2018. augusztus 31., péntek
Jelenések tere Alastair Reynolds
A majd 700 oldal ellenére szinte végig izgalmas és érdekes könyv. Nem kezdő sci-fi olvasóknak való, de gyakorlottaknak nagyon ajánlanám.
Hivatalos leírás:
Az amarantinok kilencszázezer évvel ezelőtt kihaltak. Balszerencse volt csupán, hogy épp akkor történt a pusztító napkitörés, amikor sikerült kijutniuk a világűrbe? Vagy lehet összefüggés az események között? Az egykori amarantin bolygó, a Resurgam telepeseit ez a kérdés nem különösebben foglalkoztatja, még azután sem, hogy mélyen a felszín alatt egy egész várost találnak, a közepén egy szárnyas amarantin szobrával.
De a briliáns és kíméletlen tudós, Dan Sylveste nem nyugszik, amíg ki nem deríti az igazságot - bármekkora árat is kelljen fizetni ezért. Az amarantinok tragédiája nem volt véletlen. A veszély pedig most is ott leselkedik a közelben. Közelebb, mint Sylveste gondolná...
"Elképesztően intelligens, és kíméletlen logikával dolgozik - talán tényleg ez van odakint a világűrben." (Stephen Baxter)
2018. augusztus 12., vasárnap
Ragályos! - Hogyan terjed a siker? Jonah Berger
Remek kis könyv. Könnyen olvasható, bla bla mentes, használható tanácsokkal.
Míg ebből a könyvből: Megragad megtudhatod mi kell, hogy egy üzenet megragadjon, a Ragályosból pedig megtudhatod mi kell ahhoz, hogy az üzeneted elterjedjen.
Hivatalos leírás:
Mitől válik elsöprően népszerűvé egy száz dollárba kerülő szendvics, miért sülnek el visszafelé a kábítószer ellenes reklámok, és miért osztja meg több mint 200 millió ember egy első ránézésre unalmas turmixgép videóját?
Jonah Berger, a Wharton Üzleti Iskola marketingprofesszora egy évtizede kutatja, vajon miért terjednek bizonyos ötletek jobban másoknál. Könyvében bemutatja a ragályosság törvényszerűségeit, amelyek a különböző termékekre és szolgáltatásokra ugyanúgy érvényesek, mint a szervezetekben terjedő ötletekre és a társadalmi változásokra.
Szemléletes történetei megmutatják, hogy milyen szempontok szerint működik a viralitás, és a 6 könnyen érthető és követhető alapelv segítségével mi magunk is saját termékeink, ötleteink szolgálatába állíthatjuk a szóbeszéd erejét.
2018. augusztus 8., szerda
A csecsemőtápszer, a radar és a kettős könyvelés - Hogyan formálja az innováció a gazdaságot? Tim Harford
Izgalmas, érdekes, tanulságos. Nagyon ajánlom bárkinek, akit érdekel a világ működése. Nagyon hasonló mint az Index Ma is tanultam valamit sorozata. Akit érdekelnek a hasonló összefüggések, ajánlom James Burke könyveit. https://moly.hu/alkotok/james-burke
Hivatalos leírás:
Hogyan változtatta meg a fogamzásgátló tabletta a jogász szakmát?
Miként tette tönkre a vonalkód a családi kisboltokat?
Miért növelte az egyenlőtlenséget a gramofon?
Hogyan formálta át Amerikát a szöges drót?
A világ gazdasága bonyolult, folyamatosan változó rendszer - 10 milliárd különböző termékkel és szolgáltatással, 15 évente megkétszereződik, és összeköti a Föld 7 milliárd lakóját. Alakulásától függően százmilliók megdöbbentő luxusban élnek, százmilliókkal viszont nem törődik. Óriási mértékben terheli meg az ökoszisztémát és vészjelzésként is működik. Senki nem felel érte. Ráadásul valójában mindenki csak egy kis részletét értheti a történéseknek, pedig az életünk függ tőlük.
Tim Harford, az oknyomozó írásairól ismert közgazdasági újságíró lebilincselő könyvében rejtett összefüggéseket leplez le. A rováspálcától a vonalkódig, a betontól az ékírásig 50 izgalmas találmányt mutat be meglepő és emlékezetes történetekkel. Lépésről lépésre haladva egyszer csak összeáll a kép: hol vagyunk, hogyan jutottunk ide, és merre indulhatunk tovább.
Végül könnyen levonhatjuk a tanulságokat a jövőbeli találmányok bölcs felhasználására vonatkozóan az egyre gyorsuló innovációk világában.
Tim Harford a The Financial Times vezető újságírója, a BBC Radio 4 More or Less című műsorának vezetője. Az Alkotó rendetlenség, Az alkalmazkodás logikája, Az élet rejtett logikája és Az oknyomozó közgazdász szerzője. Harford vendégoktató az oxfordi Nuffield College-ban, tiszteletbeli tagja a Királyi Statisztikai Társaságnak. 2014-ben az év közgazdasági kommentátora díjra jelölték. 2015-ben és 2016-ban is nyert gazdasági újságírásért díjakat. Nézeteit TED-előadásban is összefoglalta a Sydney-i Operaházban.
A (túl)költekezés pszichológiája - Miért költünk többet, mint kellene? Dan Ariely, Jeff Kreisler
Aki olvasta Ariely többi könyvét, annak némileg csalódás a könyv. Vannak szó szerint átvett részek. Ismert kísérletek, megállapítások, amiket már unásig ismételtek hasonló könyvekben. Nem mondom, hogy ne lenne fontos a könyv, mert az lenne. Ahhoz viszont sajnos nem elég izgalmas, hogy felkeltse az érdeklődést.
Hivatalos leírás:
Bár a pénzről számokban, értékekben és mennyiségekben gondolkodunk, amikor arra kerül a sor, hogy használjuk is a pénzünket, sokkal inkább hallgatunk a szívünkre, mint az eszünkre. Az érzelmek meghatározó szerepet játszanak a pénzügyi viselkedésünk alakításában, és gyakran önmagunk legnagyobb ellenségeivé tesznek, amikor megpróbálunk spórolni, értéket teremteni vagy felelősen költekezni. Dan Ariely a tőle megszokott módon megkérdőjelezi a pénzzel kapcsolatos legalapvetőbb feltételezéseinket, legszentebb meggyőződéseinket, és elmagyarázza, hogyan tudjuk felülbírálni az ösztöneinket, hogy jobb pénzügyi döntéseket hozzunk.
A hétköznapi élet apró pillanatain (a fájdalommentes hitelkártyás költésektől a családi költségvetés csapdáin át a nyaralási költekezések csábításáig) mutatja be, hogyan ver át minket a saját fogyasztási szokásainkban való vak bizalom, és miért fizetünk erre többnyire rá. A kötet számtalan esettanulmányából és anekdotájából megtudhatjuk, miként dolgoznak ellenünk az érzelmeink, milyen illúziók rabjai vagyunk, és miként tudjuk legyőzni tudattalan félelmeinket, vágyainkat, hogy javítsunk a pénzügyi tudatosságunkon.
Az életünk fontos kérdéseit tárgyaló kötet egyszerre magával ragadó, probléma központú, praktikus, ugyanakkor szellemes és személyes is.
A zsenialitás földrajza Eric Weiner
Sajnos csalódás volt ez a könyv. Nem igazán ad többet, mint egy újságcikk sorozat. A szerző végig rohant a világon és a végén nem jutott szinte semmire.Aki elunja az elejét nyugodtan lapozzon tovább.
Hivatalos leírás:
Miért növekszik robbanásszerűen a kreativitás egyes helyeken?
Miért képesek a géniuszok olyan jól boldogulni rendetlenség és káosz közepette is?
Tényleg séta közben jutnak eszünkbe a legjobb gondolatok?
Vajon mi köze van az osztrigáknak a skót felvilágosodáshoz, és a reneszánsznak a pestisjárványhoz?
Eric Weiner azokat a helyeket - például az ókori Athént, a Szung-dinasztia korabeli Kínát, a középkori Firenzét vagy napjaink Szilícium-völgyét - látogatja meg és mutatja be fesztelen és bölcs humorral, ahol a korabeli férfiak és nők virágzó civilizációt teremtettek. Föld körüli utazása során arra keresi a választ, miként indult virágzásnak a kreatív zsenialitás az adott helyen és korban, és vajon hogyan kamatoztathatnánk a tanulságokat a jelenben.
A zsenialitás földrajza provokatív és szórakoztató könyv, olyan szellemi kalandozás, amely megváltoztatja az alkotó zsenialitásra vonatkozó felfogásunkat, és elősegítheti a kreativitás kultúrájának kialakítását. A kreatív zsenialitás ugyanis nem magán-, hanem közügy; sőt nem egyszerűen genetikai kérdés, és még csak nem is a kemény munkához van köze, sokkal inkább egy olyan kultúra gyümölcseként kell értelmeznünk, amely ösztönzi az eredeti gondolkodást.
Eric Weiner filozófus utazó, gyógyulófélben lévő elégedetlen, A boldog zarándok - Egy mogorva alak elindul, hogy felfedezze a világ legboldogabb helyeit című bestseller szerzője. Korábban az amerikai közszolgálati rádió, az NPR külföldi tudósítójaként dolgozott, írásai megjelentek a The New York Times, a Slate, a Quartz, a Los Angeles Times, a Foreign Policy, a BBC, az AFAR és a The Best American Travel Writing hasábjain. Washingtonban él.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)