2021. június 11., péntek

Leolvadás Chris Clearfield Tilcsik András

 


 A világ egyre bonyolultabb. Komplex és szorosan csatolt rendszerek vesznek minket körül, amit emberek építettek, de a komplexitásuk már túlnőtt rajtuk. Az ember ugyan az az ostoba lény, ami 10000 éve is volt. Egyszerűen nem vagyunk elég jók, hogy folyamatosan meggyújtott dinamit rudakkal zsonglőrködjünk anélkül, hogy néha egyet, egyet ne ejtsünk el. Ismerjük a gondolkodási hibáinkat, torzításainkat mégsem vagyunk képesek, ezeken felülkerekedni. A könyv konklúziója, hogy nincs remény. A hülye fajunk egy csomó katasztrófát fog előidézni a jövőben is. Egyre többet, ahogy a rendszereink mindenhol átlépnek egy határt a komplexitásban és szorosan csatoltságban.

Összefoglaló leírás:

Egy metróhálózat vezérlőrendszerének összeomlása. Véletlen gyógyszer-túladagolás egy korszerű kórházban. Odaégett ünnepi vacsora. Első pillantásra nem látszik, mi bennük a közös. Ám meglepő új kutatások bizonyítják, hogy mindezek az események - és még számtalan más, naponta az újságok címlapjára kerülő katasztrófa - azonos okokra vezethetők vissza. Ha megértjük, mi rejlik e hibák mögött, jobb rendszereket tervezhetünk, hatékonyabb csapatokat alkothatunk, és új alapokra helyezhetjük a döntéshozatalt otthon és a munkahelyünkön egyaránt.
A társadalomtudomány legújabb felfedezéseit izgalmas történeteken, esetismertetéseken keresztül bemutató könyvben Chris Clearfield és Tilcsik András elmagyarázza, miért hordozzák magukban a kudarc lehetőségét az egyre bonyolultabbá váló rendszerek, és miért nem képes lépést tartani velük az agyunk. Semmelweis Ignác tragikus sorsától a Volkswagen dízelbotrányáig, az Oscar-gálák kínos pillanataitól a Mexikói-öbölbeli olajkatasztrófáig tanulságos történetek világítanak rá a haladás paradoxonára: a modern rendszerek ugyan új lehetőségeket nyújtanak számunkra, ám egyre sebezhetőbbek, és bármikor, váratlanul összeomolhatnak.
A Leolvadás ugyanakkor nem csupán a rendszerhibákról szól, hanem megoldásokat is kínál - legyen szó csoportok irányításáról vagy a család szokásos reggeli káoszának kézben tartásáról. A szerzők felfedik, miért biztonságosabb, ami csúnya; hogyan előzhet meg milliárd dolláros katasztrófákat egy ötperces gyakorlat; miért kezelik jobban a kockázatokat azok a csapatok, amelyekben kevesebb a szakértő; és miért a sokszínűség az egyik legjobb biztosíték a rendszerhibák ellen. Az eredmény egy gondolatébresztő, inspiráló és teljességgel eredeti könyv, amely megváltoztatja, hogyan látjuk komplikált világunkat és a benne elfoglalt helyünket.

1 megjegyzés:

  1. Ezt a megjegyzést eltávolította a blog adminisztrátora.

    VálaszTörlés