2020. február 26., szerda
Katonakönyv Tóth Tibor Horváth Viktor Gazda Albert Huncik Péter Makai József
Makai József jugoszláv katonai élményei zárják a könyvet, ami a legdurvább beszámoló mind közül. A szerző a dél-szláv háború magyar szemtanújaként nem csak a JNA-ban megélt élményeit de a háború borzalmait is megmutatja. A szöveg rövidsége ellenére gyomorszorító olvasni az alig 15 éves eseményekről, amik egy elvileg kulturált, európai országban történtek.
A magyar visszaemlékező élményei részben az enyémek is lehetnének. Siklós, Ady liget, építőszázad. Néha mintha rólam szólt volna.
Mindben közös elem, az a mélyen a rendszerben gyökeredző korrupció, a nemtörődömség, lopás, ügyeskedés, impotencia, ami ezen országok hadseregeit jellemezte.
Ajánlott olvasmány, azoknak, akik voltak katonák, vagy akik nem voltak, valamint, akiket érdekel, hogy mitől olyan az ország ahol élünk.
Összefoglaló leírás:
Öt ember - öt hadsereg a béketáborban
Gazda Albert a szovjet, Tóth Tibor a román, Hunčík Péter a csehszlovák, Horváth Viktor a magyar, Makai József a jugoszláv néphadseregben szolgálta le katonaidejét a nyolcvanas években.
Az öt, írással is foglalkozó, középkorúnak számító férfi vállalta, hogy évtizedes távlatból felidézi, milyen volt a pártállami fegyveres erők katonáinak lenni. Magyarul. Szándékaik szerint messze túllépve az anekdoták világán.
2020. február 22., szombat
A jó vezetők esznek utolsónak Hogyan építsünk összetartó, lelkes és sikeres csapatot? Simon Sinek
Egy csipetnyi antikapitalizmus, egy adag bullshit a hormonokról, egy kicsi Y generációzás. Alapvetően egyetértek a mondandójával, de picit erőltetett, túlírt könyv. Aki rendszeresen olvas a témában, nem igazán talál benne újdonságot.
Összefoglaló leírás:
Miért csak kevesen mondhatják el magukról, hogy imádják a munkájukat? Mit tehetünk, hogy alkalmazottaink biztonságban érezzék magukat a munkahelyükön? Hogyan motiváljuk Y generációs munkavállalóinkat? Képzeljünk el, hogy reggel mindenki lelkesen indul dolgozni, tudja, hogy megbíznak benne, és értékelik a munkáját, este pedig jó érzésekkel tér haza! Az igazán sikeres vállalatok és más szervezetek máris így működnek – kiváló vezetőik olyan környezetet teremtenek, amelyben az emberek jól érzik magukat, szívesen dolgoznak együtt és figyelemre méltó eredményeket érnek el. Simon Sinek vezetési tanácsadó magával ragadó – a hadseregtől a gyártósorig, a kormányzati intézményektől a befektetési bankokig számos területről vett – igaz történetekkel illusztrálja, hogy vezetőnek lenni elsősorban azt jelenti, hogy gondoskodnunk kell azokról, akiket ránk bíztak. Azokat a vezetőket, akik hajlandók utolsónak enni, a beosztottaik a legfontosabb pillanatokban végtelen hűséggel jutalmazzák, és mindent beleadnak a közös célok megvalósítása és a cég előrehaladása érdekében. „Elsősorban nem a szervezet mérete vagy erőforrásai, hanem a szervezeti kultúrában rejlő potenciál határozza meg, hogy az adott vállalat mennyire képes alkalmazkodni a változásokhoz, legyőzni az ellenségeskedést és élen járni az újításokban. Ha a körülmények megfelelőek, ha erős és mindenki számára érzékelhető a biztonság köre, a legjobbat hozzuk ki magunkból. A hozzánk legméltóbb módon cselekszünk: összetartunk.”
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)