2015. július 23., csütörtök

egyszerűség Jiri Scherer, Michael Hartschen, Chris Brügger


Rögtön kezdjük azzal, hogy mekkora nyúlás a magyar borító. Az alább látható és megszólalásig hasonló könyv a lényeglátás, Greg McKeown 2014-es könyve hasonlóan kisbetűvel, szintén idén jelent meg magyarul a Bagolyvár kiadónál. Az egyszerűség 2013-as könyv. A lényeglátás átvette az eredeti borítót, az egyszerűséghez pedig "terveztek" egy borítót.

És kijött az új borító!

2015.07.30. már az új borítóval


Egyszerűség angol nyelvű borító!

Egyszerűség német nyelvű borító!

Lenyúlt magyar borító.

Amit nyúltak.

Az angol borító, amit nyúltak.

Egy másik borító.

Akkor nézzük a tartalom eredetibb-e mint a borító. Sajnos nem. Kinek íródhatott ez a könyv? Szakembereknek dedós, nem szakembereknek meg érdektelen. Egy nagy rakás közhelygyűjtemény! Ehhez a nulla könyvhöz három ember kellett? Persze ha megnézzük, Dr. De Bono egyetemén végzett Brügger. De Bono a leginkább túlértékelt figura, szerintem. De Bono nem köszön meg soha senkinek semmit. Ő egy született lángész. Neki nincsenek szerkesztői, ügynöke, segítője, adatgyűjtő kollégái. Soha nem csatol irodalom jegyzéket, a sajátján kívül nem ajánl más könyvet. Ez a könyv tipikus De Bono könyv. Primitív rövid mondatok. Zavaros mondanivaló. Egyetlen célra lehet jó, De Bono fan üzletembereknek lehet belőle tréninget tartani.

Sajnos csak szemelvényeket találtam angolul a eredetiből. De lássuk csak mit találunk ezen a pár oldalon.

Reduction time and effort. Fordítása: Kevesebb hiba.
Stand out from the competititon. Fordítása: Jobb termékek.
Satisfied customers. Fordítás: Elégedettebb vásárlók.
People from any cultural group can handle it. Fordítás: Nem kell hozzá túl sok ész.

Abszolút esetleges fordítás. Sokszor köze nincs az eredeti mondanivalóhoz! Kihagyott mondatok, odaképzelt mondanivaló. Senkinek NEM AJÁNLOM!


2015. július 10., péntek

Hat pohár világtörténelem Standage Tom


Érdekes koncepció, hogy hat italféleségen keresztül mutassa be valaki a történelmet. Egyben lehetetlen vállalkozás is. Csak hiányos lehet egy ilyen próbálkozás, ha 300 oldalban kell megoldani. Kellemes kikapcsolódás a történelmet és a történelmi összefüggéseket keresőknek.

Röviden:

A víz az utóbbi évszázadot leszámítva, a világ fejlettebb felén sem számított mindig biztonságosnak. A gyümölcsökből préselt erjesztett italok, az alkohol jótékony antibakteriális hatásának köszönhetően biztonságosabb alternatívát jelentettek. Ne feledjük, hogy nem csak enni kell, de inni is! Nem csak élelmiszer felesleg kell,ahhoz, hogy egy népcsoport száma növekedésnek indulhasson, hanem a tiszta, egészséges víz is.

Sör
Folyékony kenyérnek hívjuk ma, mivel kenyérgabonából készül, de a mezopotámiaiak még joggal hívhatták a kenyeret szilárd sörnek. Hiszen a malátázott gabona (csíráztatott, majd szárított) volt az alapanyaga. A mai keserű sör, amit a komló tesz ilyenné sokkal későbbi találmány.

Bor
Érdekes ma szentségtörés a bort vizezni, a görögök meg azt tartották civilizálatlan szokásnak ha valaki tisztán issza. Az akkori borok a lőrére hasonlíthattak, amit a szőlő préselése után maradó törkölyre öntött és sokszor cukrozott lé erjesztésével kaptak. Rómában a tengervízzel és gyógynövényekkel ízesített, ólommal édesített borok is megszokottak voltak.

Rum
A rum hozzájárult az amerikai függetlenségi törekvésekhez, amikor is francia karibi csempész melaszból főzték kikerülve a britt birodalmi adózást. Miért nem főztek a franciák maguk is rumot? Mert a francia borpárlatot (brandy), kellett előnyben részesíteni. A rum, a cukornád maradékából készült, a cukornádat pedig rabszolgák termesztették és gondozták, akiket pedig Afrikában sokszor rumért vásároltak. És a kör bezárult. A rum volt a rabszolga kereskedelem üzemanyaga.
Az is érdekes, hogy a rumból készül grog - amit 1740-ben Vernon admirális vezetett be a Navynél és aki a nevét adta az italnak, ugyanis grogrma szövetből készült kabátja miatt az Öreg Grog volt a csúfneve - hadászati előnyt jelenthetett a franciákkal szemben, a benne levő citruslé miatt, ami megakadályozta a skorbutot.

Kávé
A kávé történetében is vannak érdekes dolgok. A kávéházak akaratlanul is a forradalmak kiindulópontjaivá váltak. A kocsmákkal szemben itt intellektuális társalgás folyt, köszönhetően a kávé nagyszerű hatásának, amely felpezsdítette a fogyasztóit, szemben az alkohollal, ami eltompította őket. Nem is nézték jószemmel az uralkodók a kávéházakban folyó társadalmi életet. Ugye a 48-as magyar forradalmat is szeretjük egy kávéházhoz, a Pilvaxhoz kötni.

Tea
A teának ha lenne keze, véres lenne. Hiszen jócskán benn volt az amerikai függetlenségi háború kirobbanásában, ha csak ürügyként is, a bostoni teadélután képében. De a kínai ópium háború oka is a tea volt. A britt birodalom sokat köszönhet a teának, lassan emelhetnének is neki egy szobrot.

Coca-Cola
A leges-legérdekesebb ital a Coca-Cola, az amerikai életérzés, a szabadság vagy éppen ezek ellentettjének jelképe. A szeretett és gyűlölt ital. Amire olyan sokan vágytak és amitől olyan sokan híztak dagadtra az utóbbi évtizedekben. A története és a világra gyakorolt hatása felkeltette az érdeklődésemet. Keresni fogok egy könyvet a kóla történetéről. Biztosan megírták már!

A víz
A víz volt a csendes mellékszereplő a felsorolt italoknál. Hiszen mindegyikben van valamilyen mennyiségben víz. A sörben hozzád adják, a borban a szőlőből jön, a párlatokban inkább elhagyják, jobban mondva távozásra bírják a lepárlás során. A kávé és a tea vízben, vízzel oldott ital. A Coca-Cola nem lenne ilyen népszerű, ha nem találják fel korábban a szódavizet. A csendes szereplő a víz, ami szennyezettsége miatt évezredek során szükséges volt az életben maradáshoz, az egyre zsúfoltabbá váló városokban, a következő évtizedekben egyre nagyobb kincs lesz a bolygónkon. Szerencsére, akár szennyvízből is előállítható, a furcsa ízét meg valamelyik megszokott szereplő majd jól elnyomja.

Hivatalos leírás:

Az emberiség története során megszámlálhatatlan italféleséggel találkozott, melyek közül nem egy jóval többet jelentett szomjoltó nedűnél. Hat közülük - amint azt Tom Standage értő és olvasmányos leírásából megtudhatjuk - különösen nagy szerepet játszott a történelem fordulópontjainál a földművelő életmód kialakulásától az első városok megszületésén át a globalizáció korszakáig. A Hat pohár világtörténelem meglepően eredeti, ugyanakkor tényekkel jól alátámasztott világtörténeti áttekintést ad, mely hat italféleség - a sör, a bor, az égetett szesz, a kávé, a tea és a kóla - lencséjén át mutatja be az emberiség útját a kőkorszaktól a huszonegyedik századig. Standage szemében ezek az italok valójában technológiákat képviselnek, a kultúra fejlődésének szimbolikus jelentőségű katalizátorait adják, melyek szerepe nagyszerűen rámutat a különféle civilizációk bonyolult összjátékának természetére. Végigolvasva e kötetet egész máshogy tekintünk majd poharunk becses tartalmára.