2014. július 29., kedd

23 dolog, amit nem mondtak el a kapitalizmusról Ha-Joon Chang


Ha úgy érezted, hogy valami nem stimmel a neoliberális közgazdászokkal, a szabad piac, mint olyan nem létezhet egy agyonszabályzott világban, az oktatás nagyrészt olyan tudást ad, amire semmi szükség az életben, a 2008-as válságra rossz választ adnak, akik előidézték, a virtuális javak nem helyettesíthetik a kézzel fogható termékeket, akkor nem vagy egyedül, Ha-Joon Chang is így gondolja.
Remek könyv! Minden gondolkodó embernek ajánlom.

Hivatalos leírás:

Létezik-e szabadpiac? Kisebb-e a vállalkozó kedv a szegény országokban? Nagyobb változást jelentett-e az emberek életében az internet, mint a mosógép?

A dél-koreai születésű szerző provokatív könyvében 23 mítoszról rántja le a leplet. Gondolatébresztő, szellemes fejtegetései során bemutatja, hogyan működik valójában a piacgazdaság, érthetőbbé teszi az egymásnak ellentmondó gazdasági jelenségeket, és rávilágít a politikai események bonyolult hálóját szövögető erőkre. Célja, hogy a szabadpiacról alkotott illúzióinktól megszabadulva könnyebben megtaláljuk helyünket és szerepünket a kapitalizmus rejtélyes világában.

„Lebilincselő, meggyőző érvelés a globalizáció humánus formája mellett.”
FINANCIAL TIMES

„Nem kell mindent úgy elfogadnunk a világban, ahogy van. Chang megmutatja, létezik ennél jobb út is.”
THE SUNDAY TIMES

2014. július 26., szombat

Motiváció 3.0 Pink, Daniel H.



Hivatalos leírás:

A legtöbben azt hisszük, hogy mind önmagunk, mind pedig mások motiválására a legjobb eszköz valamilyen kívülről jövő jutalom, például, a pénz. Ez a "jutalmazás-büntetés" elmélete. Provokatív és igen meggyőző, új könyvében Daniel H. Pink azt állítja, hogy ez bizony hibás elgondolás, ugyanis a kimagasló teljesítmény és megelégedettség titka - mind a munkában, az iskolában, mind pedig a magánéletben - az a mélyen gyökerező emberi szükséglet, hogy mi irányítsuk a saját életünket, új dolgokat tanuljunk és alkossunk, és jobbá tegyünk saját életünket és a világunkat.

Az emberi motiváció 4 évtizeden át tartó tudományos kutatásával a háta mögött, Pink feltárja a tudományos ismeretek és az üzleti gyakorlat közötti szakadékot, és azt, hogy ez milyen hatással van az élet minden területére. Levezeti, hogy a jutalmazás és büntetés rendszere miért működött jól a XX.. században, és miért alkalmatlan az emberek motiválására a XXI.. században. Ebben a könyvben Pink megvizsgálja a motiváció 3 elemét: az önállóságot, a mesterséget és a célt, majd okos, és igen meglepő módszereket kínál ezek mozgásba hozására. Menet közben megismerteti olvasóit olyan cégekkel, amelyek új megközelítésből tekintenek a motivációra, és olyan tudósokkal és vállalkozókkal, akik kijelöltek egy - meglehetősen merész - új utat.

2014. július 19., szombat

Adni és kapni Adam Grant



Na végre, ez egy remek könyv. Az év élményei között van a helye. Ajánlom!

Hivatalos leírás:

Miért jutnak fel egyesek a sikerlétra csúcsára, míg mások az aljára csúsznak?
Generációk óta a siker egyes alkotóelemeire – a szenvedélyre, a kemény munkára, a tehetségre és a szerencsére – irányítjuk a figyelmünket. De ez nem biztos, hogy elég. Manapság egyre jobban előtérbe kerülnek másokhoz fűződő kapcsolataink.
Adam Grant szervezeti pszichológus szerint sokkal relevánsabb azt vizsgálnunk, milyen szerepet töltünk be a munkahelyünkön és a magánéletünkben. Kihasználóként minél többet akarunk kapni másoktól, viszonosságra törekvőként minden szívességet igyekszünk megszolgálni, jótékonykodóként pedig az embereknek azt a ritka válfaját képviseljük, amely úgy segít másoknak, hogy közben nem vár cserébe semmit.
Egyes jótékonykodók hamar kiégnek, ám a többiek – ha jól csinálják – rendkívüli eredményekre képesek. A könyv bemutatja, mi kell manapság a hatékony kapcsolatépítéshez, az együttműködéshez, mások befolyásolásához, valamint a kiváló tárgyalói és vezetői készségek elsajátításához.

Hogyan aggódjunk kevesebbet a pénz miatt? John Armstrong






Vélemény később, ami nem sok jót ígér.


Hivatalos leírás:

Ha pénzről van szó, rögtön komolyra fordítjuk a szót. Számolgatni kezdünk, hogyan szerezhetnénk belőle többet, vagy hogyan jöhetnénk ki kevesebből. John Armstrong azonban teljesen új szemszögből közelíti meg aggodalmaink forrását. Szerinte nem az a lényeg, mennyi van belőle, hanem az, milyen érzelmeket vált ki belőlünk: miért szeretjük, vagy éppen tartunk tőle. Nem a pénzünk mennyiségétől, hanem a pénzhez való viszonyunktól függ, mennyire vagyunk gazdagok vagy szegények. Ez az egyszerre meglepő és tanulságos könyv segít, hogy újragondoljuk a pénzhez fűződő érzéseinket, és mindazt, ami igazán fontos az életünkben.

A választás paradoxona Miért a kevesebb a több? Barry Schwartz


Élmény beszámoló később.


Hivatalos leírás:

Miért fordítunk egyre több időt vásárlásra?

Miért okoz gondot a sok választási lehetőség?

Ha farmert szeretnénk vásárolni, ma már különböző színű és szabású nadrágok közül választhatunk. Ha samponra van szükségünk, körülbelül több mint száz fajta közül választhatunk. A választás mindig pszichés teher és felelősség is. A számtalan választási lehetőség közepette sokszor túl sokat foglalkozunk azzal, hogy „mi lett volna ha˝, ezáltal az esetleges kimaradt lehetőségekre gondolva csökken a megelégedettségünk.

A szerző arra ösztönöz, hogy ne csak passzív kiválasztók legyünk, hanem hozzunk létre új lehetőségeket.

A könyv jó néhány technikát is bemutat választásaink kordában tartására, a boldogságunk növelésére.

Közgazdászok szerint ha több választási lehetőséget kínálnak fel a vevőknek, az nagyobb és élénkebb versenyhez fog vezetni, mely által termelékenyebbek és hatékonyabbak leszünk. Barry Schwartz briliánsan mutatja be könyvében, hogy ez nem teljesen igaz, hiszen csak egy bizonyos pontig növekszik a hatékonyság és a fogyasztói jólét. Praktikus tanácsokkal lát el bennünket a választásaink kordában tartására, hogy azok több megelégedéssel szolgáljanak. Számos kutatással támasztja alá az emberi döntéshozatal folyamatát, mint például azt, hogyan választunk iskolát, párt vagy orvost. Végezetül emlékeztet minket arra, hogy mi hoz igazi boldogságot az emberi életbe.

„Ez a könyv kétfajta módon értékes. Egyrészt meggyőzően mutat rá arra, hogy legtöbbször a kevesebb választási lehetőség jobb, és hogy a legtöbben megpróbálják a legjobb döntést meghozni. Másrészt szellemes bevezetést nyújt a döntéshozatalról és az elégedettségről szóló aktuális pszichológiai kutatásokhoz.”
Daniel Kahneman, Nobel-díjas közgazdász

A Forbes.com és a Business Week magazin ezt a könyvet a 2004-es év tíz legjobb üzleti könyv egyikének nevezte.

2014. július 1., kedd

Az alkalmazkodás logikája Tim Harford


Egyenlőre csak röviden. Tim Hardford elbulvárosodik. De lehet mindig is az volt. Érdemes volt elolvasni? Nem igazán. Ugyan szórakoztató volt, de nem sok újdonság volt benne. A hasonló könyvek leírásai mindig megígérik, hogy majd most megtudjuk mi az, amit eddig nem tudtunk és ha elolvassuk, akkor a homlokunkra csapunk és azt mondjuk, jaaaa tényleg! Ennyire egyszerű és nekem ez nem jutott eszembe! Persze ezt nem fogjuk soha megtudni, főleg nem az ilyen könyvekből :).


Hivatalos leírás:

Egyre gyorsabban változó világunkban egyre gyakrabban kerülhetünk olyan helyzetekbe, amelyekben a korábban bevált módszerekkel nem tudunk elég sikeresek lenni. Ilyenkor válik fontossá, hogy képesek vagyunk-e átértékelni eddigi reagálásaink módját, logikáját, tudunk-e a régi beidegződéseket meghaladó válaszokat adni az új kihívásokra. Tim Harford számos olyan izgalmas, megtörtént eseményt tár elénk, amelyben kudarcot vallott a korábbi sikerekre épített rutinunk, mert nem voltunk elég nyitottak az új kihívásokra és nem voltunk elég rugalmasak az új megoldásokban. A szerző meggyőző erővel mutatja be, hogy az amerikai katonai hadműveletek irányításának kudarcaiban éppúgy, mint a szegénység leküzdéséért tett hiábavaló erőfeszítésekben, az atomerőművek és olajfúrótornyok működési zavarainak elhárításában, legújabban pedig a nemzetközi pénzügyi válságok kezelhetetlenségében hasonlóak voltak a problémák forrásai: a váratlan helyzethez történő rugalmas alkalmazkodással szembeni idegenkedés. Az alkalmazkodás logikája segít, hogy megértsük, miért nélkülözhetetlen ma már a sikerhez a kreatív alkalmazkodás, és mit kell tennünk ahhoz, hogy ezt minél jobban elsajátítsuk.