2014. augusztus 23., szombat
Jóból kiváló Jim Collins
Vegyes érzelmekkel tettem le a könyvet. Ami pozitív, nagyrészt megerősít olyan technikákat, módszereket, elképzeléseket, amik mások szerint is működnek. Ami negatív, megint megtalálták a bölcsek kövét, ami nem létezik, nem létezhet. Nincs silver bullet, királyi út, mindenre jó csodakence és nincs mindenkire alkalmazható üzleti sikerrecept se. Mivel a könyv megjelenése óta eltelt 15 év, könnyen ellenőrizhető vajon a kiválasztott cégek sikeresek maradtak-e. Többnyire nem. A kritikák többsége arra hívja hívja fel a figyelmet, hogy minden előre felállított követelmény rendszerhez lehet utólag találni olyan példákat, amik megerősítik azt. A korreláció nem jelent kauzalitást! Hasonló probléma van a Kék óceán módszerrel is. Az 5. szintű vezetőről alkotott jellemrajz, annyira általános mint egy horoszkóp. Bárki magára ismerhet benne ha akar. Ezt a pszichológia Barnum hatásnak hívja.
Mindkét tanulmány óriási siker volt, de vajon láttunk-e azóta olyan cégeket, akik a két módszer valamelyikét használva lettek sikeresek? Tele volt az elmúlt 15-20 évben a közmédia ezekkel a csodákkal? Nem, nem volt tele. Vannak cégek tömegesen, akik ezekkel lettek sikeresek? Nem tudjuk, de ha igen, nem verték nagy dobra. Elég-e nagyjából 30-50 mondatban megfogalmazott bölcsesség, hogy egy cég ezeket elolvasva sikeres legyen? Nem, biztosan nem. A világ ennél sok sok nagyságrenddel bonyolultabb.
Egyik esetben sem történt meg az ellenpróba. Keressük meg azokat a cégeket, amik pontosan azt tették, mint amit a tanulmányok javasoltak még sem lettek sikeresek. Vannak ilyenek? Biztosan. Kizárt, hogy 20 éve alatt a világon senki ne próbálkozott volna.
Az Organizations and markets durván fogalmazza meg a könyv értékét. Throw such books into the blue ocean!
Ezek után érdemes elolvasni? Ahogy a Kék óceánnál is írtam, igen, feltétlenül érdemes elolvasni, hiszen a megállapítások önmagukban érvényesek, csak éppen nem alkalmazhatóak bármikor, bármire és nem állnak össze egy csodareceptté, bármennyire is ezt kívánják velünk elhitetni. Olvassunk, de MINDIG nézzük meg, mielőtt csodát kiáltunk, hogy mit mond a másik oldal. Kételkedjünk, gondolkozzunk, vitázzunk, keressük a cáfolatokat, aztán ha nem találunk, akkor tényleg megtaláltuk a bölcsek kövét. Ezt mindenképpen írjuk meg! Bestseller lesz!
Hivatalos leírás:
1435 cég átvilágítása, 21 fős kutatócsoport, 6000 feldolgozott cikk, tanulmány, 2000 oldalnyi interjú, 384 MB számítógépes állomány és 5 esztendő - ennyi kellett Jim Collinsnak és társainak, hogy létrehozzák az összefoglalót: mitől is lesz a jóból kiváló. Mármint a vállalkozások körében. Egy cég a legkülönbözőbb hatások alapján válhat naggyá (ami magában sem kis teljesítmény!), ám a csodálatos eredményt megtartani, sőt fenntartani, fokozni, az kell a kiválósághoz. Keveseknek sikerül, és annál többen keresik a kiválóság rejtélyét. Hogy ez a szerzőnek sikerült, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Collins könyvéből már több mint 3 milliót adtak el. Ezzel minden idők legnagyobb példányszámban elkelt üzleti könyvévé vált.
2014. augusztus 12., kedd
Tökéletes rendetlenség Eric Abrahamson - David H. Freedman
Életemben nem olvastam még olyan könyvet amiben a stósz szó ennyiszer szerepelt volna. Ha ez volt az, ami leginkább megragadt a könyvből, akkor az sok jót már nem ígér. Szerény véleményem szerint ez egy feleslegesen meg- és túlírt könyv.
A lényege kb. ennyi, van amikor a rendetlenség segíthet, de ne legyen azért túl sok belőle. A rendrakásra fordított erőfeszítés, pénz, idő nem biztos, hogy megéri. Sokszor olcsóbb a rendetlenség, mint az állandó rendrakás és nem is biztos, hogy a rend mindig hatékonyabb mint a rendetlenség. Merjünk egy kicsit rendetlenek lenni, ne görcsöljünk rá a túl nagy rendre. Merjünk mások lenni, főleg ha a rendmániások a környezetünkben már több kárt okoznak, mint ami hasznot a rend ad (egyen pázsit példa). Ami nekünk rend, az másnak lehet, hogy rendetlenség (CD gyűjtemény példa). A rend kultúra függő, időben és térben változik.
Ami tetszett az a következő mondat, amiben odaböknek Stephen "Hű-de hatékony vagyok" Coveynak és David Allenek. "Lehet, hogy néha a hatékonyságnövelő guruknak sem ártana, ha elgondolkoznának azon, vajon hol is van a helyük a világban." Azért azt vegyük figyelembe, hogy ha egy disznóól közepén élünk, ez a könyv sem fog minket felmenteni. Van az a pont ahol lazíthatunk, de oda előbb el kell jutni!
Hivatalos leírás:
"Egy kis szervezetlenség kétségtelenül hatékonyabbá tesz minden rendszert. Amióta Einstein megírta tanulmányát a Brown-mozgásról, a tudósok tisztában vannak ezzel a ténnyel. Ám az emberek többsége ösztönösen ódzkodik a rendetlenségtől, a rendetleneknek pedig lelkiismeret-furdalásuk van hanyagságuk miatt – úgy érzik, ezen a rossz tulajdonságukon mindenképpen úrrá kellene lenniük, csak épp ők nem képesek erre. Nem hagyhatjuk, hogy ez így maradjon! Ezért jelentetjük meg ezt a könyvet, amelynek találó történetei, a rendetlenség hasznát bizonyító esettanulmányai bemutatják, mennyire nem állja meg a helyét az az általánosan elfogadott bölcsesség, miszerint a szigorú időbeosztás, a rendszerezés és a következetesség lennének a sikerhez vezető út alapkövei. A tökéletes rendetlenség szemléletes példákat hoz a rendetlenségtípusokból, amelyek az élet legkülönbözőbb területeihez kötődnek: az üzleti élethez, a gyermekneveléshez, a terrorizmus elleni harchoz, a kiskereskedelemhez, de akár a főzéshez is. A szerzőpáros bemutatja, hogy a rendetlen struktúrák hatékonyabban használják ki az erőforrásokat, jobb megoldásokat eredményeznek, és nem is lehet őket olyan könnyen megbénítani, mint a rendezetteket. A könyv segít alkalmazni ezeket az elveket, a legnagyobb (kormányzat, társadalom) és a kisebb (íróasztal, garázs) rendszerekre egyaránt – első lépésként segít felmérni, milyen mennyiségű szervezetlenség lenne ideális az adott rendszerben. A vállalatvezetés rendszerétől az otthoni gardróbszekrényig, A tökéletes rendetlenség hatékony eszköz abban, hogy megszabaduljunk a fölösleges lelkifurdalásokat okozó rendmániától!"
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)