A könyv hullámzó színvonalú, vannak erőltetett és vannak igazán kellemes, elgondolkodtató részek.Három alkalommal is vaó élményt okozott, ami már érdemessé teszi, hogy bátran ajánljam mindenkinek.
Az első és legfontosabb vaó élményem az, hogy ráébresztett, a magánéletünkben is helye lehet a kockázat elemzésnek. De tovább megyek, akár BCP (Business Continuity Plan) és DRP (Disaster Recovery Plan) is készíthető a családban is. Nyilván egészen más tudatossági szintet követel, mint amit az átlag háztartás követ, de érdemes lehet az üzleti életben bevált eszközöket a hétköznapokra is átültetni. Az öngondoskodás, az életbiztosítások, vagyon biztosítások széleskörűen ismertek, de ritkán gondolkodunk ezekről egységes rendszerben. És hogy az egyik vesszőparipámat is megemlítsem, a céges gyakorlatból az amortizáció fogalmának a bevezetése a háztartásokban is alapvető szükséglet lenne.
A másik érdekes dolog, ami eddig nem tudatosult, hogy mennyit tanulhatunk az újságíróktól, ha tömörítésről van szó. A headline-ról van szó. A headline egy két mondatban foglalja össze egy cikk lényegét, az alapvető mondanivalót. Valahogy így!
- Publisher: It's finding the center of your story, the beating heart of it, that's what makes a reporter. You have to start by making up some headlines. You know: short, punchy, dramatic headlines. Now, have a look, [pointing at dark clouds gathering in the sky over the ocean] what do you see? Tell me the headline.
- Protagonist: HORIZON FILLS WITH DARK CLOUDS?
- Publisher: IMMINENT STORM THREATENS VILLAGE.
- Protagonist: But what if no storm comes?
- Publisher: VILLAGE SPARED FROM DEADLY STORM.
A harmadik, egy sztori volt egy cserkészcsapatról. Mit kezd egy jó vezető ha valaki folyton leszakad a csoporttól. Nem, nem kezdi el szapulni, ostorozni és megszégyeníteni. Az élre állítja, hogy ő diktálja az ütemet. De nyilván ettől az egész csoport lelassul. Akkor most kezd el vele ordibálni. Nem, nem. Annyi terhet vesz le róla és osztja szét a leggyorsabbak között, akik most a sor végén vannak, hogy a csapat egészének az átlagsebessége eléggé megnőjön ahhoz, hogy beérjenek a táborba, mielőtt az évszázad vihara lecsapna rájuk.
A lényeglátás nélkül nincs időgazdálkodás. Nincs célfókusz. Erőforrás pazarlás viszont van. Szóval, hajrá lényeglátás!
Hivatalos ajánló:
Ha te nem rangsorolod a dolgokat az életedben, valaki más fogja helyetted megtenni.
A Lényeglátás nem arról szól, hogy többet végezzünk kevesebb idő alatt, hanem arról, hogy csak a valóban szükséges dolgokat végezzük el.
Szeretnéd megtalálni a bonyolulton túli egyszerű megoldásokat?
Szeretnéd megkülönböztetni a kevés létfontosságút a sok apró-cseprőtől?
Szeretnéd megtapasztalni milyen előnyökkel jár, ha nem vagy elérhető?
Szeretnéd megragadni a benned élő belső gyermek bölcsességét?
Ha bármelyik kérdésre igennel válaszoltál, akkor a Lényeglátás a te könyved!