2013. szeptember 26., csütörtök

Stalker Piknik az árokparton Sztrugackij fivérek



A sci-fi fanoknak nem kell bemutatni a Sztrugackij testvéreket. A hetvenes években írt könyvük nyomán film is készült Tarkovszkij rendezésében. Vannak jó könyveik és kevésbé jók.Mint ahogy a mai filmekben a termékelhelyezés biztosítja film elkészítésének az anyagi lehetőségét, náluk a váratlanul felbukkanó fasiszták biztosították a szerzőknek, hogy a könyvük átmehessen a cenzúrán. Ez azért a mai szemmel olvasva a könyveiket eléggé zavaró. Kizökkent a cselekményből. A Stalkerben nem ugranak elő a bokorból a kötelező gonoszok, fasiszták képében meg lehet nyugodni.

A könyv témája röviden. Egy idegen faj látogatást tesz a Földön és több helyen (egy körvonal mentén a Földgolyón) romokat, ismeretlen tárgyakat, hagyva maga után. Az egyik ilyen Zónának nevezett helyen, egy angol kisváros mellett játszódik a történet. A történet az angliai helyszín ellenére, annyira a hetvenes évek Szovjetunióját idézi, hogy nehéz elhinni a szerzőknek, hogy semmi politikai felhangja nincs a regényüknek. A szereplők szovjetesen primitívek, oroszosan káromkodnak, mindenki cigizik és folyamatosan iszik. A totális reménytelenségből egy kiút lehet a Zónából tárgyakat kihozni és eladni. Ezt lehet hivatalosan és természetesen feketén is művelni, azonban egyik sem veszélytelen. A könyv szinte semmilyen más reményt nem mutat fel, nem ismerjük meg az idegenek látogatása másutt milyen következményekkel járt. Nem tudunk meg semmit Angliáról sem. Az idegenek motivációját is csak egy mondattal világítja meg a professzorként aposztrofált szereplő. Ő sem tudja mi történt, de azt mondja, lehet, hogy az idegenek csak megálltak a Földön piknikelni és a piknik végén elhajították a feleslegessé vált, kiürült, elhasznált dolgaikat. Ezek lennének a Zóna titokzatos tárgyai. A mások által elhajított szemét, a Földön az emberek egy részének az egyetlen remény a boldoguláshoz. A könyv alcíme a Piknik az árokparton erre utal. Talán ez volt a könyv  legszellemesebb mondata. A 70-es évek Szovjetuniójából nagyon nem lehetett látni az alagút végét és ehhez méltóan fejeződik be a könyv is.

A kötet tartalmazza a szerzők film forgatókönyvét és a regény megjelenéseinek körülményei taglaló leírását Borisz Sztrugackij tollából.

A film inkább a forgatókönyvre hasonlít, de csak részben. Tehát a film ismeretében a könyv is és a forgatókönyv is tartogat újdonságokat. Mindhárom sötét, nagyon sötét, a reménytelenségből és a nyomorúságból csak egy irracionális hit által mutat kiutat. De tudjuk a remény hal meg utoljára.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése