Mi az a kék óceán? Egy olyan piaci tér, ahol nincs konkurencia (még), boldog és elégedett fogyasztók és vásárlók vannak és a profitért csak be kell nyúlni a vízbe. A vörös óceán ellenben az elhullott nagy és kishalak vérétől piroslik.A cégek marakodnak a koncért (a vásárlók kegyei).
Ha annyira egyszerű lenne kék óceánokat teremteni, tele lennénk kéklő óceánokkal, amikben boldog színes halacskák úszkálnak. Lehetséges egy olyan világ, a szabad verseny mellett, ahol kék óceánok vannak csak? Valószínűleg nem. A kék óceánok tényleg annyira kékek? Ebben sem vagyok biztos. A kék óceán egy olyan egyedülálló ötletből induló termék, szolgáltatás, aminek nincs párja a piacon. Az igaz, hogy aki ilyennel rukkol elő, rövidebb hosszabb ideig élvezheti az unikalitás előnyeit és ha jól csinálja jelentős profitra tehet szert. De tényleg el vannak ezek a cégek szigetelve a többi cégtől? Nyilván nem, mert ha máshol nem, a vásárlókon keresztül kapcsolatuk van másokkal, illetve ha a termékükhöz a piacon bármit vásárolniuk kell, más cégekkel is kapcsolatba kerülnek. Ami a kék óceánon nyereség, az a vörös piacon veszteség. Lehet, hogy a veszteség sok tucat cég között oszlik meg, de lehet, hogy párat érint, de őket nagyon. A kék óceán cég kezéhez máris vér tapad. A kék óceán etikus is egyben?
Egy nagyvállalat a kék óceánjával, amit gigantikus marketinggel támogat meg, esetleg kis és közepes cégek tucatjai teheti tönkre. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy a kék óceán létrehozása, bár jól hangzik és a tisztaság, az idill és az édenkert jut róla eszünkbe, nem feltétlenül jelent etikus cselekvést!
A könyv már elég régen íródott. Az eltelt közel tíz évben nem történt olyan robbanás a kék óceánok számát tekintve, ami igazolná a szerzők forradalminak gondolt módszerét. Lehet, hogy csak egy közismert hibával állunk szemben. Utólag minden logikusnak látszik! Persze, hiszen, azokat a fonalakat tudjuk követni a szövődő szőnyegig, amik még nem fogytak el! Amik elfogytak már kicsusszantak a kezünkből. Már bent vannak a történelem szőnyegébe.
Van értelme ezek után elolvasni a könyvet? Magyar olvasóknak mindenképp. Hiszen akár csodarecept, akár nem, a benne leírtak még igazak és hasznosak. Lehet, hogy nem sikerül az egész vállat számára kék óceánt találni, de lehet, hogy kis kék kis pocsolyákat igen, akár a cégen belül is. A vállalati stratégiai könyvekkel az a baj, hogy szinte mindig azt tűzik ki célul, hogy a mi cégünk hódítsa meg a világot. Ez marhaság! El kellene felejteni a mindenáron való végtelen fejlődést. Egy kis cég, ami tisztességes megélhetést biztosít akár csak 2-3 embernek és vásárlók százait szolgálja ki, ugyanolyan értékes, mint egy multinacionális cég. De még egy közepes cégnek sem kell folyamatosan bővülni. Persze technológiailag fejlődni, több lábon állni, etikusabbnak lenni, a környezettel kíméletesebben bánni, a vevőket jobban kiszolgálni szabad, sőt kell.
Merjünk kicsink maradni!
Hivatalos leírás:
A kék óceán a végtelen lehetőségek szimbóluma. A könyvet olvasva egy stratéga nem tehet mást, mint szüntelenül bólogat: "Hát persze, így kell csinálni. Hiszen ezt próbáljuk mi is!" Akkor hát miért lett ez a könyv a Harvard Kiadó bestsellere? Miért fordítják máris 30 különböző nyelvre? Mi benne a zseniális? - A módszeresség, a koncepciózus véghezvitele mindannak, amit sokan éreznek, de csak kevesen tudnak készpénzre - profitra - váltani. A kék óceán stratégia szisztematikusan vezet végig azon a csoportos agytornán, melynek eredményeképpen olyan piacokra bukkanhatunk, ahol még nincs senki, ahol még kék az óceán, és nem véreznek el céljaink a költségcsökkentés, illetve az árverseny csapdáiban. - A multinacionális világ felrázása, rég elfelejtett kisvállalkozói attitűdök, kreativitás és a "mersz" felélesztése. - És végül talán a legfontosabb: Remek tréning! Csapatépítés felsőfokon!