2014. május 3., szombat

Gondolj bele, hogy ne ess bele! Rolf Dobelli



Az Akadémia kiadó Elme kerekei sorozat könyveiből már párat elolvastam és blogoltam. Ez is közülük való. Az olvasott könyvek alapján ajánlom a sorozatot a hétköznapi pszichológia iránt érdeklődőknek.

Logikai hibák, heurisztikák, torzítások. Erről szól a könyv.

Ez a könyv szinte ugyanazokkal a témákkal foglalkozik mint a Rejtett énünk - Az önbecsapás 48 módja David McRaney. Míg McRaney pszichológus, Dobelli közgazdász filozófus. McRaney könyve picit tudományosabb, összeszedettebb, Dobelli több gazdasági példát hoz. Egy délután kiolvasható. De sokszor újra elővehető!

Hivatalos leírás:

Agyunk a vadászó-gyűjtögető életmódra lett kitalálva. Ma azonban teljesen más világban élünk. Többek között ez okozza gondolkodásunk hibáit, amiből rossz döntéseink következnek. Mindannyian döntöttünk már rosszul. Megtapasztaltuk, milyen súlyos következményei lehetnek egy-egy téves döntésünknek. Elveszíthetjük a pénzünket, tönkretehetjük a párkapcsolatunkat, eleshetünk egy jó állástól, vagy éppen nem vagyunk képesek kiszabadulni miatta egy rossz, fojtogató élethelyzetből.
Aki tudja, milyen könnyen tévedésbe esik, jobban fel van vértezve ellene: Rolf Dobelli górcső alá veszi a legalattomosabb "gondolkodási csapdákat", amelyekbe minduntalan beleesünk. Megtudhatjuk például,
- miért becsüljük túl rendre a tudásunkat (és miért tartjuk a többieket butábbnak, mint amilyenek),
- valami miért nem lesz attól igaz, hogy emberek milliói helyesnek tartják,
- miért hiszünk olyan elméletekben, amelyek bizonyítottan tévesek.
Rossz döntéseinkért általában a józan eszünket elhomályosító érzelmeinket tesszük meg bűnbaknak. Ám a "józan eszünk" korántsem olyan ártatlan és megbízható „társunk”, mint ahogyan hinni szeretnénk. A bennünk lakozó vadászó-gyűjtögető ősembernek – akitől evolúciós léptékkel mérve okostelefonjaink és az egész technológiai fejlődés ellenére alig különbözünk – gyakran a túlélése múlott azon, képes volt-e "gondolkodás nélkül" reagálni, így egyes gondolati sémák, viselkedési mechanizmusok olyan mélyen belénk ivódtak, hogy eszünkbe sem jut megkérdőjelezni, újra végiggondolni őket. Még akkor sem, ha ma már inkább a kárunkra vannak. Ebben az újragondolásban segíthet bennünket Rolf Dobelli könyve.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése