2016. március 23., szerda

A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás Nassim Nicholas Taleb

Hivatalos leírás

A szerző jelenleg az amhersti egyetem Bizonytalanságtudományok Tanszékének professzora, egész pályafutása során a szerencse, a bizonytalanság, a valószínűség és a tudás problémáival foglalkozik. Először 2007-ben, majd 2010-ben átdolgozott, bővített formában megjelent A fekete hattyú című kötete az Egyesült Államokban és Kanadában is nagy sikert ért el. Mint egyik recenzense megjegyezte: „A fekete hattyú mérföldkő a könyvek sorában - maga is fekete hattyú.” Taleb fejtegetése szerint a fekete hattyú a rendkívül valószínűtlen események jelképe, amelyeknek három jellegzetességük van: előreláthatatlanok, tömeghatást váltanak ki, és utólag tudunk rájuk olyan magyarázatot találni, amelynek nyomán kevésbé esetlegesnek, előreláthatóbbnak látszanak, mint eredetileg. Ilyen fekete hattyú volt a Google sikere vagy 2001. szeptember 11. Taleb éveken át tanulmányozta, hogyan csapjuk be magunkat, és hitetjük el magunkkal, hogy többet tudunk annál, mint amennyit valójában tudunk. Ebben a könyvben megpróbálja felnyitni szemünket: összegyűjti mindazt, amit arról tudunk, amit nem tudunk. Meglepően egyszerű trükköket kínál arra, hogyan bánjunk a fekete hattyúkkal, és miként hajtsunk hasznot belőlük.

Vélemény

Huhh. 490 oldal, nem éppen füzetecske. Hááááát. Egészen izgalmasan indul a könyv, hogy  a vége felé átcsapjon a közgazdászok ostorozásába, a gaussi eloszlás hasznavehetetlenségének bemutatásába. Néha felsejlik egy pici öniróni és humor is. A legvégén két oldalban ad némi tippet a fekete hattyúk kivédésre, amiben nem nagyon van igazi újdonság. Igaz azonban, hogy ismertségük ellenére a pénzpiacok szereplői mintha mégsem élnek ezekkel. Ha a polgári repülésben is annyi igazi idióta, ostoba lenne, mint a világ sorsát meghatározó közgazdászok, bankárok, politikusok között, nem is lenne már légi utasszállítás. Valahogy a közgazdászoknak, a bennük hívő politikusoknak elnézzük, hogy szétbarmolják a világot.
Sajnos az emberiség nem tanul. Nem kell messzire menni, nézzük a menekült válságot. Ez egy fekete hattyú volt (a mértéke előre nem volt látható, tömeghatást vált ki a mai napig és nagyszerű magyarázatokat kreáltak utólag). Egészen berepült a Bundestag elé és még akkor sem vették észre.
Ez a könyv már 7 éves. Nem nagyon látom a hatását. Taleb szorgalmasan fűrészeli az elefántcsont torony tartóoszlopait, de ha elolvasná a saját könyvét, jószerivel beláthatná, hogy teljesen hiábavaló a küzdelme. De legalább megpróbálja :).

Száz oldalban egészen jó kis könyv lehetett volna. Igazából így is az, csak picit feleslegesen hosszú. Amikor a szerző, azt kéri az olvasótól, hogy hagyjon ki részeket, akkor nyugodtan hagyja ki azokat :).


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése