Érdekes könyv. Gimis koromban sokat gondolkodtam azon, hogy vajon az agyunk egy antenna-e, ami belemerül az éterbe, amin mindenki osztozik. Így már érthetők a halálközeli élmények hasonlósága, a telepátia, az Isten élmények, a szellemek. Akkoriban sok sci-fit, meg Nemerét, Danikent olvastam :).
Ha ezt nem is bizonyítják a kutatások, de azt igen, hogy az agyunkban van valami, (fizikai szinten), ami szinte kikényszeríti a hitet. Aztán, hogy ez a hit pontosan milyen formát ölt, attól függ az egyén milyen kultúrában szocializálódik. Ha vallásos közösségben, akkor átveszi annak a vallásnak hitelemeit, szokásait. Ha állandóan idegenekről szóló sorozatokat néz a tévében, akkor UFO hívő lesz. Az egészen ijesztő, hogy erős mágnessel kiválthatóak olyan élmények, amikről korábban egyértelműen azt gondolták, hogy természetfelettiek. És ez nem Szendi kitalációja!
Itt egy TED videó az ún. optimista elfogultságról, ami kikapcsolható mágneses térrel.
http://www.ted.com/talks/tali_
És egy másik példa, ebben az esetben a morális ítélőképesség megváltoztathatóságáról van szó.
http://www.ted.com/talks/
A leginkább ijesztő az, hogy szinte elképzelhetetlennek tartom, hogy az állam titkos laborjaiban ne folynának kísérletek ebben a témában. Amennyiben nincsenek nyilvános kísérletek a témában, nem is tudhatunk róla, hogy mikor, milyen eszközzel kísérleteznek rajtunk, hiszen azt sem tudhatjuk mi mindent lehet kívülről befolyásolni az agyunkban. A boltban vajon mindig azt vesszük meg, amit szeretnénk? A választáskor a szavazó fülkében, arra szavazunk, akire szerettünk volna? Azért ha a fémnyakláncunk elkezd mozogni, vagy forog a gyűrű az ujjunkon, és ehhez még hideg érzés is társul, valamint megjelenik Jézus a müzlis dobozon, kezdjünk gyanakodni, valaki szórakozni kezdett a halántéklebenyünkkel!
Szendi angol nyelvű irodalmat olvas, a pápák, szentek neveinél nem a magyar írásmódot használja. Siennai Szent Katalin, magyarul Sziénai, Urbán pápa, magyarul Orbán pápa.
Hivatalos leírás:
A női nem evolúciós megközelítése (A nő felemelkedése és tündöklése) után az isten-élmények állnak a tudományos gondolkodás közép pontjában. "Nem a nyelv és az eszköz, hanem a hit különbözteti meg az embert az állattól. A könyv a hitmodult elemzi az epilepsziától a parajelenségeken át a stigmákig." Mint előszavában utal rá, a hitszükséglet alapvető emberi hajtóerő, de egyben a manipulálhatóság forrása is. A könyv első részében a vallásos élmény és a halántéklebeny különös kapcsolatát mutatja be. Hogyan tért meg Saul a damaszkuszi úton, s lett belőle Pál? Miféle isteni hangok indították el Jean D'Arcot Franciaország felszabadítására? Miért oly gyakori a szentek, vallásalapítók, hirtelen megtértek közt a halántéklebeny epilepszia? Az ember hitkereső lény, agyában előrehuzalozottan ott található a "hitmodul". A szerzőt nem foglalkoztatja, vajon a hitmodult Isten vagy az evolúció "építette-e be" az emberi agyba - szerinte ez eldönthetetlen világnézeti kérdés -, hanem a modern agykutatás új irányzatának, a neuroteológiának az eredményeire koncentrál. Mi történik az agyban az Istenélmény alatt és a meditatív állapotokban? Van-e ateista hitélmény? Mi a jelenlétérzés? Milyen a mesterségesen generált istenélmény? Hogyan befolyásolja a Föld mágneses tere hitünket és mindennapjainkat? Mi a közös a kábítószerélményben és az istenélményben? Milyen volt az ókori emberek istenhite? A hit és a jobbfélteke szoros kapcsolatából kiindulva Szendi napjaink számos izgalmas kérdését elemzi, úgymint a halálközeli élményeket, az UFO elraboltatási élményeket, a kísértetjárta kastélyok titkait, és más paranormális jelenségeket. A könyvet a stigmatizáció jelenségének elemzése zárja. Kiknél és hogyan jelennek meg Krisztus sebei? Szendi ismerteti a híres stigmatizáltak, mint Assisi Szent Ferenc, Sienai Szent Katalin, Gemma Galgani és Pio atya történetét, majd felvázolja a stigmák keletkezésének lehetséges tudományos magyarázatát. Csodák mindig voltak, és csodák mindig lesznek. A csodák olykor az emberben magában rejlenek. Az ember hittörténetének tanulmányozása, vagy a könyvben ismertetett tudományos kutatási eredmények egyaránt azt bizonyítják, hogy a hit előrehuzalozottan ott van agyunkban, s az emberi lélek úgy tűnik, akkor tud hatékonyan működni, ha a hit mozgatja. A hit mindent átható jellege meghatározza egy ember gondolkodását, viselkedését, érzéseit. Hit nélkül nincsenek célok, nincs erkölcs, hit nélkül az ember csak vegetál. A hit mindenki beépített gyári tartozéka, mondhatni alapfelszereltség. A kérdés, olyan volt-e valakinek az élete, neveltetése, hogy sikerült-e beindítani a hitprogramot. Szendi Gábor a nagy sikerű. A nő felemelkedése és tündöklése után ezúttal a lélek, a hit a vallás titkairól!
Csodák mindig voltak és mindig lesznek. Ám ezek a csodák olykor magában az emberben rejlenek.