2015. március 13., péntek
Lökonómia Steven D. Levitt Stephen J. Dubner
Pár hónapja olvastam a szerzőpáros későbbi könyvét az Agyament gondolkodást. A Lökonómiát korábban már meg akartam venni, de sehol nem volt. Most véletlenül, az Alexandra online boltjában bukkantam az utolsó példányok egyikére. A két könyv között van némi átfedés, de az Agyament gondolkodás egy picit talán érdekesebb. A Lökonómia 2007-ben nagy szám volt, de szerintem mára már kissé megkopott a varázs. Tim Harford termékenyebb és szinte tök ugyanazt csinálja, mit a Levitt, Dubner páros. Két és fél Tim Harford és a két Levitt, Dubner könyv már pont elég is volt az alternatív pop közgazdaságtanból. Érdekes, érdekes, de sok haszna nincs. Az alapmondanivaló átjött a többi meg már csak példa.
Azért a világban sokkal több rejtély van mint amire a három szerző válaszolni próbált eddig. Excelbe irkálni adatokat és keresni az összefüggést, hááát, nem túl hatékony. A regresszióanalízisnél jobb módszer a bigdata. Persze ott is fel kell tenni a megfelelő kérdést, de gyorsabban és pontosabb választ kaphatunk. Ééés sokkal több kérdést tudunk feltenni.
Aki szeretne megismerkedni a szerzőpárossal nyugodtan kezdheti a második könyvvel és ott be is fejezheti.
Hivatalos leírás:
Melyik a veszélyesebb, a lőfegyver vagy az úszómedence? Mi a közös a tanárokban és a szumóbirkózókban? Miért élnek még mindig az anyjukkal a drogkereskedők? Mennyit számítanak valójában a szülők? Hogyan hatott az abortusz engedélyezése az erőszakos bűncselekmények gyakoriságára? Nem olyan fajta kérdések ezek, amilyeneket a közgazdászok fel szoktak tenni. Steven D. Levitt azonban nem átlagos közgazdász. Olyan kutató ő, aki a mindennapi élet rejtélyeit tanulmányozza - csalás, bűnözés, sportok, gyermeknevelés stb. -, és következtetései sokszor feje tetejére állítják a közvélekedést. A Lökonómia - Levitt és Stephen J. Dubner újságíró közös műve - új távlatokat nyitó könyv. A szerzők általában egy rakás adattal és egy egyszerű kérdéssel kezdik. A kérdések némelyike szó szerint létfontosságú, némelyike bevallottan "lökött". Ezért is kapta a könyvben lefektetett új tudományág azt a nevet, hogy: lökonómia. Levitt és Dubner lebilincselően, szenvtelen éleslátással bebizonyítja, hogy a közgazdaságtan lényegét tekintve az ösztönzések tanulmányozása - hogyan szerzik meg az emberek azt, amire vágynak, vagy amire szükségük van, főleg ha mások ugyanarra vágynak, ha ugyanaz kell nekik. Vagyis... a dolgok mögé néznek. Mindezeket a történeteket az a mélységes hit fűzi össze, hogy a modern világ, bonyolultsága és sok esetben csaló volta ellenére, nem áttekinthetetlen, nem megismerhetetlen, sőt - ha a megfelelő kérdéseket tesszük fel - még sokkal érdekesebb is, mint hittük. Csupán újfajta módon kell szemügyre vennünk. A Lökonómia alapgondolata bizony nem konvencionális: ha az erkölcs arról szól, milyennek szeretnék látni az emberek a világot, akkor a közgazdaságtan azt írja le, milyen is valójában. Tény, hogy a könyv rengeteg társalgáshoz elegendő rejtéllyel és sztorival ajándékozza meg olvasóját - de ennél sokkal többet is nyújt: képessé tesz, hogy egészen másképpen lássuk modern világunkat.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése