2014. március 24., hétfő

Nem minden fekete vagy fehér Edward de Bono


Hmn. A könyv magyar címe Nem minden fekete vagy fehér, A kreatív gondolkodás természetrajza. Nos, a könyv eredeti címe, I Am Right You Are Wrong, From This to the New Renaissance: From Rock Logic to Water Logic. Hát ez nem egészen az, amit a magyar cím sugall. A könyv hátulján két gondolat van kiemelve, az egyik az eredeti cím, Nekem igazam van - Te tévedsz illetve Nevetek tehát vagyok.

"Az emberi elme legjellemzőbb viselkedésformája a humor." kezdi a könyvet Bono. A könyv azonban nem a humorról szól, de még csak nem is a kreatív gondolkodásról. Ami a legrosszabb azonban az, hogy de Bononak egyáltalán nincs humora. Ez a könyv de Bonoról szól elsősorban. Minduntalan megemlíti saját korábbi könyveit, tervezett könyveit és az állítólag milliók által használt, általa kigondolt CoRT rendszert.Ha nem lenne Bono ennyire hájpolva, azt mondanám egy sokat tudó sértett és beképzelt bolond. A többi könyvéhez hasonlóan ebbe sincs semmi könnyedség, semmi elegancia. Az öniróniának, humornak nyoma sincs. Viszont azt megtudjuk belőle, hogy a jelenlegi oktatás, jog, bürokrácia, logika, kritikus gondolkodás és vitára épülő kutúra, a demokrácia sőt a nyelv is rossssssz! Értem? Minden szar. Javíthatatlan, ósdi, elavult, megkövesedett, ahogy a fordító írja bejegecesedett. Egy remény van, de Bono. Ő majd kitalálja a laterális gondolkodást, amit egyetlen egyetemen sem taníthat és megalkotja az új tökéletes nyelvet, ami végre alkalmas lesz a bonyolult világunk leírására illetve, ami a vesszőparipája az észlelés logikájának használatára.

Két dolog lehetséges, de Bononak igaza van. Mármint, ahogy Ő látja a világot, az Ő szemével nézve, a világ olyan, mint amilyennek a korlátozott nyelvi képességeivel leírja. Ha mi is így néznénk, a világ tényleg egy reménytelen hely, és lehet, hogy az is. Ha viszont nincs igaza. Tehát amit Ő észlel az a sértettségének, bolondságának, rossz paradigmáinak a szemüvegén látszik csak ilyennek, akkor minden rendben van? A nem minden fekete vagy fehér erről szól. A jelenlegi nyugati logika csak pólusokban tud gondolkodni. Vagy igaza van vagy nincs igaza. Lehet, hogy részben igaza van, lehet, hogy vannak helyzetek helyek, korok, időkeretek, intézmények, ahol Bono igazsága a felismerés, a király meztelen! Lehet, hogy máshol nem.


Rendkívül tömény olvasmány. Nagyon sok olyan fogalommal, amit de Bono vezet be. Mivel de Bono teljesen másképp gondolkodik, mint amit az átlagember a gondolkodásról gondol, nincs meg benne az ismerősség, a kényelem. Ezért erőfeszítést igényel az olvasása. Ugyan ismétli magát, de mintha nem a megértés szándékával tenné, hanem öncélúan. Bele kéne helyezkednünk egy olyan rendszerbe, amit mi nem úgy látunk, nem úgy használunk, nem úgy tanultuk. Elvesztjük a talajt a lábunk alól, nincs kapaszkodó, lebegünk a de bonoi univerzumban. Ez egy 24 éves könyv! A világnak valahol, valami felvilágosult bátor, vagy nem a nyugati kultúrát elfogadó részében (igaz ott meg többnyire nem igazán vevők az új ötletekre) a de bonoi gondolkodásnak már lassan szárba kellett volna szöknie, sőt már termést is kellett volna hoznia. Lehet, hogy van ilyen, de a későbbi könyveiben is csak homályos utalások vannak a sikerekre.

Akkor most van értelme elolvasni vagy nincs? Ha nem vagy igazán a filozófia, pszichológia és a sokszor nehezen emészthető, történetektől, meséktől mentes, száraz irodalomban gyakorlott olvasó, akkor neki se kezdj! Ha megfelelően nyitott az elméd, mondjuk a legvadabb sci-fit is értékeled, akkor el tudod olvasni. Különösebben nem fogod élvezni, de meg fogod érteni, részben, talán.

Megéri elolvasni? Nem tudom. Talán igen. Ha a fenti előszűrőn már átmentél. A kérdés az, hogy lehet-e részben használni, amit de Bono ír? Ki lehet-e ragadni belőle részeket és csak azokat használni? Mennyire zárt a de bonoi univerzum? Ha kiveszünk részeket széthullik-e? Lesz-e értelme? A Pozitív hit könyve pl. egy komplex rendszer, szinte egy vallás vázlata, amire aztán fel lehetne építeni egy egyházat. A Tanítsd meg magad gondolkodni könyve szintén egy szétbonthatatlan rendszer. Egyik sem egy pirula, de nem is egy doboz pirula, amit végigszedsz és ennyi volt. Ezek inkább ahhoz hasonlítanak, amikor valaki egy agysérülés után újraépíti magát. De hát hányan vagyunk erre képesek? 1000-ből egy? De mi is a motiváció? Mi a cél? Ígér-e de Bono örök életet, megváltást, ingyen csokitortát a végére?

Most akkor mi van?
Az van, hogy de Bono arra próbál rávenni minket, hogy gondolkozzunk! De ne úgy ahogy eddig tettük. De a könyvei végére többnyire csak a csalódás marad :). És még nem is röhögtünk közben!

De Bono egy márka! Egy üzleti modellt épített az ötleteire, amit folyamatosan újracsomagol. Lehet, hogy népszerűbb, mint amennyire hasznos. Ami engem nagyon zavar, hogy szemben például az előtte olvasott két könyvnél, a Szokás hatalma és a Tévedhetsz könyveknél, mint minden normális tudományos könyvnél vannak jegyzetek. A források fel vannak sorolva! A Tévedhetsz könyvnél a jegyzetek 86 oldal, a források 21 oldal! A másik könyvnél ami önálló riportokból állt össze a jegyzetek 57 oldal! Mindkét könyv több tucat embernek mond köszönetet! De Bono? Nincs forrás, nincsenek jegyzetek, nincs köszönet!

De Bono egy csaló?

1 megjegyzés: