2021. december 20., hétfő

Sokoldalúság - Miért tarolnak a generalisták specializált világunkban? David Epstein


Remek könyv. A végére picit elfogy a szusz, de határozottan megéri elolvasni. Ajánlom még a szerző TED előadását. A világ nem fekete fehér és nem biztos, hogy vannak univerzális módszerek. A világ sokszínű, az emberek is azok.


Összefoglaló leírás:

Mit veszíthetünk, ha túl fiatalon választunk hangszert, vagy túl korán szakosodunk?

Miért engedjünk teret a hibázásra építő, lassú tanulásnak?

Miért érdemes vezetőként átfogó tudással rendelkező munkatársakat választani a "robotok korában"?

A tízezer órányi gyakorlás szabályától kezdve a Polgár család zseniális sakkozókat kinevelő módszeréig korábban számos bizonyíték azt sugallta, hogy a kiválóság kulcsa a korán elkezdett és célirányosan minél többet gyakorolt tevékenység. David Epstein, a teljesítménynövelés elismert szakértője azonban a világ legkiválóbb sportolóinak, művészeinek, feltalálóinak és tudósainak életpályáját tanulmányozva megdöbbentő következtetésre jutott: gyakoribb jelenség, hogy a sokoldalúság és a kísérletezés vezet a sikerhez.

Érdekes történetekben bővelkedő könyvében izgalmas kutatási eredményekkel támasztja alá, hogy komplex, kiszámíthatatlan világunkban szélesebb spektrumú tudással és készségekkel sokkal nagyobb eséllyel lehetünk sikeresek, mint túlspecializált társaink. A mesterséges intelligencia korában, amikor a számítógépek túlszárnyalják a legkiválóbb szakértőket is, egyre több területen az átfogó gondolkodás lesz a fontos. Kiderül, hogy nem baj, ha későn választunk pályát, előny, ha az egészen távoli összefüggéseket is felismerjük, valamint ha minél többféle tapasztalattal a hátunk mögött, nyitottan fordulunk a problémák felé, hiszen a jövő a generalistáké.

"David Epsteinnek sikerült elérnie, hogy mélységes örömmel fogadjam a tényt: minden, amit egy adott témáról gondoltam, tévedés volt. Odavagyok a Sokoldalúságért."

Malcolm Gladwell, a tízezer órás szabály megalkotója, a Kivételesek és az Ismerős ismeretlenek szerzője

"Nagyon időszerű és fontos könyv - nélkülözhetetlen olvasmány vezetőknek, szülőknek, coachoknak és mindenki másnak, aki a teljesítmény fokozásán dolgozik."

Daniel H. Pink, a Motiváció 3.0, az Eladni emberi dolog és a Mikor szerzője

"Lebilincselő olvasmány, hatására jó eséllyel újra átgondoljuk a karrierünkben tervezett következő lépéseket - és azt is, hogyan neveljük a gyerekeinket."

Adam Grant, a Gondold újra! és az Eredetik szerzője, a B terv társszerzője

"Legszívesebben odaadnám ezt a könyvet mindenkinek, aki csak azt szeretné, hogy az ember boldoguljon a robotok korában. A Sokoldalúság lapjai tele vannak reménnyel. Igazi túlélési útmutató a 21. századhoz."

Amanda Ripley, a The Smartest Kids in the World szerzője

"Az egyik legelgondolkodtatóbb és legmegdöbbentőbb felismeréseket megfogalmazó könyv, amelyet valaha olvastam."

Maria Konnikova, A legnagyobb blöff, Az átverés művészete és a Mesterelme szerzője

"Szerintem [Epstein könyve] magyarázattal szolgál a Microsoft sikerére is, mert olyanokat vettünk fel a vállalathoz, akik nemcsak a saját szakterületükön, de több más témában is széles körű tudással rendelkeztek. Minden generalistának üzenem, aki valaha érezte már úgy, hogy elnyomják a szakbarbár munkatársai - ez a könyv nekik szól."

Bill Gates, a Microsoft alapító-tulajdonosa és korábbi elnöke

"Nagy öröm olyan tehetséges író társaságában időzni, amilyen David Epstein. Még nagyobb az öröm, ha ez az író ilyen megkerülhetetlen és óriási jelentőségű ismereteket oszt meg a kiválóságról, sikerről és oktatásról."

Susan Cain, a Csend és a Csendes erő szerzője

David Epstein a teljesítménynövelés elismert szakértője, maga is a sokoldalúság ideálját testesíti meg. A Columbia Egyetemen környezettudományból és újságírásból diplomázott. Kutatott ökológusként az Északi-sarkon, a Sonora-sivatagban pedig földtani és csillagászati, majd egy hajón földrengéstani kutatásokban vett részt. Ugyanakkor a Sports Illustrated újságírója és a ProPublica tudományos és oknyomozó riportere volt, számos tudományos újságírói díjat elnyert.

Népszerű TED-előadó, a The Sports Gene - Inside the Science of Extrordinary Athletic Performance című sikerkönyvét húsz nyelvre lefordították. Megszállott futó és számos oktatási szervezet önkéntese.

Antijég Stephen Baxter

 


Könnyed steampunk regény, Jules Verne Utazás a Holdba parafrázisa. Hasonló szellemben írta át illetve folytatta korábban H.G. Wells az időgép regényét.

Összefoglaló leírás:

Az 1800-as évek közepén vívott krími háború fordulópontja volt Szevasztopol eleste. A hosszan elnyúló ostrom végül a jobb utánpótlási vonalakkal rendelkező szövetséges angol-török-francia csapatok javára dőlt el, melyek így megszállhatták a kiéheztetett várost. A mi világunkban. Stephen Baxter regényében a történelem menetét egy rendkívüli felfedezés forgatja fel: a Déli-sarkon egy angol utazó különleges jégre bukkan, amely melegítéskor nem vízzé olvad, hanem erős robbanást idéz elő. Ezt az antijégnek elnevezett anyagot vetik be a britek Szevasztopolnál, jóformán a földdel téve egyenlővé a várost. A felfedezésnek köszönhetően rohamos fejlődésnek indul a technika és a tudomány is, és az éjszakánként rejtélyes ikerholdak fényében fürdő Föld lakói fejüket kapkodva próbálják a lépést tartani a haladás mind sebesebben kattogó fogaskerekeivel. Baxter varázslatos gőzpunk világot épít fel a forradalmak és háborúk szaggatta 19. századi Európa romjain, megidézve Jules Verne szellemét, egyszersmind új politikai és etikai dilemmákkal szembesítve a rettentő pusztító és építő erők mellett eltörpülő ember hőseit. „Végre! A vernei tudományos románc feltámadt!"- Michael Moorcock„Egy hatalmas új tehetség!"- Arthur C. Clarke

2021. október 13., szerda

Raj Frank Schatzing

 


Ökothriller sci-fi elemekkel, űrhajók nélkül 1000 oldalon. Borzasztóan túlírt, de egyszer olvasható könyv.

 

Összefoglaló leírás:

Egy halász nyomtalanul eltűnik Peru partjainál. Norvég olajkutató szakemberek furcsa organizmusokra bukkannak, amelyek több száz négyzetkilométernyi tengerfenéken élősködnek. Közben British Columbia partjainál a tengeri emlősök rejtélyes átalakuláson mennek keresztül. Úgy tűnik, hogy az események függetlenek egymástól, de Sigur Johanson, a különc biológus nem hisz a véletlenekben. Az indián bálnakutató, Leon Anawak pedig nyugtalanító következtetésekre jut, melyekben egy közelítő katasztrófa körvonalai rajzolódnak ki. A titkok utáni kutakodás közben valóra válik a tudósok rémálma; el kell ismerniük, hogy az ember kevesebbet tud a saját bolygójáról, mint a világűrről. Frank Schätzing lélegzetelállító és félelmetes rendezésben jeleníti meg a természet keresztes hadjáratát az emberiség ellen. Az események peregnek, miközben minden próbálkozás előtt és mögött a feneketlen mélység tátong. "Két hete a legénység egy óriási háló Chironex fleckerit húzott a fedélzetre: tengeri darazsakat. Jobban mondva, valami olyasmit, amiről azt hisszük, hogy az lehetett. Nagy hiba volt a zsákmányt nem azonnal visszaengedni. Ehelyett kinyitották a hálót, és ezzel több tonna vegytiszta mérget szabadítottak a fedélzetre. Néhányan a legénységből azonnal meghaltak, mások csak később, amikor a hajszálvékony, több méter hosszú csápok már behálózták az egész hajót. Ráadásul aznap esett az eső, és mindenhová szétmosta a medúzák részeit. Senki sem tudja megmondani, hogyan került az ivóvízbe, de az Anthanea gyakorlatilag szellemhajóvá változott. Azóta óvatosabbak a halászok, és védőruhát is vesznek, de ez mit sem változtat az általános helyzeten. A halászflották mára világszerte hal helyett mérget merítenek."

2021. július 30., péntek

Emberek és gépek - Hogyan tartsuk a kezünkben az irányítást a mesterséges intelligencia korában? Hannah Fry

 


Ha azt gondoltuk, hogy majd a mesterséges intelligencia megment minket magunktól és megmenti a bolygót, tévedtünk. Az MI pont annyira okos, erkölcsös, intelligens mint az emberek, akik programozzák és adatokkal etetik.


Összefoglaló leírás:

"Keresve sem találhatnánk jobb idegenvezetőt, mint Hannah Fry, aki gördülékenyen, izgalmas történeteken keresztül mesél a mesterséges intelligencia olykor ijesztő, olykor lenyűgöző világáról."

Tim Harford, Az oknyomozó közgazdász és A csecsemőtápszer, a radar és a kettős könyvelés szerzője

Napjainkban a legkülönbözőbb területeken - az orvoslástól a közlekedésen át az igazságszolgáltatásig - számos kérdést mérlegelhetünk a mesterséges intelligencia segítségével: milyen termékeket fogyasszunk, milyen gyógymódok közül választhatunk, vagy ki érdemel börtönbüntetést. De vajon a szakemberek vagy a számítógépek a megbízhatóbb tanácsadók? Mennyiben támaszkodhatunk az előbbiekre vagy az utóbbiakra? Emberi vagy gépi döntés alapján határozható-e meg biztosabban, ki lesz visszaeső bűnöző, melyik film lesz kasszasiker és egy esetleges légi katasztrófa során milyen manőverrel menthetőek meg az utasok?

Hannah Fry matematikus, A szerelem matematikája szerzője, az Emberek és gépekben többek között ezeket a kérdéseket boncolgatva mutatja be a mesterséges intelligencia felhasználásának eddigi gyakorlatait és korlátait, az ebben rejlő lehetőségeket, és választ ad arra is, tartanunk kell-e attól, hogy a jövőben a gépek veszik át felettünk az irányítást.

Adatdetektív - 10 egyszerű szabály, hogy ne tudjanak manipulálni Tim Harford

 


A statisztika nem az ördögtől való, tanuljunk meg bánni vele és értelmezni az adatokat.


Összefoglaló leírás:


Honnan tudhatjuk, mikor hazudnak nekünk a számokkal?

Hogyan szolgálja a tudományos adatokkal szembeni kétely a klímaváltozás-tagadókat?

Miként mentették meg Florence Nightingale statisztikái több millió angol életét?

A statisztikákból nélkülözhetetlen információkhoz jutunk a világról és saját magunkról. Ám az utóbbi években, a médiahackek, a hoaxok és a fake news terjedésével egyre inkább kételkedünk bennük. Ez pedig nagyon veszélyes - inkább meg kellene tanulnunk jól értelmezni az adatokat.

Sir Tim Harford, az oknyomozó közgazdász új kötetében a félretájékoztatás és az összezavarás, a tényeket elferdítő kutatás és a téves motiváció labirintusába kalauzol bennünket. Elgondolkodtató és izgalmas példákkal teli könyvéből megtudjuk többek között, hogy miként ássa alá a demokráciák működését a független és hiteles statisztikák hiánya, és hogyan értékelhetjük a nap mint nap hallott kijelentéseket magabiztosan, kíváncsisággal és némi egészséges kétkedéssel. Ha a józan ész segítségével egy kicsit alaposabban megvizsgáljuk az elénk tárt adatok forrását és csomagolását, akkor teljesen új fényben láthatjuk a világot.

"Könyvében Tim Harford arra figyelmeztet, hogy sokszor még az adatok manipulációjára sincs szükség a megvezetésünkhöz, mert mi magunk nem akarjuk meglátni az adatok lényegét. Néha azért bukunk el, mert hibás logikát követünk, máskor előítéleteink vagy érzelmeink vezetnek félre minket. Harford aranyszabálya: legyünk kíváncsiak, és ne féljünk kérdezni. Mindeközben pedig bízzunk a statisztikában, mert a korrekt adatok közelebb vihetnek a világ megértéséhez."

Marinov Iván, az Urbanlegends.hu szerkesztője

Rábukkanni a boldogságra - Hogyan gondolkodjunk jól arról, mi tesz boldoggá bennünket? Daniel Gilbert

Kissé túlírt könyv. A lényeg, nem tudjuk megjósolni, hogyan fogjuk érezni magunkat a jövőben.


Összefoglaló leírás:

Miért bocsátjuk meg hamarabb társunknak a hűtlenséget, mint azt, hogy megint nem mosogatott el?

Miért rendelünk mást az étteremben, mint vacsorapartnerünk, még akkor is, ha valójában ugyanazt szeretnénk enni?

Miért érezzük úgy, hogy az a sor, amelyikbe épp beálltunk, azonnal lelassul?

Mindenki a boldogságot keresi, de - tudományos szempontból legalábbis - rossz módszert választunk: megpróbáljuk megbecsülni, jövőbeli önmagunkat vajon mi teszi majd boldoggá, és afelé igyekszünk haladni. Ezt a becslést azonban rengeteg rejtett gondolkodási illúzió torzítja, ezért így nagyjából ugyanannyi esélyünk van megtalálni a boldogságot, mint ha csak úgy véletlenül rábukkannánk.

Daniel Gilbert, a Harvard pszichológiaprofesszorának fantasztikus humorral és könnyedséggel megírt könyvéből megtudhatjuk, hogyan működik az emberi agy, a képzelet és az emlékezet, és hogy miért nem tudjuk úgy elképzelni a jövőt, s így a boldogságunkat, amilyen az valóban lesz vagy lehetne. Választ kapunk arra is, kiküszöbölhetjük-e ezeket a torzításokat, hogy jövőbeli önmagunk elégedettebb lehessen.

2021. június 11., péntek

Történelmet író betegségek - Az ókortól napjainkig Ronald D. Gerste

 


Szerencsések vagyunk, jó korban élünk. Elképesztően kényelmes a világunk, szinte betegségektől mentes, mégis folyamatosan rinyálunk. Nincs kolera, szifilisz, himlő, TBC. Testet és lelket nyomorító betegségek. Nincsenek elmebeteg uralkodók, akik nyomorban tartják a népüket, mert pl. a szifilisz megtámadta az agyukat. Van ivóvíz, étel, még több is, mint kellene. Nem kell háborúban megnyomorodnunk, vagy elmeháborodott idiótákra bízni az életünket, akik a vérünket csapolnák. Jó könyv, mert megmutatja, hogy mennyivel rosszabb is lehetne.

 
Összefoglaló leírás:

Egy angol királynő férjével, a spanyol királlyal összefogva újra katolikussá akarja tenni az országát. Terhesnek látszik, ám kiderül, hogy tumora van - vajon lehetett volna enélkül Spanyolország a tengerek ura? Egy német császár a liberálisok reménysége, haladó, alkotmányos monarchiává formálná Németországot, ám gégerákban szenved. Csak 99 nap adatott meg neki a trónon - vajon elkerülhető lehetett volna az I. világháború, ha nem betegszik meg? Birodalmak, országok, nemzetek - az irányítóikat megtámadó betegségek újra és újra beleszóltak a történelem alakulásába, olykor drámai módon megváltoztatva a világ sorsát. Sőt, a betegségek a népek életét, kultúráját és gondolkodását is nagy mértékben befolyásolták, és befolyásolják ma is. Egész korokra nyomta rá bélyegét a pestis, a kolera, a szifilisz vagy az AIDS. A szakavatott szerző hosszú utazásra viszi olvasóját, és egészen más perspektívából: az orvostudomány nézőpontjából mutatja meg történelmünk fordulópontjait.Ronald D. Gerste (1957, Magdeburg) orvos, történész, szakíró; újságíróként a Frankfurter Allgemeine Zeitung, a Neue Zürcher Zeitung és a Die Zeit washingtoni tudósítója.

Leolvadás Chris Clearfield Tilcsik András

 


 A világ egyre bonyolultabb. Komplex és szorosan csatolt rendszerek vesznek minket körül, amit emberek építettek, de a komplexitásuk már túlnőtt rajtuk. Az ember ugyan az az ostoba lény, ami 10000 éve is volt. Egyszerűen nem vagyunk elég jók, hogy folyamatosan meggyújtott dinamit rudakkal zsonglőrködjünk anélkül, hogy néha egyet, egyet ne ejtsünk el. Ismerjük a gondolkodási hibáinkat, torzításainkat mégsem vagyunk képesek, ezeken felülkerekedni. A könyv konklúziója, hogy nincs remény. A hülye fajunk egy csomó katasztrófát fog előidézni a jövőben is. Egyre többet, ahogy a rendszereink mindenhol átlépnek egy határt a komplexitásban és szorosan csatoltságban.

Összefoglaló leírás:

Egy metróhálózat vezérlőrendszerének összeomlása. Véletlen gyógyszer-túladagolás egy korszerű kórházban. Odaégett ünnepi vacsora. Első pillantásra nem látszik, mi bennük a közös. Ám meglepő új kutatások bizonyítják, hogy mindezek az események - és még számtalan más, naponta az újságok címlapjára kerülő katasztrófa - azonos okokra vezethetők vissza. Ha megértjük, mi rejlik e hibák mögött, jobb rendszereket tervezhetünk, hatékonyabb csapatokat alkothatunk, és új alapokra helyezhetjük a döntéshozatalt otthon és a munkahelyünkön egyaránt.
A társadalomtudomány legújabb felfedezéseit izgalmas történeteken, esetismertetéseken keresztül bemutató könyvben Chris Clearfield és Tilcsik András elmagyarázza, miért hordozzák magukban a kudarc lehetőségét az egyre bonyolultabbá váló rendszerek, és miért nem képes lépést tartani velük az agyunk. Semmelweis Ignác tragikus sorsától a Volkswagen dízelbotrányáig, az Oscar-gálák kínos pillanataitól a Mexikói-öbölbeli olajkatasztrófáig tanulságos történetek világítanak rá a haladás paradoxonára: a modern rendszerek ugyan új lehetőségeket nyújtanak számunkra, ám egyre sebezhetőbbek, és bármikor, váratlanul összeomolhatnak.
A Leolvadás ugyanakkor nem csupán a rendszerhibákról szól, hanem megoldásokat is kínál - legyen szó csoportok irányításáról vagy a család szokásos reggeli káoszának kézben tartásáról. A szerzők felfedik, miért biztonságosabb, ami csúnya; hogyan előzhet meg milliárd dolláros katasztrófákat egy ötperces gyakorlat; miért kezelik jobban a kockázatokat azok a csapatok, amelyekben kevesebb a szakértő; és miért a sokszínűség az egyik legjobb biztosíték a rendszerhibák ellen. Az eredmény egy gondolatébresztő, inspiráló és teljességgel eredeti könyv, amely megváltoztatja, hogyan látjuk komplikált világunkat és a benne elfoglalt helyünket.

A sztori, amire emlékezni fogsz Kindra Hall

 

Az utóbbi idők buzzwordje a storytelling. Mintha valaha egy pillanatra is eltűnt volna a történetmesélés, vagy az arra való igény. Érdekes könyv. Marketingeseknek talán hasznos is, bár csodálkoznék, ha nekik újat mondana. Tulajdonképpen a szokésos saját cégemet reklámozva írok egy könyvet jellegű könyv.


Összefoglaló leírás:

Wall Street Journal és USA Today bestseller

Ha úrrá leszel a történeteiden, úrrá leszel az életeden.

Történetmondással mindent el lehet érni - a vezetői kommunikáció javításától kezdve az értékesítők motiválásán keresztül a konkurencia ügyfeleinek átcsábításáig. Ez a legújabb, legátütőbb üzleti eszköz. Kindra Hall bemutat négy történettípust, amelyekkel a beszélő megkülönböztetheti magát a többi beszélőtől, magára vonhatja a hallgatóság figyelmét, és javíthat vállalkozása pozícióján.

Értéktörténet - ezzel meggyőzöd az ügyfelet, hogy szüksége van a termékedre vagy szolgáltatásodra.
Alapítótörténet - ezzel meggyőzöd a befektetőket és az ügyfeleket, hogy érdemes a vállalatodba fektetniük.
Céltörténet - ezzel összehangolod és motiválod az alkalmazottakat és kollégákat.
Ügyféltörténet - ennek révén terméked vagy szolgáltatásod használója közkinccsé teheti autentikus tapasztalatait.

A történetmondás egyszerű, tanulható készség, amelyet bárki elsajátíthat.
A sztori, amire emlékezni fogsz feltárja, hogy emelkednek ki a jók közül a legjobbak.

Esettanulmányok, cégprofilok, anekdoták és saját, eredeti kutatások felhasználásával, lépésekre bontva mondja el, hogyan találj rá a saját történeteidre, és hogyan dolgozd ki azokat - üzleti céljaid szolgálatába állítva.

Mindenkiben ott vannak a történetek - csak nem mindenki mondja el.
Neked mi a sztorid? És hogyan fogod elmondani?

Kindra Hall profi történetmondó, Amerika-szerte ismert, díjnyertes szónok. Írásait közölte az Entrepreneur.com. Heti rovata van az Inc. magazinnál, a Success magazin állandó szerzője. New Yorkban él férjével és két gyermekükkel. Ez az első könyve magyarul.

"Akármiben utazol, akárhol tartasz a karrieredben, erre a könyvre most azonnal szükséged van. Praktikus, vicces és igaz. Kindra könyve örök darab."
- Seth Godin, a Na, ez már marketing! című New York Times bestseller szerzője

"A történetmondás kulcsfontosságú üzleti készség. Vonzóvá teszi az adatokat, hatékonyabbá a kommunikációt. A történetmondás Kindra Hall könyvéből mindenki számára hozzáférhetővé válik. Nem kell nagy írónak lenned ahhoz, hogy elmondj egy szuper sztorit, csak azt kell tudnod, milyen A sztori, amire emlékezni fogsz."
- Charles Duhigg, az Okosabban, gyorsabban, jobban és A szokás hatalma című bestsellerek szerzője

"A sztori ez: a vállalkozásod jelenlegi állapotában megveszed azt a könyvet, együltő helyedben elolvasod, ahogy én tettem, teljesen eldurran a fejed, és a vállalkozásod rohamos javulásba kezd. Vége. Sokan mondanak el sztorikat, de kevesen teszik ezt ragyogóan, és egyetlen ember van, aki be tudja mutatni, hogyan csináld. Ez Kindra sztorija, és ennek a könyvnek a sztorija."
- Scott Stratten, a szónok / történetmondó Hall of Fame-tagja, bestsellerszerző

"A történetmondás mesterség, amely gyakran elvész napjaink kapszulái, szlogenjei és infómorzsái között. Kár érte, ugyanis a nyelvek kezdetei óta sztorikon keresztül teremtünk kapcsolatot egymással. Kindra Hall könyve a legszebb védőbeszéd a történet mellett, és a legjobb útmutató, amelyből megtanulhatjuk, hogyan mondjunk el egy sztorit. Elengedhetetlen forrás minden vállalkozónak és influenszernek."
- Mel Robbins, az 5 másodperces szabály című nemzetközi bestseller szerzője

 

A Hail Mary-küldetés Andy Weir

 


Vártam a könyvet a Marsi és az Artemis után. A következőt már nem fogom várni. Szentimentálitásba hajló űrlimonádé, sok-sok technoblablával, elcsépelt sci-fi klisével. Egyszer olvasós.


Összefoglaló leírás:

Ryland Grace egyedül maradt: az utolsó esélyként indított küldetés egyetlen túlélőjeként nem vallhat kudarcot, különben az egész Föld és vele az emberiség is elpusztul. Csakhogy éppenséggel ezt ő maga sem tudja. A saját nevére sem emlékszik, nemhogy arra, hogy hol van, és mit is kéne tennie.

Csak annyit tud, hogy évekig tartó öntudatlanságból ébresztik fel, sok millió kilométerre az otthonától, két holttest társaságában.

Rylandnak lépésről lépésre kell feltárnia a múltját. Így apránként szembesül az előtte álló lehetetlen feladattal: a bolygó kormányai összefogásában sebtiben összetákolt, majd az űr mélyébe kilőtt hajó fedélzetén egymagában kell elhárítania az emberiség kihalásával fenyegető, felfoghatatlan súlyú katasztrófát.

Ha beszámítjuk a képletbe váratlan szövetségesét, talán még sikerrel is járhat.

A hazánkban is lehengerlő sikert aratott A marsi - Mentőexpedíció és az Artemis után a #1 New York Times-bestsellerszerző Andy Weir ismét lélegzetelállító útra hív a világegyetem mélyére eddigi talán legizgalmasabb könyvében.

2021. február 12., péntek

Tárgyalj úgy, mintha az életed múlna rajta! - Meggyőzés egy FBI-os túsztárgyaló módszereivel Tahl Raz - Chris Voss

Na ez az a könyv, aminek elolvastam a Facebookra kirakott ízelítőjét és azonnal megvettem, e-bookban, mert a könyvesbolt messze van. Nagyon izgalmas, érdekes, hasznos könyv. Ajánlom bárkinek, aki kommunikációban utazik.

Összefoglaló leírás:

Mi kell a bizalom kiépítéséhez tárgyalási helyzetben?

Miként érhetjük el, hogy egy konfliktusból együttműködés váljon?

Hogyan alkudjuk le egy autó árát?

A tárgyalás az együttműködés lelke, az emberismeret alkalmazott tudománya. Minden holtpontról kimozdít, legyen szó értékesítési tárgyalásról, a fizetésemelés megbeszéléséről vagy éppen a párunkkal vagy a gyerekünkkel való egyezkedésről.

Chris Voss, az FBI vezető nemzetközi túsztárgyalójaként több mint két évtizeden át válsághelyzetekben tökéletesítette a legeredményesebb tárgyalási technikákat. A brooklyni bankrablások elkövetőitől a Haiti bandaháborúk tagjain át a Fülöp-szigeteki szociopata terroristavezérekig mindenkivel szót kellett értenie. Nem volt más választása - életek múltak rajta. Akciódús és gyakorlatias könyvében az egyetemi oktatói pályafutása során feltárt elméleti ismereteket ötvözi a terepen töltött évek tanulságait és bemutatja, hogy a keresett tanácsadóként hogyan segítetette ügyfeleit a sikeres megállapodások megkötésében.

A tárgyalás alapjai ugyanis minden helyzetben ugyanazok. Az interakció két létfontosságú funkciót szolgál: az információgyűjtést és a viselkedés befolyásolását. Ha megtanuljuk, hogyan alkossunk pontos képet a másik félről és a mögötte állókról, hogyan befolyásoljuk a rólunk alkotott képet, akkor megszerezhetjük, amit akarunk. Nem kell mást tennünk, mint a bemutatott egyszerű irányelveket és a könnyen alkalmazható módszereket szokásunkká tenni, majd személyiségünkbe is beépíteni, és profi tárgyaló válik belőlünk.

Emberiség - Mégis jobbak lennénk, mint hittük? Rutger Bregman


2020 legjobb könyvélménye.

Összefoglaló leírás:

Rutger Bregman holland történész-író nemzetközi bestsellere új szemszögből mutatja be az emberi történelem elmúlt 200 ezer évét.

Nagy gondolkodóink az ókortól napjainkig szinte mind arra tanítanak, hogy az ember természettől fogva rossz, és elsősorban az önérdek vezérli. Ez a meggyőződés mélyen gyökeret vert a nyugati kultúrában: ugyanúgy tükröződik az újságok szalagcímeiben, mint az életünket szabályozó törvényekben.

De lehet, hogy mégsem igaz?

Az Emberiség számos példát hoz arra, hogy valójában jobban hajlunk az együttműködésre, mint a versengésre. A Legyek ura és a híres stanfordi börtönkísérlet valódi története, Mandela kiegyezése az apartheid híveivel, az ellenségek között szövődő frontbarátságok mind igazolják, hogy az ember eredendően jó, barátságos lény. Hogy ennek épp az ellenkezőjét hitették el velünk, súlyos következményekkel járt: ha a legrosszabbat feltételezzük, tényleg a legrosszabbat hozzuk ki egymásból a politikában és az élet más területein. Ha viszont hiszünk az emberi jóságban és önzetlenségben, azzal lehetőséget teremthenünk társadalmunk radikális átalakítására.

Ismerős ismeretlenek - Mit érdemes tudni azokról, akikről semmit sem tudunk? Malcolm Gladwell




Összefoglaló leírás:

Hogyan tudta lóvá tenni Fidel Castro a CIA-t egy egész emberöltőn át?

Lehet, hogy amire a vígjátéksorozatok tanítanak, hazugság?

A szem mégsem a lélek tükre?

Sokszor, sajnos, hibás eszközökkel és stratégiákkal igyekszünk megérteni, kiismerni azokat, akiket nem ismerünk. És, mivel nem tudjuk, hogyan beszéljünk az ismeretlenekkel, konfliktusok és félreértések özönét zúdítjuk magunkra.

Malcolm Gladwell könyvei radikálisan megváltoztatták a világról és önmagunkról való gondolkodásmódunkat. Ismerős ismeretlenek című kötetében ismét szellemi kalandra hív, embert próbáló és ellentmondásokkal teli utazásra a történelem, a pszichológia és a címlapsztorit érő botrányok világába – és a feje tetejére állítja mindazt, amit eddig tudni véltünk. 

A kutya szemszögéből és egyéb ritka nézőpontokból Malcolm Gladwell

 

Karantén alatti újraolvasás.

Kapcsolódó TED előadás: https://www.ted.com/talks/malcolm_gladwell_choice_happiness_and_spaghetti_sauce

Összefoglaló leítás:

Mi a különbség a leblokkolás és a pánik között? Miért van az, hogy vagy tucatnyi féle mustár sorakozik a polcokon, de csak egyfajta ketchup? Mit mutat meg a hajfestés a huszadik század történelméből?

Malcolm Gladwell az elmúlt évtizedben három könyvet írt, amik radikálisan megváltoztatták a világról és magunkról való gondolkodásmódunkat; ezek a Fordulópont, az Ösztönösen és a Kivételesek. Most először gyűjti kötetbe a The New Yorkerben ez idő alatt megjelent legjobb írásait.

Itt olvashatják a fogamzásgátló tabletta feltalálójának keserédes történetét, és az úttörő gasztronómus, Howard Moskowitz káprázatos tésztaszósz-gyártásának históriáját. Gladwell leült beszélgetni Roth Popeillel, az amerikai konyhák királyával, és megosztja velünk a "kutya-suttogó" Millan titkait, aki egyetlen érintéssel lecsillapít megvadult ebeket. Feltárja az intelligencia-tesztek és etnikai profilalkotás nehézségeit, és elmondja, miért és hogyan volt, hogy Szilícium-völgyi munkaadók ugyanazért a végzős mérnökhallgatóért versengtek.

Malcolm Gladwellt lendülete, széles körű érdeklődése és állandó kíváncsisága teszi a rejtett rendkívüliségek legnagyszerűbb feltárójává.