2013. augusztus 27., kedd

Az idő ciklusai Roger Penrose

A perverz énem néha ilyen könyveket olvas. Még jó, hogy a hasadt elméim nem tudnak egymásról :).

Az alcíme a könyvnek az Univerzum radikálisan új szemlélete.


Hát nem tudom, lehet, hogy a 12 éves korom óta elolvasott sok, sok sci-fi miatt van, de nem igazán volt hűha érzésem a végén. Penrose 100 oldalon keresztül termodinamika második főtételéről beszél, tudjátok, ami az entrópiáról szól. A ciklikus modellek egyik problémája, pl. a Nagy Reccs elméletéé, hogy nem fér össze a második főtétellel. Ez arról szólt, hogy egyszer csak az Univerzum tágulása megáll és elkezd összeroppanni, majd jön megint a Nagy Bumm és így tovább. Csak ugye az entrópia, az sajnos nem tud csökkenni zárt rendszerben, csak nő, csak nő. Itt kell megjegyeznem, hogy sem a Föld, sem az élőlények nem zárt rendszerek ezért nem sértik meg a 2. főtételt.

Jelenlegi ismereteink szerint, amiből egyébként egészen elképesztően nagyképű dolog az Univerzum igen távoli jövőjével kapcsolatban bármit komolyan állítani :), nem lesz nagy reccs, ugyanis az Univerzum gyorsulva tágul. Ez egy egészen új fejlemény, ami 2011-ben fizikai Nobel díjt ért.

Szóval Penrose megpróbálja a Nagy Bumm minimális entrópiájába visszavezetni a rohanva táguló Univerzumot úgy, hogy a 2. főtétel ne sérüljön. Szerinte 10 a századikon év múlva, amikor az Univerzum hőmérséklete már a fekete lyukak hőmérsékleténél is kisebb lesz, a fekete lyukak szépen elpárolognak (Hawking párolgás) és mivel semmi nem marad, csak tömeg nélküli punnyadt fotonok, az egész Univerzum egy Nagy Bummban folytatódik. 

(És itt van némi hiányérzetem, hogy miért is. Na ezt a lényeges részt elkente a szerző. Lehet, hogy a függelékben levő tenzor egyenletek megoldásával megvilágosodnék, de sajnos ehhez nem vagyok matematikailag elég penge. Persze ebben az állapotban már nem beszélhetünk térről és időről mert ugye mivel is mérnénk? És akkor csak hopp, jön az új Univerzum. Olyan ez mintha a lufi, amikor már nem tágulhat tovább újra fújja magát. Nem leereszt és újra fújják, hanem egy téridő csavarral átmegy Önnön magába és elkezdi újrafújni magát. Érthető?)

Illetve már egy picit korábban, mert ez már az új Univerzum tágulása lenne. Erre a nem kicsit örült teóriára, a háttérsugárzásban mért elképesztően pici hőmérséklet eltéréseket gondolja bizonyítékként. A pár éve ugyanis köralakhoz hasonló mintákat találat a háttérsugárzásban.Szerinte ezek az előző Univerzum összeomlása során keletkeztek, a fekete lyukak gravitációs hullámai által. A gravitációs hullámok kúp alakban érik a mostani Univerzum gömbfelületét és a metszetük tádááááám, kör.

Friss 2013-as mérés. Körök sajnos nincsenek.

Mások meg azt gondolják, hogy a háttérsugárzásban található minta egyértelműen az Univerzum focilabda alakja miatt van. 

A nagy Ementáli összeesküvés. 95% lyuk, 5% sajt.

Megint mások szerint meg a sötét energia torzítja a mikrohullámokat és ezért látjuk ezeket a mintákat. Ennek van némi alapja, mivel a mérések szerint az anyag nem egyenletesen oszlik el az űrben hanem úgy mint az érett ementáliban a lyukak. A lyukak a sötét anyag, a sajt meg a látható anyag. Persze ez egy rossz példa mert az űrsajtban a lyukak aránya több mint 95%!

A jobb alsó sarokban levő folt talán egy másik Univerzum jele.
De lehet a mi Univerzumunk köldöke is :).
Az is lehet, hogy isten ott fújta fel a Világegyetemet.
Persze nem biztos, hogy pontosan megértettem Penrose-t. A könyv állítólag laikusok szerint is érthető, ezt azért nem mondanám. Kell azért ehhez egy nagyon nyitott gondolkodás mód, ami pl. a sci-fi fogyasztókban megvan és persze azért a minimális fizikai ismeretek és valamennyi matematikai tudás sem árt, hogy legalább karcolgatni tudjuk az eredeti gondolat menetet. A fizikusok és matematikusok már rég elhasználták az teljes görög ábc-ét és mindenféle extra jeleket használnak, amit még kimondani sem lehet, pl. írott B (script B, azaz szkrájpt bi), vagy az egymásra nyomott M, ami a Minkowski tér jele. Nem mintha jobban értenénk a könyv matematikáját ha ki tudnánk mondani a képleteket :). Kinek ajánlanám? Anyámnak, a húgomnak, a feleségemnek, a gyerekemnek, biztosan nem. A többiek meg döntsék el maguk :).

Kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás - Wikipédia
Fizikai mennyiségek.
Matematikai szimbólunok


2013. augusztus 24., szombat

Gondolkodj fordítva Paul Arden

Nagyon akciósan vettem a könyvet. Neten 60% kedvezménnyel. A boltban lehet, hogy ennyiért sem vettem volna meg, mert a boltban kiolvastam volna. A könyv 30 perc alatt kiolvasható, annak ellenére, hogy 140 oldal. Picike könyv, hatalmas betűkkel, oldalnyi képekkel. Miért írom ezt le? Nem a könyv tartalmáról kéne értekezni? De igen, ha lenne tartalma. A könyvet a következő mondattal hirdették. A Gondolkodj fordítva gyökeresen megváltoztatja eddig megszokott begyepesedett gondolkodásunkat. Arra bátorít. hogy legyen bátorságunk nagyobb kockázatot vállalni - így jobban élvezzük munkánk gyümölcsét, mint hittük volna.


Hehehe, persze az én godolkodásom koránt sincs begyöpösödve, nincs szükségem ilyen könyvekre. Vagy ha mégis, akkor ugye csak a kognitív disszonancia miatt olvassuk el, mert jó nekünk olyat olvasni amivel egyetértünk, vagy épen rólunk szól :). Ez a könyv tényleg rólam szól. Vidám 30 perc volt.

A rövid, frappáns életbölcsességek tényleg zseniálisak. Még az olvasni nem tudok és szeretők is gyorsan túl vannak rajtuk. Akkor miért nem hatnak hosszú távon? Azért mert az ilyen mondatok mögött ott kellene állnia az olvasó fejében, annak az élettapasztalatnak, tudásnak, küzdelemnek, aminek az esszenciája az a mondat. Anélkül meg nem egy :).

Hivatalos leírás:

GONDOLKODJ FORDÍTVA! - merész támadás konvencionális szemléletünk ellen. amelyen keresztül magunkat és a világot látjuk. Paul Ardentől ne várjunk unalmas tanácsokat, szellemes csipkelodésekkel, aforízmákkal és paradoxonokkal késztet arra, hogy nap mint nap felülbíráljuk józan eszünket. Akár eladunk, veszünk vagy ügyintézünk, ő eredeti gondolataival, elmés anekdotákkal, meghökkentő fotókkal, tudósok, bölcsek, művészek és nagy emberek mondásaival ösztönöz bennünket.

A GONDOLKODJ FORDÍTVA gyökeresen  megváltoztatja eddig megszokott begyepesedett gondolkodásunkat. Arra bátorít. hogy legyen bátorságunk nagyobb kockázatot vállalni - így jobban élvezzük munkánk gyümölcsét, mint hittük volna.

2013. augusztus 17., szombat

Ezt a blogot elsősorban magamnak írom. Egyfajta leltár. Mit olvastam, hogy tetszett, dobjam-e ki, vagy tartsam meg mert lehet, hogy később érdemes lehet újraolvasni. Vagy van benne valami nagyszerű idézet, valami jópofa ötlet, briliáns mondat, akármi. Én hiszek abban, hogy az olvasással többek lehetünk, bár vannak könyvek amik csak átfolynak az elménken nyomot sem hagyva. Régen azt hittem minden könyvet végig kell olvasni amit elkezdtünk. Ma már nem hiszem ezt. Nem tetszhet mindenkinek ugyanaz. A kulcs sem jó minden zárba. Mindenkinek van egy zár az agyában, amihez vannak olyan kulcsok amik passzolnak és vannak amik nem. A kognitív disszonancia, aminek könyvtárnyi irodalma van, úgy sem engedi, hogy olyat olvassunk, ami igazán "nem nekünk való". Azért én párszor megpróbáltam és meg is fogom próbálni :). Szeretem kínozni magam, igaz mértékkel.