Az alcíme a könyvnek az Univerzum radikálisan új szemlélete.
Hát nem tudom, lehet, hogy a 12 éves korom óta elolvasott sok, sok sci-fi miatt van, de nem igazán volt hűha érzésem a végén. Penrose 100 oldalon keresztül termodinamika második főtételéről beszél, tudjátok, ami az entrópiáról szól. A ciklikus modellek egyik problémája, pl. a Nagy Reccs elméletéé, hogy nem fér össze a második főtétellel. Ez arról szólt, hogy egyszer csak az Univerzum tágulása megáll és elkezd összeroppanni, majd jön megint a Nagy Bumm és így tovább. Csak ugye az entrópia, az sajnos nem tud csökkenni zárt rendszerben, csak nő, csak nő. Itt kell megjegyeznem, hogy sem a Föld, sem az élőlények nem zárt rendszerek ezért nem sértik meg a 2. főtételt.
Jelenlegi ismereteink szerint, amiből egyébként egészen elképesztően nagyképű dolog az Univerzum igen távoli jövőjével kapcsolatban bármit komolyan állítani :), nem lesz nagy reccs, ugyanis az Univerzum gyorsulva tágul. Ez egy egészen új fejlemény, ami 2011-ben fizikai Nobel díjt ért.
Szóval Penrose megpróbálja a Nagy Bumm minimális entrópiájába visszavezetni a rohanva táguló Univerzumot úgy, hogy a 2. főtétel ne sérüljön. Szerinte 10 a századikon év múlva, amikor az Univerzum hőmérséklete már a fekete lyukak hőmérsékleténél is kisebb lesz, a fekete lyukak szépen elpárolognak (Hawking párolgás) és mivel semmi nem marad, csak tömeg nélküli punnyadt fotonok, az egész Univerzum egy Nagy Bummban folytatódik.
(És itt van némi hiányérzetem, hogy miért is. Na ezt a lényeges részt elkente a szerző. Lehet, hogy a függelékben levő tenzor egyenletek megoldásával megvilágosodnék, de sajnos ehhez nem vagyok matematikailag elég penge. Persze ebben az állapotban már nem beszélhetünk térről és időről mert ugye mivel is mérnénk? És akkor csak hopp, jön az új Univerzum. Olyan ez mintha a lufi, amikor már nem tágulhat tovább újra fújja magát. Nem leereszt és újra fújják, hanem egy téridő csavarral átmegy Önnön magába és elkezdi újrafújni magát. Érthető?)
Illetve már egy picit korábban, mert ez már az új Univerzum tágulása lenne. Erre a nem kicsit örült teóriára, a háttérsugárzásban mért elképesztően pici hőmérséklet eltéréseket gondolja bizonyítékként. A pár éve ugyanis köralakhoz hasonló mintákat találat a háttérsugárzásban.Szerinte ezek az előző Univerzum összeomlása során keletkeztek, a fekete lyukak gravitációs hullámai által. A gravitációs hullámok kúp alakban érik a mostani Univerzum gömbfelületét és a metszetük tádááááám, kör.
Friss 2013-as mérés. Körök sajnos nincsenek. |
Mások meg azt gondolják, hogy a háttérsugárzásban található minta egyértelműen az Univerzum focilabda alakja miatt van.
A nagy Ementáli összeesküvés. 95% lyuk, 5% sajt. |
Megint mások szerint meg a sötét energia torzítja a mikrohullámokat és ezért látjuk ezeket a mintákat. Ennek van némi alapja, mivel a mérések szerint az anyag nem egyenletesen oszlik el az űrben hanem úgy mint az érett ementáliban a lyukak. A lyukak a sötét anyag, a sajt meg a látható anyag. Persze ez egy rossz példa mert az űrsajtban a lyukak aránya több mint 95%!
A jobb alsó sarokban levő folt talán egy másik Univerzum jele. De lehet a mi Univerzumunk köldöke is :). Az is lehet, hogy isten ott fújta fel a Világegyetemet. |
Kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás - Wikipédia
Fizikai mennyiségek.
Matematikai szimbólunok