2015. szeptember 18., péntek

Lényeglátás Greg McKeown

Sok újdonságot nem mond a könyv, hiszen a lényeglátás, a rendszerben való gondolkodás képessége, alapvető az egyén és egy cég hatékonyságához és sikerességéhez.
A könyv hullámzó színvonalú, vannak erőltetett és vannak igazán kellemes, elgondolkodtató részek.Három alkalommal is vaó élményt okozott, ami már érdemessé teszi, hogy bátran ajánljam mindenkinek.

Az első és legfontosabb vaó élményem az, hogy ráébresztett, a magánéletünkben is helye lehet a kockázat elemzésnek. De tovább megyek, akár BCP (Business Continuity Plan)  és DRP (Disaster Recovery Plan) is készíthető a családban is. Nyilván egészen más tudatossági szintet követel, mint amit az átlag háztartás követ, de érdemes lehet az üzleti életben bevált eszközöket a hétköznapokra is átültetni. Az öngondoskodás, az életbiztosítások, vagyon biztosítások széleskörűen ismertek, de ritkán gondolkodunk ezekről egységes rendszerben. És hogy az egyik vesszőparipámat is megemlítsem, a céges gyakorlatból az amortizáció fogalmának a bevezetése a háztartásokban is alapvető szükséglet lenne.

A másik érdekes dolog, ami eddig nem tudatosult, hogy mennyit tanulhatunk az újságíróktól, ha tömörítésről van szó. A headline-ról van szó. A headline egy két mondatban foglalja össze egy cikk lényegét, az alapvető mondanivalót. Valahogy így!

Publisher: It's finding the center of your story, the beating heart of it, that's what makes a reporter. You have to start by making up some headlines. You know: short, punchy, dramatic headlines. Now, have a look, [pointing at dark clouds gathering in the sky over the ocean] what do you see? Tell me the headline.
Protagonist: HORIZON FILLS WITH DARK CLOUDS?
Publisher: IMMINENT STORM THREATENS VILLAGE.
Protagonist: But what if no storm comes?
Publisher: VILLAGE SPARED FROM DEADLY STORM.
https://en.wikipedia.org/wiki/Headline

A harmadik, egy sztori volt egy cserkészcsapatról. Mit kezd egy jó vezető ha valaki folyton leszakad a csoporttól. Nem, nem kezdi el szapulni, ostorozni és megszégyeníteni. Az élre állítja, hogy ő diktálja az ütemet. De nyilván ettől az egész csoport lelassul. Akkor most kezd el vele ordibálni. Nem, nem. Annyi terhet vesz le róla és osztja szét a leggyorsabbak között, akik most a sor végén vannak, hogy a csapat egészének az átlagsebessége eléggé megnőjön ahhoz, hogy beérjenek a táborba, mielőtt az évszázad vihara lecsapna rájuk.

A lényeglátás nélkül nincs időgazdálkodás. Nincs célfókusz. Erőforrás pazarlás viszont van. Szóval, hajrá lényeglátás!


Hivatalos ajánló:

Ha te nem rangsorolod a dolgokat az életedben, valaki más fogja helyetted megtenni.

A Lényeglátás nem arról szól, hogy többet végezzünk kevesebb idő alatt, hanem arról, hogy csak a valóban szükséges dolgokat végezzük el.

    Szeretnéd megtalálni a bonyolulton túli egyszerű megoldásokat?
    Szeretnéd megkülönböztetni a kevés létfontosságút a sok apró-cseprőtől?
    Szeretnéd megtapasztalni milyen előnyökkel jár, ha nem vagy elérhető?
    Szeretnéd megragadni a benned élő belső gyermek bölcsességét?

Ha bármelyik kérdésre igennel válaszoltál, akkor a Lényeglátás a te könyved!

2015. szeptember 8., kedd

Változás – A problémák keletkezésének és megoldásának elvei Watzlawick · Weakland · Fisch


Ősrégi könyv, 1974-ben jelent meg az USA-ban, nálunk 90-ben. Hihetetlen, hogy mennyire el voltunk, vagyunk maradva. Nálunk még Freud szivarjának a hamuja is látszik a rendelők szőnyegén, Amerikában, meg 40 éve elkezdtek túllépni, a freudi mindenki beteg és a keresztény mindenki bűnös kijelentéseken. Maga a könyv nem egyszerű olvasmány, legalább is az eleje, amiben a matematikai logikával érvelve bizonyítják a szerzők, hogy igen is az emberi viszonyokra is van "képlet". Ha nem is megoldás, de magyarázat mindenképpen.  
“Egy problémát nem lehet ugyanazzal a gondolkodásmóddal megoldani, amivel azt létrehoztuk.” (Albert Einstein)
A változás kétféle lehet, egy az egyik ami nem vezet sehová, a mókus tekeri a kereket, de ki nem tudni jönni belőle, amíg rá nem jön, hogy minél inkább teker, annál inkább nem jut sehová. A másodfokú változás, amikor a mókus paradigmát vált és kiugrik a kerékből. Kívülről már látható, hogy a kerék áll és nem megy sehova, de belülről ez nem volt ilyen egyértelmű.
A könyv második felében az életben előforduló problémák megoldására kapunk ötleteket. Ugyan a többségük erősen manipulatívnak tűnik, ami nem biztos, hogy minden esetben etikus. Etikusak legyünk a végletekig, vagy oldjuk meg a problémákat? De miért működnek a könyvben leírt egyszerű megoldások? Leginkább azért, mert az ember irracionális lény. És ezért nem működnek a self-help könyvek, mert Münchhausen báró módjára nem tudjuk önmagunkat kirántani a mókuskerekünkből. De elég lehet, ha valaki kissé meglök, vagy csak rákérdez, hogy mi a fenének csinálunk úgy mintha mókuskerékben futnánk, aztán lelassítunk és kijelentjük, hogy csak edzettünk és soha többé nem fogunk visszaszállni. Probléma megoldva. Megoldva?

Hivatalos leírás:

Watzlawick, Weakland és Fisch világsikert aratott könyve az állandóság és a változás ősrégi kérdéseivel foglalkozik. Közelebbről azzal, hogy mindennapi életünkben miképpen jelentkeznek problémát jelentő feszültségek, konfliktusok, és mi a magyarázata annak, hogy e problémák bizonyos helyzetekben megoldódnak, más helyzetekben viszont állandósulnak, sőt fel is erősödnek. A sokéves pszichoterápiai tapasztalatot összegző munka mondanivalójának lényege, hogy az emberi életproblémák gyakran nem a leküzdésükre tett látszólag racionális kísérletek hatására szűnnek meg, hanem éppen annak következtében, hogy – kilépve a helyzetértelmezés szokásos kereteiből – felhagyunk ezekkel a kísérletekkel, és az eredeti problémát újrafogalmazzuk, új megvilágításba helyezzük. A szerzők különféle emberi konfliktusok elemzése során rámutatnak a problémakezelésben jelentkező tévedésekre, a mögöttük rejtőző kommunikációs paradoxonokra, és részletesen vizsgálják azokat a stratégiákat, amelyeknek segítségével felismerhető, majd megváltoztatható a problémák szerkezete. „Tizenöt évvel az amerikai kiadást követően, de megdöbbentő aktualitással veheti kezébe végre az olvasó Magyarországon is a Palo Altó-i pszichoterapeuta-csoport korszakos művét. Miért olyan aktuális, miért méltán világhírű Watzlawickék e műve? Elsősorban azért, mert kátyúba jutott válságkezelési stratégiákkal, megrekedt túlélési manőverekkel, mélypontra zuhant „kibontakozási” folyamatokkal szemben mutat fel az átlagolvasó számára is könnyen áttekinthető, konkrét megoldási sémákat, életképes cselekvési, segítési alternatívákat. S miután a világnak ezen a felén a nyolcvanas években állandósult a válság, krónikussá váltak a problémák, Watzlawickék csaknem valamennyi megfigyelése és következtetése húsba vágóan érvényes kelet-európai viszonyainkra.”