Jaj de jó kis könyv. Tele wow élménnyel.
Hivatalos leírás:
A közfelfogás szerint vannak, akik ösztönösen kreatívok, míg mások
kevesebb valódi gondolattal rendelkeznek. Néhányan vezetőnek születnek,
mások követőnek. Adam Grant társadalomtudós kutatásaira és interjúira
alapozva megcáfolja mindezt, és gyakorlatias útmutatót ad arra, hogyan
legyünk eredetik, és változtassuk valósággá a vízióinkat.
"Az
eredetiség a kreativitással kezdődik - egy újszerű és hasznos koncepció
létrehozásával -, de ezzel nincs vége. Le kell küzdenünk a kétségeinket
és a félelmeinket, elő kell terjesztenünk az ötleteinket, és ki kell
állnunk mellettük."
2017. január 15., vasárnap
Világkép Kepes András
A könyv a Világfalu tévé sorozat átirata, némi kiegészítéssel. Olvasva szerintem sokkal jobb, mint a tévében.
Kepes nem igazán szeret állást foglalni. Ez a könyve is maximálisan PC lett, az olvasóra hagyva a végső válasz megalkotását, de érezhetően már egyáltalán nem hisz az optimista végkifejletben.
"Jól megszervezett és végiggondolt segítség nélkül a bomlásnak indult hagyományos kultúrákban élő közösségek előtt, úgy tűnik, egyelőre három út áll: a nyomor, a bűnözés és a járhatatlan."
De mit gondol arról, hogy a kultúráknak szükségszerűen harcolniuk kell egymással?
"...az emberek közti megértésnek nem akadálya az eltérő kultúra, neveltetés, vallás, a társadalmi különbségek, ahogy azt sokan sugallják."
De mi kell ahhoz, hogy a kultúrák egymást erősítsék és ne arra törekedjenek, hogy megsemmisítsék egymást? Mi kell a megértéshez, elfogadáshoz?
"... a nyitottság, az érdeklődés, a belső szabadság, az önbizalom, a humorérzék, a derűs életszemlélet, a természetes elegancia. Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, feltétlenül szükségünk van önbecsülésre, érzelmi kötödésre, és arra, hogy magunk dönthessünk a sorsunk felől. Vagy legalábbis úgy higgyük. ... "
"... Ezzel szemben aki sikertelennek, kirekesztettnek, elnyomottnak érzi magát, az többnyire másokat okol a kudarcaiért, gyűlölködővé válik, felelősöket keres, összeesküvés-elméleteket sző, és képtelen az együttműködésre."
Hivatalos leírás:
Bejrútban, Buenos Airesben, és később Amerikában egy komcsi országból érkezett, vicces, idegen srác voltam, itthoni kamasz barátaim szemében pedig a fura fiú, aki Beatles-számok helyett argentin szambákat penget a gitárján. Idegenben büszke magyar voltam, itthon pedig egyike azoknak, akik elhitték, hogy ez a Nyugat és Kelet között ingázó "Kompország" már Európa. Ahogy Ady írta száz éve. Azóta mintha Európa és a világ is egyre jobban ingázna. Keresné a helyét. Úgy éreztem, nekem is újra végig kell gondolnom mindazt, amit eddig életről és halálról, szeretetről és gyűlöletről, szerelemről és családról, hitről és rítusokról képzeltem. De még a hétköznapokról: evésről, ivásról, öltözködésről, lakókörnyezetünkről is. Humorral, könnyedén persze, nehogy megijesszem magam. Tudom, végső válaszok nincsenek, csak végső kérdések - ez a könyv is csupán amolyan szubjektív világ-pillanatkép.
Kepes András újságíró, író és egyetemi tanár három nyelven, Budapesten, Bejrútban, illetve Buenos Airesben végezte általános és középiskolai tanulmányait. Későbbi munkái és televíziós pályafutása (így pl. Világfalu című sorozata) során is rengeteg tapasztalatot gyűjtött a különböző kultúrák egymáshoz való viszonyával, a beilleszkedés nehézségeivel kapcsolatban. Jelen kötete egyfajta GPS-ként segít eligazodni az olvasónak zűrzavaros világunkban.
Einstein kozmosza Michio Kaku
Hihetetlen, hogy a múlt század elején milyen viharosan alakult át a világról alkotott elképzelésünk, ami részben Einsteinnek köszönhető. De hiába volt igazi lángelme, úgy halt meg, hogy nem tudta a két nagy egymásnak ellentmondó elméletet a relativitást és kvantum elméletet egyesíteni. Michio Kaku értő szeretettel foglalja össze Einstein életét és munkásságát.Élvezetes olvasmány, amiben mindössze két egyenlet szerepel :).
Hivatalos leírás:
Albert Einstein mitikus figurája szélborzolt hajával, zokni nélkül, pipával a szájában révén minden idők egyik legnagyobb és legszeretettebb tudósaként marad meg emlékezetünkben. Elméletei oly mélyek és sokatmondók, hogy évtizedekkel ezelőtt tett kijelentései és jóslatai még a tévedésnek bizonyulók is a mai napig visszaköszönnek a tudományban és az újságok hasábjain.
Ám munkája (olvasni Isten elméjében) gyakran félreértett, vagy nem teljesen tiszta nemcsak a mindennapi ember, hanem a tudóstársadalom számára is. Einstein vallotta, hogy ha egy új elmélet nem egy gyermekek számára is jól érthető, konkrét képből indul ki, akkor valószínűleg semmit sem ér.
Éppen ezért Michio Kaku, korunk elismert elméleti fizikusa, frissen és újszerűen mutatja be Einstein úttörő munkáját. Egyszerű, jól körülírható képeket használva kiindulópontnak mindennél pontosabban vázolja fel máig ható örökségét.
Mikor raboljunk bankot Dubner, Levitt
Már egyszer megfogadtam, hogy elég volt ezekből a viselkedés közgazdaságtani könyvekből, aztán csak megvettem a Dubner, Levitt páros harmadik könyvét is. Sajnos ez a válogatás, talán a korlátos méret miatt (sok rövid sztori kell, 320 oldalra) eléggé érdektelen lett számomra. A sok amerikai focis, baseball, és póker téma nem igazán hoz lázba. Vannak szellemes bejegyzések, de ehhez nem kell megvenni a könyvet, hiszen a blogjukon csak azt kell elolvasnunk ami igazán érdekel :). Csak Freakonomics fanoknak!
Hivatalos leírás:
Miért nem adunk borravalót a légiutaskísérőknek?
Ha terroristák lennénk, hogyan kellene támadást indítanunk?
Miért fizessünk a gyerekeinknek a jó osztályzatokért?
A közgazdász-újságíró szerzőpáros, a Lökonómia és az Agyament gondolkodás című könyvek szerzői, első kötetük sikere után szórakoztató közgazdasági rádióadást és blogot indítottak. A több mint 8000 bejegyzésből kiválogatták a legjobbakat, és ebben a kötetben teszik közzé. Miről és miért hazudnak az emberek, hogyan csökkentsük a fegyveres támadások számát, miért lenne itt az ideje egy szexadónak, és tényleg, mikor raboljunk bankot. (Röviden: sohasem, a befektetés megtérülése szörnyű.) Könyvük szórakoztató és tanulságos olvasmány.
Fertőző gyógyítók Sherwin B. Nuland
Ez a vékony kis könyv nem Semmelweis Ignác életrajz. Sokkal inkább a kora "tudományos" gondolkodásáról szól, illetve arról, hogy mennyire fontos, a felfedezés mögött álló ember. A tudás mit sem ér, ha rossz a marketingünk és milyen sokra juthatunk ha ugyan nem sokat tudunk, de jó a marketingünk :).
Hivatalos leírás:
Semmelweis Ignác felfedezésével nemcsak megelőzte korát, de még a tudóstársadalmat is magára haragította. Bűne az volt, hogy felismerte: a gyermekágyi láz okai maguk az orvosok, és az anyákat csak úgy lehet megmenteni, ha megakadályozzák, hogy a gyógyítók tovább fertőzzenek.
Semmelweis reformintézkedései ugyan azonnal igazolták feltételezéseit, eredményeit azonban mégsem fogadta osztatlan siker. Tudományos munkája méltó elismerése helyett rendkívül sok méltánytalanságot és megaláztatást kellett elviselnie. Korszakalkotó elmélete mintegy 20 évvel előzte meg korát, munkáját az orvostudomány olyan nagyságai fejezték be, mint Pasteur, Lister és Koch.
A könyv az egyik legnagyobb magyar tudós különös történetén keresztül a tudományfejlődés rejtelmeit és vargabetűit is feltárja előttünk.
Ismeretlen önmagunk Timothy D. Wilson
Olyan sokan hivatkoztak erre a könyvre, hogy ideje volt elolvasnom.
Hivatalos leírás:
Az önismeret az emberiség ősi vágya, de vajon lehetséges-e egyáltalán megismerni önmagunkat? Timothy D. Wilson úttörő könyvében a tudattalant új megközelítésben mutatja be: olyan mindent átszövő rendszerként, amely alapvetően meghatározza, kik vagyunk - mégis, nagyrészt hozzáférhetetlen tudatos énünk számára. Akkor hát hogyan ismerhetjük meg magunkat? Lehet, hogy a tudatos akarat, s ezzel minden, amit magunkról gondolunk, csak illúzió? Hol húzódnak a tudatos és tudattalan határai, van-e átjárás a két terület között, és mit jelent ez az önismeret szempontjából? Talán jobban járunk, ha befelé tekintés helyett kívülről figyeljük önmagunkat? A szerző olvasmányos stílusban, érdekes példák és kísérletek segítségével mutatja be, hogy amit magunkról tudni vélünk, az gyakran bizony igen távol áll a valóságtól. A tudatos hozzáférés korlátainak megértése, határaink felismerése az első lépés a valódi önismeret felé.
A láthatatlan gorilla Christopher Chabris, Daniel Simmons
A tavalyi év egyik legjobb könyvélménye volt, ez a mindennapi illúzióinkról szóló könyv.
Hivatalos leírás:
Hogyan futhatott el egy rendőr egy brutális támadás mellett úgy, hogy észre sem vette? Mi a közös a bűnözőkben és a sakkmesterekben? Miért hemzsegnek díjakat besöprő filmekben is a vágási hibák? Miért költ el egy cég milliárdokat egy terméke bevezetésére, amikor pedig saját elemzői is tudják, hogy nem fognak sikerrel járni? Christopher Chabris és Daniel Simons figyelemre méltó történetekkel és az intuícióval ellentétes tudományos eredményekkel demonstrálnak egy fontos igazságot: agyunk nem úgy működik, ahogy mi azt gondoljuk. Azt hisszük, úgy éljük és érjtük meg a világot, ahogy az a valóságban van, de gondolatainkat a mindennapi illúziók ostromolják. Közlekedési szabályokat állapítunk meg, és bűnügyi pereket építünk arra a feltételezésre, hogy az emberek észreveszik, ha valami pont az orruk előtt történik. A láthatatlan gorilla számos példán mutatja meg, hogy az illúziók miként tévesztenek meg minket. Chabris és Simons elmagyarázza, miért esünk áldozatául ezeknek a mindennapi illúzióknak, és mit tehetünk, hogy be tudjuk oltani magunkat a hatásaik ellen.
Hivatalos leírás:
Hogyan futhatott el egy rendőr egy brutális támadás mellett úgy, hogy észre sem vette? Mi a közös a bűnözőkben és a sakkmesterekben? Miért hemzsegnek díjakat besöprő filmekben is a vágási hibák? Miért költ el egy cég milliárdokat egy terméke bevezetésére, amikor pedig saját elemzői is tudják, hogy nem fognak sikerrel járni? Christopher Chabris és Daniel Simons figyelemre méltó történetekkel és az intuícióval ellentétes tudományos eredményekkel demonstrálnak egy fontos igazságot: agyunk nem úgy működik, ahogy mi azt gondoljuk. Azt hisszük, úgy éljük és érjtük meg a világot, ahogy az a valóságban van, de gondolatainkat a mindennapi illúziók ostromolják. Közlekedési szabályokat állapítunk meg, és bűnügyi pereket építünk arra a feltételezésre, hogy az emberek észreveszik, ha valami pont az orruk előtt történik. A láthatatlan gorilla számos példán mutatja meg, hogy az illúziók miként tévesztenek meg minket. Chabris és Simons elmagyarázza, miért esünk áldozatául ezeknek a mindennapi illúzióknak, és mit tehetünk, hogy be tudjuk oltani magunkat a hatásaik ellen.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)