2019. október 7., hétfő

PszichoBiznisz - A segítők hálójában Szigeti Ildikó


Nem kell mindent elhinni. Azoknak sem kell mindent elhinni, akik szakértőnek nevezik magukat egy témában. A millió könyv arról, hogyan legyünk normálisak egy nem normális világban, hogyan küzdjünk meg azzal a stresszel, ami elől normális ember elfutna, a keleti, skandináv és egyébb csodatechnikák nagy része bullshit, magyarul süket duma. Annak ellenére ajánlom elolvasni ezt a könyvet, hogy nagyon ráférne egy jó szerkesztő. Az alap mondanivalója nagyjából az, hogy kételkedj és használd a józan eszed.

Összefoglaló leírás:

Ez egy önsegítő könyv. Bármennyire fanyalgok is attól, hogy beleszuszakoljam ebbe a műanyag kategóriába, azt hiszem, ez a címke a legkevésbé rossz. Lényegét tekintve útmutatónak készült ez az írás. Mindazoknak, akik éppen pszichológust keresnek, és azoknak, akik még hezitálnak, hogy egyáltalán kell-e nekik külső segítség. Titkon abban bízom, hogy azok is haszonnal forgatják majd ezeket az oldalakat, akik minden konkrét apropó nélkül, csak úgy, általánosan érdeklődnek a téma iránt. Mindenekelőtt azonban az aggódó családtagoknak, rokonoknak és barátoknak ajánlom a PszichoBizniszt. Azoknak, akik féltik szerettüket, mert úgy látják, úgy érzik vagy gondolják, hogy nem a megfelelő helyen keresik a gyógyulást.

2019. augusztus 10., szombat

Érkezés - és más novellák Ted Chiang



Röviden, nem jött be. Apró kis megoldások, ötletek tetszettek, de összességében nem kompatibilis az agyam Ted Chianggal.

Összefoglaló leírás:

Az Oscar-díjas film alapjául szolgáló novella és további hét történet.

Az Érkezés és más novellák a létező legkülönbözőbb helyekre nyújt betekintést. Egy bábeli torony összeköti a Földet az égbolttal. A miénkhez nagyon hasonlító világban az angyali látogatások a mindennapi élet rémisztő és egyben csodálatos történései. Tudósok felfedeznek egy nem e világi nyelvet, ami alapjaiban változtatja meg a gondolkodásunkat és érzékelésünket az időről és a valóságról. Az idegi áramkörökben végzett apró módosítással eltörlődik a testi szépség alapján történő megkülönböztetés.

Ted Chiang nyolc novellát tartalmazó, háromszoros Nebula-, valamint Hugo-, Locus-, Theodore Sturgeon- és Sidewise-díjas gyűjteményét sokan az új évezred legfontosabb novelláskötetének tartják. Szerzője a sci-fit olyan oldaláról ragadja meg és ábrázolja, ahogy előtte még senki más nem tette.

Az Érkezés című novellából Denis Villeneuve forgatott 2016-ban nagy sikerű, Oscar-díjas filmet Amy Adams, Jeremy Renner és Forest Whitaker főszereplésével.


Letűnt világok Tom Sweterlitsch


Hűha, hűha! Ez igen. Ütős sci-fi, krimi, horror elemekkel. Izgalmas, olyan letehetetlen forma. Akció, akció hátán, de mégis minden jelentős karakter ki van bontva. A szöveg pedig siklik, mind a curling kő. Na valahogy így kell írni. Nem erőltetett, nem döcögős. A fizikai magyarázatokon felül kell azonnal emelkedni, hiszen egy sci-fi és akkor nagyon, nagyot üt. Olvastam kritikékat, hogy a befejezés nem igazán sikerült, de szerintem ez is telitalálat. Tom lezárta a sztorit. Alaposan, légmentesen. Minden sci-fi kedvelőnek kötelező. Akinek bejött Dan Simmons néha szűrreális Hyperion sorozata, annak ez is be fog jönni. Egyébként több olyan részlet is van, ami szinte csereszabatos a két regényben. Spoiler fehérrel: Az égő erdő, a végtelen szenvedéssel, a kereszt motívum, az idegen életforma, az időutazás, az erős női karakter stb.

Összefoglaló leírás:


Shannon Moss a Haditengerészeti Nyomozóiroda egyik titkos részlegének az ügynöke, aki már többször vett részt űrutazással vagy időutazással járó küldetéseken. A részleg létezéséről kevesen tudnak, alapvetően két funkciót lát el. A Mélyűr felfedezésével az expedíciók egyrészt az emberiség számára alkalmas bolygókat keresnek. A Mélyidőben történő ugrásokkal pedig lehetséges jövőkbe utaznak, hogy a jelenben megoldhatatlannak bizonyuló eseteket göngyölítsenek fel. Az ugrásokkal azonban vigyázni kell: korábbi expedíciók felfedeztek egy, az ismert világ végső pusztulásával járó eseményt, a Terminust, ami egyre több lehetséges jövőben fordul elő, és az időbeli bekövetkezése minden egyes ugrással közeledik a jelenhez.

Nyugat-Pennsylvania, 1997: Shannon Mosst gyilkossághoz riasztják. Egy SEAL-kommandós brutálisan végzett a családjával, ám tinédzser lánya nincs az áldozatok között, és eltűntnek nyilvánítják. A gyilkos a USS Libra nevű űrhajó legénységének tagja volt, ami azonban a korabeli jelentések szerint sosem tért vissza a Mélyidőbe tett ugrásából. Moss saját tapasztalatból tudja, hogy az időutazás komoly mentális traumát okozhat, és arra gyanakszik, hogy a SEAL-kommandós láthatott valamit a jövőben, ami kiváltotta a cselekedetét. Moss az eltűnt lány nyomába ered, és ugrást hajt végre a Mélyidőbe. Különböző lehetséges jövőkbe utazik, hátha talál valamit, ami segít megoldani a jelenbeli ügyet. Nyomozása során azonban olyan információ birtokába jut a Terminusszal kapcsolatban, ami az egész világ jövőjét megváltoztathatja.

Tom Sweterlitsch hajmeresztő elképzelésekkel játszadozik ebben a fordulatos és meghökkentő regényben, ráadásul minden ötletét olyan természetességgel tárja az olvasó elé, hogy egy pillanatra sem kételkedünk bennük. De a tudományos-fantasztikus alaphelyzet ellenére a Letűnt világok egy rendkívül emberi történet a felfoghatatlan megértéséről. Igazi mestermű, amely a popkultúra olyan remekeit idézi fel, mint a Twin Peaks, az Eredet és a True Detective - A törvény nevében.

Az agy - A te történeted David Eagleman


A könyv szövegén érezni, hogy ez egy tévé sorozat átirata. Felületes, többnyire elcsépelt példákkal. Gyorsan olvasható, könnyen emészthető olvasmány. Első könyvnek az agyról megteszi.

Összefoglaló leírás:

Csatlakozzunk a neves agykutatóhoz, David Eaglemanhez a bennünk lakozó univerzumban tett körútján! Az utazás érinti az extrém sportokat, a bűnügyi igazságszolgáltatást, a népirtást, az agysebészetet, a robotok világát és a halhatatlanság keresését. Útközben, az agysejtek milliárdjainak és kapcsolataik billióinak végtelenül sűrű dzsungelében olyas­valamit találunk, amire nem számítottunk. Önmagunkat.

„Az agy minden oldala tartogat meglepetéseket,
a könyv éppoly fantasztikus, mint amilyen magával ragadó.”
STEPHEN FRY

Az idióta agy - Miben töri a fejét a szürkeállományunk? Dean Burnett


Érdekes könyv, kevés igazi újdonsággal azoknak, akik a témában olvasottak. Akik nem, azoknak szórakoztató olvasmány lehet.

Összefoglaló leírás:

Az emberek memóriája tényleg öntelt és egoista?
Az összeesküvés-elméletek és a babonák valóban az egészséges agy elkerülhetetlen hatásai?
Tényleg igaz, hogy az alkohol javíthatja a memóriát? *

Van egy jó és egy rossz hírünk. Kezdjük a rosszal: az agyunk, bármilyen fejlettnek is gondolja magát, alig bírja tartani a tempót a minket körülvevő világgal. Még azt sem érti meg, ha járművel utazunk, hanem a saját biztonságunk érdekében folyamatos rettegésben tart. Ráadásul egy nevet sem képes olyan hamar megjegyezni, mint a hozzá tartozó arcot. Túl későn jelez, ha degeszre esszük magunkat, és még az emlékeinket is hajlamos megmásítani csak azért, hogy jó színben tüntessen fel minket önmagunk előtt.
Most mondjuk a jó hírt: mindezekről, és sok egyéb agyi jelenség okairól is olvashatnak ebben a könyvben!

* Szerkesztő megjegyzése: kérjük, olvassa el a könyvet, mielőtt tesztelné ezt a következtetést!

Dr. Dean Burnett neurobiológus, tapasztalt oktató és előadó, blogger, valamint a The Guardian és más mainstream kiadványok rendszeres publicistája. Jelenleg a Cardiff Egyetem Pszichológiai Iskolájában kutatómunkatárs (tiszteletbeli), és feleségével, két gyermekével, valamint riasztóan pszichopata kiscicájával, Pickle-vel él a wales-i fővárosban.

Kell egy csapat - A sikeres együttműködés 5 akadálya Patrick Lencioni


10 éves könyv, aboszolút időtálló tartalommal (A Google is nagyjából ugyanerre jutott, dollármillióka elköltése után). Mi kell egy jó csapathoz? Hogyan kell, lehet felépíteni egy csapatot. Nem úgy, ahogy sok cégvezető gondolja. Vadvizi evezéssel, dombról legurulással, idióta játékokat játszva nem lehet csapatot építeni. Az ilyen tréningek nem érhetik el a céljukat. Persze arra jók, hogy az emberek érezzék a törődést vagy éppen felháborodjanak, hogy ilyen ostobaságra miért ad a cég pénzt. A csapatépítés ennél picit bonyolúltabb, munkásabb, fájdalmasabb. A könyv azoknak is ajánlható, akik nerm szeretnek unalmas, tudományos (vagy annak látszó!) értekezéseket olvasni, ugyanis egy elképzelt csapatépítést mutat be olvasmányosan, dramatizálva. Olyan jól ír Lencioni, hogy izgulni kezdtem a csapatért, vajon a végén összeállnak-e egy csapattá? Ajánlom, ha céged van, vagy vezető pozícióban vagy, de akkor is ha beosztottként dolgozol. Aki a könyv elolvasása után segítséget kérne a csapatépítéshez, bátran keressen meg!

Összefoglaló leírás:

Nem a pénz, nem a stratégia, nem a technológia, hanem a csapatmunka a versenyképesség legmeghatározóbb tényezője. Ha mindenkit rá tudunk venni, hogy egy irányba evezzen, vezető pozíciót szerezhetünk bármely iparágban, bármelyik piacon, bármely versenytárssal szemben. Az igazi csapatmunka kulcsa, hogy képesek vagyunk-e legyőzni azokat a tulajdonságainkat, amelyek gátolják a másokkal való együttműködést, rombolják a közösséget és széthúzást szülnek.
A csapatépítés egyszerűnek tűnik, mégis rendkívül nehéz vezetni az építkezést. A szerző izgalmas történeten keresztül mutatja be, miért veszített sokat egy informatikai cég jó hírnevéből röpke két év alatt, és végül milyen napi küzdelmek árán sikerült egy kívülről érkező vezérigazgatónak olyan ütőképes csapatot létrehozni, amely újra sikerre vitte a vállalatot. A magával ragadó tanmese nyomán lépésről lépésre átélhetjük a csapatok tipikus működési zavarait és megismerhetjük a csapatépítés öt pontból álló vezetési modelljét.

2019. május 26., vasárnap

Alapítvány ​és Föld Isaac Asimov



Picit túlírt könvy. Talán ha egy jó szerkesztő húzott volna belőle, akkor még izgalmasabb lehetne. Elismerve minden erényét, nem annyira jó az Alapítvány sorozat, mint amennyire kultikus. Vannak sokkal jobb sci-fik. Most olvastam másodszor, kb. 30 évvel az első olvasás után és tartok tőle utóljára. Viszlát Asimov.

Összefoglaló leírás:

A regényfolyam befejező kötetében ismét Golan Trevize, az Alapítvány tanácsosa a főszereplő, ő az, akinek döntenie kell a Galaktikus Birodalom jövőjéről. Az előző kötet végén döntött is, de a döntés pillanatában kételkedés fogta el, nem volt-e idegen befolyás alatt. Hogy önmagát megnyugtassa, elhatározza megkeresi az emberiség bölcsőjét, a mitikus múltba süllyedt Földet, amelyről senki sem tudja, hogy valóság-e vagy mese.

2019. május 9., csütörtök

Kiben bízzunk? Rachel Botsman


Meglepően izgalmas könyv. A Cser kiadó adta ki, a kertészeti, hobbi és mesterembereknek szóló könyvek között. Meglepő választás a kiadó részéről. Sajnos félő, hogy a kiadó miatt ez a nagyszerű könyv nem jut el annyi olvasóhoz, mintha a HVG adta volna ki, ahol az ilyen könyvekre számít az olvasó. Ezért is ajánlom bátran mindenkinek, akit a digitális világ egy picit mélyebben érdekel, de még nem olyan mélyen, hogy utálkozva a falnak csapja a könyvet.

TED:
https://www.ted.com/talks/rachel_botsman_we_ve_stopped_trusting_institutions_and_started_trusting_strangers

Összefoglaló leírás:

Soha ne ülj be idegen kocsiba! - hangzott az egyik legfontosabb intelem, amire Rachel Botsman szülei annak idején felhívták lányuk figyelmét. Ehhez képest a közösségi autózást koordináló cégek az elmúlt években a világ legnagyobb vállalkozásai közé nőtték ki magukat, több millióan adják ki lakásukat ismeretlen embereknek, digitális valutával kereskednek és szoftveres robotokat használnak. Az emberiség történetében végbemenő egyik legnagyobb társadalmi átalakulás küszöbén állunk, amely mindenki életét megváltoztatja.
A szerző górcső alá veszi többek között a megosztott közösségi szolgáltatásokat, a digitális valutákat, a blokklánc-technológiát, az éppen bevezetés előtt álló kínai állampolgárértékelő-rendszert vagy a drogdílerek munkamódszereit a világháló sötét oldalán - legfőképpen pedig azt, hogy a digitális kor beköszöntével mi vár mindezek hatására az emberiségre a belátható jövőben.

Rachel Botsman az Oxfordi Egyetem tanára és kutatója. Sikerkönyvét eddig tizenkét nyelvre fordították le, és részletesen foglalkoztak vele olyan mértékadó lapok, mint a The Wall Street Journal, a The New York Times, a Wired magazin vagy a Harvard Business Review.

A tartalomból
Bizalmi ugrások - A 11. századi kereskedőktől az Alibabáig: hogyan segít a bizalom az akadályok és a félelmek legyőzésében és a lehetőségek bővítésében.

A hit elvesztése - Az intézményi bizalom pusztító válsága - és miért van az, hogy most már inkább egy barátot hívunk fel először.

Valahonnan ismerős - A sushitól az önvezető autókig - meglepő tanulságok a bizalom és az új ötletek kapcsolatáról.

Ki a felelős? - Amikor a saját magunk által vezérelt digitális világban összeomlik a bizalom - kié a felelősség?

Pedig először tökéletesnek tűnt a szerepre - Egy történet a megtévesztő jelenségekről és a technológiáról, amely leleplezheti a hamisítókat és a csalókat.

A hírnév a legfontosabb, még a sötétben is - Mit tanulhatunk a sötét web drogdílereitől a tökéletes ügyfélszolgálatról.

Milyen bizalmi pontszámot kapna az életed? - Ki nyer és ki veszít, amikor egy disztópikus sci-fi valósággá válik, és minden egyes mozdulatunkat pontoznak?

Bízz a robotodban - De tényleg szabad bíznunk bennük? És hogyan tesszük őket etikussá?

Blokklánc - 1. rész: Digitális aranyláz - A pénz felszabadításának rögös útja a feitől a bitcoinig. Mit jelent ez majd a bankokra nézve?

Blokklánc - 2. rész: Az igazsággépezet - A blokklánc csodálatos ígérete: túlértékeljük, vagy valóban ez a digitális jövőnk megbízható kulcsa?

Pusztító tűz John Scalzi



Hát szuper. Egy évet vártam rá, hétvégén kiolvastam :(. Sok káromkodás, meglepetések, ármánykodás, fekete humor. Vontatottan indult, aztán belehúzott.

Összefoglaló leírás:

A megsemmisülés szélén táncoló univerzumban játszódó eposzi űropera nem ért véget: a Pusztító tűz John Scalzi lebilincselő folytatása Az összeomló birodalomhoz.

Az emberiség csillagközi birodalmaként ismert Egyesülés az összeomlás küszöbén áll. Az Ár, a csillagközi utazást lehetővé tevő dimenziók közötti átjáró eltűnőfélben van, egész naprendszereket szakítva el egymástól. Az emberi civilizáció végveszélybe kerül, milliárdok élete forog kockán.

II. Grayland emperátor, az Egyesülés államfője az egyetlen, aki megoldást találhat a problémára és megmentheti az emberiséget. A helyzete azonban nem egyszerű. Rengetegen vannak ugyanis, akik szerint az Ár összeroskadása szóbeszéd csupán - vagy legalábbis lehetőség arra, hogy ők maguk hatalomra kerüljenek.

Miközben Grayland katasztrófára készül, addig a többiek polgárháborúra. Méghozzá olyanra, amelyet egyszerre vívnak majd a hatalom termeiben, a kereskedelem központjaiban, az áhítat oltárainál és a jéghideg világűrben. Az emperátor és a szövetségesei eszesek és találékonyak, de ugyanez igaz az ellenségeikre is.

2019. április 8., hétfő

Mindenki hazudik - Az vagy amire klikkelsz Seth Stephens-Davidowitz




Kicsit búlváros big data könyv. Szórakoztató olvasmány.

TED:
https://www.ted.com/talks/seth_stephens_davidowitz_what_google_searches_can_tell_us_about_who_we_really_are

https://www.ted.com/talks/seth_stephens_davidowitz_the_secrets_in_our_google_searches

Összefoglaló leírás:

Nő-e az erőszakos bűncselekmények száma a média hatására?
Mennyit szexelnek ténylegesen az emberek?
Hányan vannak, akik el is olvassák a könyvet, amit megvettek?
Kijátszhatjuk-e a tőzsdepiacot?
Hány rasszista élhet valójában az egyes országokban?
Te tényleg az vagy, amire klikkelsz?


Seth Stephens-Davidowitz, a Harvardon végzett közgazdász, a Google volt adattudósa, a New York Times rovatvezetője szerint az, amit az emberekről gondoltunk, nagyrészt totális tévedés. Hogy miért? Azért, mert az emberek hazudnak. Hazudnak a barátaiknak, a szeretőiknek, az orvosuknak, a közvélemény-kutatóknak - és önmaguknak is.
Csakhogy... Az internet korában már nem kell arra hagyatkoznunk, amit az emberek magukról mondanak! A keresőmotorok, a közösségi oldalak, a randi- és a pornóoldalak digitális aranybányák a Big Data kutatóinak. Valós képet adnak arról, mit gondolnak, mit akarnak, mit tesznek valójában az emberek. Ezekből az adatokból megtudjuk, milyenek is vagyunk mi ténylegesen - ami lehet vicces, de akár sokkoló is. Ám mindenképpen elgondolkodtató. 
Mert a Big Datától szinte mindent megtudhatunk az emberi természetről - feltéve, ha azt kérdezzük tőle, amit kell.

A vallás rövid története Richard Holloway


Szórakoztató olvasmány. Egy csomó vaó élményem volt. Nagyon ajánlom.

Összefoglaló leírás:

E könyv az ősidőktől napjainkig mutatja be a vallás sokféle megnyilvánulását, rendkívül tömören és olvasmányosan ragadja meg az egyes vallások alapvető lényegét. A kötet nemcsak a közismert világvallásokat (hinduizmus, buddhizmus, zsidóság, kereszténység, iszlám) tárgyalja, hanem a kisebb, kevésbé ismert hitelveket is, például a dzsáinizmust, a zoroasztrizmust vagy a modern egyházakat és szektákat, így például a hetednapi adventistákat, jehovistákat, scientológusokat stb. A legtöbb vallástörténeti összefoglalóval ellentétben nem kronologikusan, az egyes vallásokat külön-külön tárgyalva teszi ezt, hanem problémacentrikusan, a különböző vallások eltérő nézőpontjaira, az emberen túli abszolútum különféle megragadási kísérleteire helyezi a hangsúlyt. Legfőbb kérdésfeltevése a vallás mibenlétére irányul, valamint azt vizsgálja, hogy az egyes korszakok és kultúrák milyen módokon kérdeztek rá az isteni lényegre, hányféleképpen és milyen perspektívákból igyekeztek válaszokat találni a világ működésének és működtetőjének problémájára. A mű külön érdekessége, hogy a vallás lehetséges jövőjét is vizsgálja, és olyan, napjainkban speciálisan aktuális kérdéseket is érint, mint például a fundamentalizmus problémája.

2019. március 12., kedd

Az Alapítvány pereme I-II. Isaac Asimov



Ez a könyv 40 évvel az első novella után jelent meg. Asimov ez idő alatt megtanult írni! Izgalmas, fordulatos könyv. Akár önmagában is értelmezhető, de előtte a klasszikus kötetek összefoglalóját érdemes elolvasni, ha magukat a könyveket nem is. Ez már igazi sci-fi. Az 500 oldal megvolt pár nap alatt.

Összefoglaló leírás:

A könyv az Alapítvány-trilógia után következő kötet. 498 év telt el az Első Alapítvány megalapítása óta. Az Öszvér fenyegetése elmúlt: a Trantor bolygója békés, virágzó korszakát éli. A pszichohistorikus Hari Seldon váratlan megjelenése azonban olyan érdekes kérdéseket vet fel, melynek nyomán egy fiatal tanácsost az űrben száműznek, hogy megkeresse a választ: létezik-e még a Második Alapítvány. A tét: az emberiség sorsa. Az Alapítvány pereme című Asimov-regény ennek a nagy tétnek a kérdésével foglalkozik.

Második Alapítvány Isaac Asimov


Ma szemmel nézve, unalmas, bár a három klasszikus közül talán ez a legizgalmasabb cselekményű.

Összefoglaló leírás:

A Második Alapítvány tökéletesen rejtett és csak néhányak által ismert módszerekkel küzd Seldon tervéért valahol a Galaxis "másik végén". Háborúk, politikai csatározások és az Öszvér leleplezése után az első alapítványbeliek egy kislány segítségével kelnek útra, hogy megleljék elveszett világukat.

2019. február 24., vasárnap

Bárcsak 20 évesen tudtam volna mindezt! Tina Seelig


Vékony kis könyvecske, két három óra alatt kiolvasható. Egész kellemes csalódás volt. Persze semmi világmegváltás, csak a szokásos.

TED:
https://www.ted.com/talks/tina_seelig_the_little_risks_you_can_take_to_increase_your_luck


Összefoglaló leírás:

A legtöbb ember számára a világ igencsak különbözik egy tanteremtől. Nem létezik egyetlen helyes válasz, amelyet megjutalmaznak, ráadásul rendkívül nyomasztó szembenézni az előttünk álló választási lehetőségek sokaságával.

A könyv meghökkentően új nézőpontot ad a felmerülő akadályok leküzdéséhez, miközben a sikeres jövő felé haladsz. Az itt bemutatott ötletek közül jó néhány pontosan az ellentéte annak, amit a hagyományos oktatási rendszerben tanítanak. Az élet rengeteg lehetőséget tartogat, hogy új és meglepő módokon fedezzük fel és értékeljük képességeinket és szenvedélyünket.

A szuper dolgok akkor következnek be, amikor olyan lépéseket teszel, amelyek nem automatikusak. Ne félj kilépni a komfortzónádból, egészséges mértékben figyelmen kívül hagyni a lehetetlent, és a problémákban meglátni a lehetőséget! Minél bátrabban kísérletezel, annál világosabbá válik, hogy a lehetőségek tárháza végtelen. Az egyetlen szabály, hogy csak energiád és képzeleted korlátozhat.
Tágítsd a határaidat, és hozd ki az életedből a maximumot!

Tina Seelig a Stanford Egyetem Menedzsment-tudományi Karának tanára, ahol vállalkozástudományt, innovációt és kreativitást oktat. Doktori címét az orvosi karon szerezte idegtudomány témában. Dolgozott tanácsadóként, szoftverfejlesztőként, számos sikerkönyv szerzője.

"Egyszerűen zseniális ez a könyv! Kidob a megszokott nézőpontjaidból. Mire eljutsz a harmadik fejezetig, minden problémádat lehetőségnek fogod látni."
Szalay Ádám tréner, sikerszerző

Alapítvány és birodalom Isaac Asimov


A klasszikus sorozat második része. Az elsőnél már olvashatóbb, élvezetesebb. Letagadhatatlanul az ötvenes évek terméke.

Összefoglaló leírás

Isaac Asimov világhírű science fiction regénytrilógiája azt kutatja, befolyásolható, irányítható-e a matematikai módszerekkel megjósolt, kiszámított jövő? Összeomlik-e a Galaktikus Birodalom, vagy sikerül megvalósítani azt a gigantikus tervet, amelyet Hari Seldon, a pszichohistória nagy tudósa
dolgozott ki két Alapítvány létrehozásával? Az Első Alapítvány tudós tagjai elsősorban technikai eszközök birtokában próbálnak úrrá lenni a Galaxis felett, és valóra váltani Seldon tervét. Egy előre nem látott probléma, az Öszvér felbukkanása meghiúsítaná az egész vállalkozást, ha nem létezne
a Második Alapítvány, amely tökéletesen elrejtve és csak kevesek által ismert módszerekkel küzd a tervért. Ezer év izgalmas és döntő fordulatait sűríti történelmi regénnyé az Alapítvány-trilógia, a tudományos-fantasztikus irodalom klasszikus alkotása.

Alapítvány Isaac Asimov


A klasszikus sorozat első része. Mai szemmel olvasva, unalmas. Erősen az 50-es évek Amerikája köszön vissza. Nők gyakorlatilag nem szerepelnek benne. Mindenki dohányzik, még az űrhajókban is :). A legnagyobb sci benne az atom. Minden atommal megy.

Összefoglaló leírás:

Isaac Asimov világhírű science fiction regénytrilógiája - melynek ez az első kötete - azt kutatja, befolyásolható, irányítható-e a matematikai módszerekkel megjósolt, kiszámított jövő? Összeomlik-e a Galaktikus Birodalom, sikerül-e elhárítani vagy legalább megrövidíteni a zűrzavar éveit? Ezer év izgalmas és döntő fordulatait sűríti történelmi regénnyé az Alapítvány-trilógia, a modern tudományos fantasztikus irodalom klasszikus alkotása.

2019. február 8., péntek

Csapatok csapata - Szervezeti együttműködés és elköteleződés felsőfokon Stanley Mcchrystal és tsai



Az eleje számomra unalmasan kezdődött, aztán a végére nagyon nagy wow élmény volt. Ez a Stanley McChrystal tábornok nem semmi figura. A végén, az önvallomása zseniális.

TED:
https://www.ted.com/talks/stanley_mcchrystal

Összefoglaló leírás:

Hogyan egyesítsük a kis csapatokra jellemző rugalmasságot és összetartást a nagy szervezetek lehetőségeivel és erőforrásaival?
Stanley McChrystal tábornok óriási, nemzetközi szövetségesekből álló, hierarchikus felépítésű, fegyelmezett hadi gépezetet vezetett, ám az al-Káidával szemben mit sem számított létszámbeli, felszerelésben és kiképzettségben megmutatkozó fölényük. A hadsereg hagyományos működése nem felelt meg napjaink hadviselésének, ezért McChrystal a háború kellős közepén átláthatóan kommunikáló, decentralizált hálózattá alakította csapatait.
A háborúban tapasztalt kihívások tanulságai az üzleti vállalkozások, nonprofit és egyéb szervezetek számára is példaértékűek. A könyv által ismertetett stratégia minden területen működőképes, akár egy kórházról, akár a NASA-ról van szó, és a vezetők akkor cselekednek a legbölcsebben, ha kísérletezési szabadsággal és szervezeti szintű rálátással ruházzák fel csapataikat.

Stanley McChrystal harmincnégy évnyi katonai szolgálat után, az Afganisztánban harcoló Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erő (International Security Assistance Force, ISAF) amerikai és NATO-csapatainak parancsnokaként 2010 júliusában négycsillagos tábornokként vonult nyugállományba. Korábban az amerikai Egyesített Vezérkar vezetője volt, valamint majdnem öt évig az Egyesített Különleges Műveleti Parancsnokság parancsnokaként szolgált. Vezetése idején fogták el Szaddám Huszeint, illetve győzték le az Iraki al-Káidát Abu Muszab az-Zarkávi megölésével.
A parancsnok My Share of the Task című visszaemlékezése, akárcsak új könyve, a Csapatok csapata bestseller lett. Jelenleg a Yale Egyetem nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó Jackson Intézetének főmunkatársa, és a McChrystal Group társtulajdonosaként felső vezetőket oktat a szervezeti szintű alkalmazkodóképességre. Feleségével, Annie-vel Virginia államban él.

Az Alapítvány előtt Isaac Asimov


Gimis koromban nagy kedvenc volt. Gondoltam ideje elolvasni újra. Ez az előzmény kötet jóval az eredeti könyvek után (37 évvel!) jelent meg. Olyan spoiler van benne, amit nem biztos, hogy tudni akarnál a korai kötetek olvasása előtt. Szóval, nem biztos, hogy ajánlani tudom jószívvel a trilógia és a folytatások elolvasása előtt. :) Hari Seldon a főszereplő, akinek az egész alapítvány sorozat a vállán nyugszik, mégsem kapott komoly szerepet ezen előzmény kötet előtt.

Összefoglaló leírás:

Galaktikus kor szerint 12020-at írunk. I.Cleon császár nyugtalanul ül Trantor birodalmának trónján. A Galaktikus Birodalom nagyszerű, teljes egészében kupolával fedett fővárosában, negyvenmilliárd ember technikailag és kulturálisan hihetetlenül sokszínű civilizációt hozott létre. Ám Cleon tudja, hogy akadnak olyanok, akik szívesen látnák az ő bukását...

Hatás - A befolyásolás pszichológiája Robert B. Cialdini



Irónikus, hogy a könyv célja az lenne, hogy a fogyasztót megvédje a marketing trükkökkel szemben, miközben a marketinges oldalakon szinte mindenhol alapműnek tekintik, hogyan győzzük meg a fogyasztót, hogy megvegye azt amit nem akar.

Összefoglaló leírás:

Mi hat ránk, amikor igent mondunk egy ügynöknek vagy engedünk egy reklám csábításának? Hogyan lehet az embereket rávenni, hogy együttműködjenek olyan ügyekkel is, amelyeket korábban eszük ágában sem volt támogatni? Vagy fordítva: hogyan bírhatunk rá másokat a saját céljainkkal való együttműködésre?
Mi a hatás titka? Robert Cialdini szociálpszichológus e rendkívül sikeres könyvében a meggyőzés, azaz az együttműködést célzó befolyásolás elméletét és gyakorlatát tekinti át. A professzor elméleti tudását a kereskedői és ügynöki munkában szerzett valós tapasztalatai támasztják alá. A gyakorlati tanácsokban és tudományosan dokumentált megállapításokban gazdag kötet alapmű az üzletemberek, reklámosok, adománygyűjtők, ügynöki munkával foglalkozók – illetve a rábeszélők nem kívánatos hatása ellen védelmet kereső fogyasztók számára. Az élvezetes stílusú művet a pszichológia iránt érdeklődő nagyközönség is haszonnal és érdeklődéssel olvashatja.
A Hatás alapvető összefoglalásnak számít a maga témájában, amit a több mint 1,5 millió eladott példány is igazol.