2016. március 23., szerda

A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás Nassim Nicholas Taleb

Hivatalos leírás

A szerző jelenleg az amhersti egyetem Bizonytalanságtudományok Tanszékének professzora, egész pályafutása során a szerencse, a bizonytalanság, a valószínűség és a tudás problémáival foglalkozik. Először 2007-ben, majd 2010-ben átdolgozott, bővített formában megjelent A fekete hattyú című kötete az Egyesült Államokban és Kanadában is nagy sikert ért el. Mint egyik recenzense megjegyezte: „A fekete hattyú mérföldkő a könyvek sorában - maga is fekete hattyú.” Taleb fejtegetése szerint a fekete hattyú a rendkívül valószínűtlen események jelképe, amelyeknek három jellegzetességük van: előreláthatatlanok, tömeghatást váltanak ki, és utólag tudunk rájuk olyan magyarázatot találni, amelynek nyomán kevésbé esetlegesnek, előreláthatóbbnak látszanak, mint eredetileg. Ilyen fekete hattyú volt a Google sikere vagy 2001. szeptember 11. Taleb éveken át tanulmányozta, hogyan csapjuk be magunkat, és hitetjük el magunkkal, hogy többet tudunk annál, mint amennyit valójában tudunk. Ebben a könyvben megpróbálja felnyitni szemünket: összegyűjti mindazt, amit arról tudunk, amit nem tudunk. Meglepően egyszerű trükköket kínál arra, hogyan bánjunk a fekete hattyúkkal, és miként hajtsunk hasznot belőlük.

Vélemény

Huhh. 490 oldal, nem éppen füzetecske. Hááááát. Egészen izgalmasan indul a könyv, hogy  a vége felé átcsapjon a közgazdászok ostorozásába, a gaussi eloszlás hasznavehetetlenségének bemutatásába. Néha felsejlik egy pici öniróni és humor is. A legvégén két oldalban ad némi tippet a fekete hattyúk kivédésre, amiben nem nagyon van igazi újdonság. Igaz azonban, hogy ismertségük ellenére a pénzpiacok szereplői mintha mégsem élnek ezekkel. Ha a polgári repülésben is annyi igazi idióta, ostoba lenne, mint a világ sorsát meghatározó közgazdászok, bankárok, politikusok között, nem is lenne már légi utasszállítás. Valahogy a közgazdászoknak, a bennük hívő politikusoknak elnézzük, hogy szétbarmolják a világot.
Sajnos az emberiség nem tanul. Nem kell messzire menni, nézzük a menekült válságot. Ez egy fekete hattyú volt (a mértéke előre nem volt látható, tömeghatást vált ki a mai napig és nagyszerű magyarázatokat kreáltak utólag). Egészen berepült a Bundestag elé és még akkor sem vették észre.
Ez a könyv már 7 éves. Nem nagyon látom a hatását. Taleb szorgalmasan fűrészeli az elefántcsont torony tartóoszlopait, de ha elolvasná a saját könyvét, jószerivel beláthatná, hogy teljesen hiábavaló a küzdelme. De legalább megpróbálja :).

Száz oldalban egészen jó kis könyv lehetett volna. Igazából így is az, csak picit feleslegesen hosszú. Amikor a szerző, azt kéri az olvasótól, hogy hagyjon ki részeket, akkor nyugodtan hagyja ki azokat :).


A nemtudás Steven D'Souza - DianaRenner


Nagy várakozással tekintettem a könyv olvasása elé, de csalódás volt. Egy filozófikus, súlyos mondanivalóval és releváns példákkal teli könyvre számítottam, de egy semmitmondó, unalmas, lapos könyvet kaptam :(. Nem ajánlom.

Hivatalos leírás:


- Mit tegyünk, ha ráébredünk: elértünk a tudásunk határvidékére?
- Milyen fogódzóink lehetnek, ha ingoványos talajra tévedünk?
- Hasznunkra lehetnek-e "negatív" képességeink?

Akár beismerjük, akár nem, nap mint nap a nemtudással birkózunk. Amikor új munkahelyen folytatjuk a karrierünket, komplex kihívással kell szembenéznünk, vagy vállalatunkat új piacra vezetjük be, a nemtudás határvidékén járunk.

A CMI (Chartered Management Institute) által 2015-ben az év menedzserkönyvének választott kötetben Steven D' Souza és Diana Renner kalauzolnak minket ebben a féktelen ütemben változó, bizonytalansággal teli világban. Megtapasztaljuk, hogy ha kellő nyitottsággal és kíváncsisággal közelítünk a nemtudáshoz, akkor nem gátol bennünket, hanem új lehetőséget, akár kivételes versenyelőnyt jelent. Így karizmatikus vezetők, magabiztos újítók és sikeres emberek lehetünk.

2016. március 6., vasárnap

Endymion felemelkedése Dan Simmons


Két éve halogattam az elolvasását. Bármennyire is élveztem az előző három rész 1700 oldalát, az újabb 826 oldal kissé megrémített. Igaz az utóbbi két évben főleg szakkönyveket olvastam, nagyjából 1 könyv/1-3 hét sebességgel és el is felejtettem, hogy egy jól megírt, lendületes és élvezetes könyv kiolvasása egy gyakorlott olvasónak semmiség. Nos így is lett. Szombat, vasárnap meg három este. Azt hiszem ez önmagáért beszél.

Miről szól a könyv? Az eltévelyedett keresztény egyházról, ami egy ördögi hatalommal kötött szövetséget közben elfelejtette miről szólt Jézus tanítása. Egy új messiás önfeláldozása kellett, hogy visszatérjen a gyökerekhez, a szeretethez és ismételten megváltsa az emberiséget. Sci-fi kedvelőknek kötelező!

Hivatalos leírás:

Elérkezett a végső leszámolás napja. Az egyház meghirdeti a mindent eldöntő, népirtással fenyegető keresztes hadjáratot, amely végérvényesen rabszolgasorba döntheti az emberiséget. A világ túlfelén közben felnő egy új messiás, aki a rejtélyes Idegenek szárnyai alatt szokatlan képességekre tesz szert. A messiás neve: Aenea.
Aeneának azonban segítségre van szüksége ahhoz, hogy elterjessze megdöbbentő üzenetét tanítványai egyre népesebb táborában. Útra kel hát védelmezőjével, az egykori pásztorral és elítélt gyilkossal, Raul Endymionnal, hogy teljesítsenek egy utolsó, minden képzeletet felülmúló küldetést, és megfejtsék az egész világegyetem rejtett jelentését. Régi és új ellenségek veszik üldözőbe őket, miközben nyomukban jár a titokzatos Shrike is – szörnyeteg, angyal, gyilkológép –, aki végre leránthatja a leplet származásáról és rendeltetéséről. A Hyperionon pedig, ahol a világrengető kaland a kezdetét vette, minden titokra fény derül: az apokaliptikus igazság feltárja az élet értelmét, és mindörökre meghatározza a galaxist lakó emberiség sorsát. A nagyszabású tetralógia váratlan fordulatokban bővelkedő, befejező kötete felejthetetlen pontot tesz az évszázadokon átívelő űropera végére.