2015. február 2., hétfő
Nudge R. Cass Sunstein - Richard H. Thaler Nudge
Érdekes könyv. Illetve érdekes gondolat a nudge azaz ösztökélés. A neten keresgetve komoly mennyiségű blog és írás foglalkozik vele. Nem csoda, hiszen az egyik örök ellentétről szól, paternalista vagy a libertárius
megoldások jobbak-e. A nugde pont a kettő között van, valahol. Szükséges lehet az embereket terelgetni, jól megtervezett választási lehetőségekkel, de a szabadság is fontos. A választás szabadságát nem szabad megszüntetni. Maga a könyv főleg amerikai (értsd. USA) példákat hoz, amik unalmasak lehetnek, de nem haszontalanok. Maga a választástervezés nem újdonság az iparban. A jól használható termékek jellemzője, az egyértelműség, az egyszerűség, a tévesztési lehetőségek minimalizálása. Ideje már, hogy a közgazdaság is felismerje ezeket a megoldásokat.
A fordítás érdekes. Szó van benn egy helyütt tehén csordáról, amit a fordító gulyának fordít. A csordaszellem (following the herd) szerencsére nem lett gulyaszellem.
Each dairy farmer has an incentive to add more cows to
his herd, because he obtains the benefits of the additional cows while suffering
only a fraction of the costs; but collectively the cows ruin the pasture.
A 139. oldalon szó van Lauren Wilkins jogászprofesszorról, aki a továbbiakban érthetetlen módon Willis lesz!
A 44. oldal címe Framing, amit a magyar szakirodalom többnyire keretezésnek fordít, itt csomagolás lett!
32. oldal Anchoring, a fordító beakaszkodásnak fordítja, holott a lehorgonyzás gyakoribb.
35. oldal. Representativeness a cím, amit reprezentativitási heurisztikának láttam eddig, itt Jellegzetesség lett a cím.
Persze lehet, hogy én olvastam eddig rosszul fordított könyveket. :)
Shlomo Benartzi Saving more tomorrow TED előadása.
Hivatalos leírás:
A kötet úttörő ötleteket ad a döntéstervezés új tudományának alkalmazására, amelyek jobb döntések irányába ösztökélhetik az embereket, akik ezáltal boldogabbak, egészségesebbek és szabadabbak lesznek. Nap mint nap hozunk döntéseket, befektetéseinktől a gyerekek iskoláztatásán vagy a napi étrendünkön át egészen az általunk legfontosabbnak tartott ügyekig. Sajnos sokszor rosszul választunk. A szerzők ennek okát abban látják, hogy emberek vagyunk, fogékonyak különböző torzításokra, és ez gyakran hibákhoz vezet. Tévedéseink révén sokszor szegényebbek leszünk vagy kevésbé egészségesek; gyakran hozunk rossz döntést oktatási és egészségügyi kérdésekben, pénzügyeinkkel, hiteleinkkel vagy hitelkártyáinkkal kapcsolatban, de még a családunkat vagy bolygónkat érintő ügyekben is. Thaler és Sunstein egy másik lehetséges világba hív minket: oda, ahol tudják, hogy az emberek tévedhetnek. A szerzőpáros megmutatja, hogy ha ismerjük az emberek gondolkodását, akkor tervezhetünk számukra olyan környezetet, amelyben maguk, családjuk és társadalmuk számára is jobb döntéseket hozhatnak. Az élet legfontosabb területeiről vett szemléletes példákkal bizonyítják, hogy a választástervezés kedvezőbb irányba ösztökélhet bennünket, anélkül hogy korlátozná választásunk szabadságát. A Nudge újszerű se nem jobb-, se nem baloldali nézőpontot ajánl heves vitát kiváltó kérdésekről, egyének és kormányzatok számára egyaránt. A kötet az elmúlt évek egyik legelgondolkodtatóbb és legprovokatívabb könyve.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése