használják ki az erőforrásokat, jobb megoldásokat eredményeznek, és nem is lehet őket olyan könnyen megbénítani, mint a rendezetteket. A könyv segít alkalmazni ezeket az elveket, a legnagyobb (kormányzat, társadalom) és a kisebb (íróasztal, garázs) rendszerekre egyaránt – első lépésként segít felmérni, milyen mennyiségű szervezetlenség lenne ideális az adott rendszerben. A vállalatvezetés rendszerétől az otthoni gardróbszekrényig, A tökéletes rendetlenség hatékony eszköz abban, hogy megszabaduljunk a fölösleges lelkifurdalásokat okozó rendmániától!"
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése