2014. november 26., szerda
A világ nélkülünk Alan Weisman
Milyen lenne a világ ember nélkül? Ez az alapkérdés, de még sem ez a lényeg. A lényeg az, hogy olyan mértékben megváltoztatta az ember a bolygót, hogy ha fel is hagyunk egyes tevékenységünkkel, pl. a CFC-ék levegőbe eregetésével (betiltott hajtógáz, ami "megeszi" az ózont), az atomenergiával (millió éves felezési idejű szemét marad utána) és újabb nukleáris és vegyi fegyverek és bizarr vegyi anyagok gyártásával, a műanyagokat lecserélnénk valami, szó szerint emészthetőbbre (a hosszú polimerláncok lebontására nincs megoldás a természetben), nem irtanánk ki állatok millióit, véletlenül (milliárd számban ölik a madarakat a villanyvezetékeink, szélturbináink, adótornyaink) vagy szándékosan (100 millió cápát ölünk meg évente), egyes nyomainkat évtizedes távlatban tüntetné el a természet, míg más előbb felsorolt szemetünk (sugárzó anyagok, mérgek, műanyagok) évmilliókig is jeleznék egy idegen civilizációnak, aki ide látogatna, hogy élt itt egy faj, aki alig élt meg 5000 évet civilizációban, még is millió évekre nyomot hagyott maga után. Piszkos nyomot. A leolvad atomerőművek maradványai megmaradnának, még talán a műanyag szemetünk egy része is, de az, amit mi büszkén a civilizációnk értékeinek tekintünk, kezdve a műalkotásokkal, amiből talán csak a nagyméretű bronz szobrok maradhatnának egyben millió éves távlatban, az irodalommal, a digitális adatainkkal, a városainkkal, mind eltűnnének. Az emberiség egyre inkább a mában él és a mának. Vicces, hogy a sumér kőtáblákat tudjuk olvasni de az 50 éve mágneses drótra rögzített rádióadásokat nem. Nem beszélve arról, hogy míg az írott sajtó ha papíron nem, akkor mikrofilmen, eredeti állapotukban olvashatóak a 80-as évek előtti időkből, a mai elektronikus hírportáloknál nem tudjuk megnézni, mik voltak a hírek 2 évvel ezelőtt. Ha össze is tudnánk egyenként szedni őket, mert persze az eredeti lapot már nem tudnánk úgy megnézni, ahogy 2012. május 3-án délelőtt 10 órakor láttuk, abban nem lehetünk biztosak, hogy cikkeket, híreket, nem írták-e át!
Felfoghatjuk ezt a könyvet egy segély kiáltásnak is. Héé emberek, tényleg jó ez nekünk amit művelünk a bolygónkkal?
Hivatalos leírás:
Alan Weisman egészen sajátságos megközelítésben tárja elénk az emberiségnek a bolygónkra gyakorolt hatását; s arra buzdít minket, képzeljük magunk elé, milyen lehet a Föld - nélkülünk. Érzékletesen mutatja be, hogy közvetlenül az ember eltűnése után a metróalagutakat elöntő árvizek gyorsan kezdik majd felemészteni a város alapzatát, és a világ városait ma befedő aszfaltdzsungel szép lassan helyet fog adni a valódi őserdőnek.
2014. november 24., hétfő
Kőzetek és ásványok Dr. R.F Ymes
Nagy rajongója vagyok a DK Szemtanú sorozatának. Ez is egy gazdagon illusztrált könyv, valódi képekkel, nem rajzokkal! A leírásnak ne dőljünk be, a geológia, ásványtan nem egy egyszerű olvasmány. 7 éves kortól ajánlja ugyan a kiadó, de kételkedem benne, hogy a rövid képaláírásokból egy gyerek valódi tudást szedhet fel ebből a könyvből, de arra, hogy kedvet kapjon az ásványok világához, megfelelő választás lehet.
Hivatalos leírás:
Áss le a földfelszín alá, ismerd meg a mélyben rejlő kincseket - a durva szemcsés vulkáni kőzetektől a csillámló zafírig. Fedezd fel, milyen természeti folyamatok hozzák létre a különböző kőzetfajtákat Földünk belsejében. Tudd meg, hogyan alakulnak ki a kövületek és őrződnek meg évmilliókig a kőzetekben. Csodáld meg az első kőeszközöket, melyek némelyike 300 ezer éves. Szülőknek: Segít kialakítani az önálló olvasás szokását. Ismerteti a témával kapcsolatos alapvető tudnivalókat, bővíti a szókincset. Táplálja a gyerekek kíváncsiságát környező világunk iránt 7 éves kortól.
A szűkösség pszichológiája Sendhil Mullainathan, Eldar Safhir
Nagyszerű könyv! Több alkalommal okozott hűha élményt, megvilágosodási pillanatokat. Közelebb visz a szegények, időzavaros emberek és cégek megértéséhez.
Hivatalos leírás:
Miért van az, hogy a sikeres emberek az utolsó pillanatig halogatják a teendőiket? A szegények mindig szegények maradnak? Mi az oka, hogy bizonyos szervezetekben állandó tűzoltómunka folyik? Miért olyan nehéz a magányosoknak új kapcsolatot létesíteni? Első pillantásra nem sok összefüggés fedezhető fel e kérdések között. Ám Sendhil Mullainathan és Eldar Shafir bebizonyítja, hogy mindegyik probléma abból a gondolkodásmódból fakad, amelyet a szűkösség kényszerít ránk. A szűkösség mindenkiben, akinek a szükségesnél kevesebből kell gazdálkodnia, hasonló mentális állapotot idéz elő. A viselkedéstudomány és a közgazdaságtan legújabb kutatási eredményeit felhasználva a kötet szerzői feltárják, miképpen szűkítheti be látókörünket és torzíthatja döntéseinket az az állapot, amikor a kelleténél kevesebbel rendelkezünk pénzből, élelmiszerből vagy időből. Ha rászánjuk magunkat, és a szűkösség által meghatározott stratégiák jegyében kezdünk gondolkodni, elégedettebben és sikeresebben szállhatunk szembe a modern élet kihívásaival.
2014. november 3., hétfő
Pál utcai fiúk Molnár Ferenc
A lányomnak olvastam föl mint kötelező olvasmányt. Szinte biztos, hogy nem olvastam általános iskolás koromban, mert mint született ellenálló semmit nem olvastam el, ami kötelező volt. Igaz sok más könyvet viszont igen. Ez egy remek könyv, de nem 10-11 éves korban, hanem kicsit később. Vagy később is, többször. Majd megint :).
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)