2018. december 31., hétfő
Hogy volt Vámos Miklós
Nem olvastam még Vámostól semmit. A TV műsorait ismertem, szerettem. A könyveibe beleolvasva a nyelvezete zavart. Igazán egyedi, de számomra kissé mesterkélt. Ebben a vékony kis kötetben, amit karácsonyra kaptam, kortársairól ír. 69-től a kétezres évek elejéig. Kifejezetten szellemesen, szarkasztikusan, ironikusan és önironikusan. 16 évvel vagyok fiatalabb, de érdekes volt olvasni a 70-es, nyolcvanas évekről. Hogy is volt, ahogy a szerző is írja a címben. A korabeli olvasmány és filmélmények elevenednek fel, az írókon, költőkön, rendezőkön keresztül, felidézve némi nosztalgiával azt a furcsa világot, amit én gyerekként már nem éreztem annyira merevnek, zártnak és félelmetesnek. A börtön mindig kiszámíthatóbb mint a szabadság. Főleg ha benne nősz föl. A mai világ másképp félelmetes mint az akkori, de hasonlóan nehezen kiszámítható.
Összefoglaló leírás:
Az emberélet útjának felét elhagyván rájöttem, sok olyan íróval és művésszel volt szerencsém egy levegőt szívni, akik ma már minimum klasszikusok, maximum szobrok. Kodály Zoltán, Örkény István, Arthur Miller, Déry Tibor, Mándy Iván, Várkonyi Zoltán, Mészöly Miklós, Ottlik Géza -- hosszú a lista. Akiket személyesen ismertem, szerettem, tiszteltem, de már nincsenek közöttünk. Míg e kötetet ítam, úgy éreztem, mintha itt volnának. Amit velük együtt éltem át, ezennel továbbadom. Klasszikusok, alulnézetből. (Vámos Miklós)
Csúcsteljesítmény - A szakértelem és a kiválóság pszichológiája Anders Ericsson, Robert Pool
Az év egyik legjobb könyvélménye. Sokat idézett szerző, akit leginkább Malcolm Gladwell Kivételesek - A siker másik oldala - című könyv tett népszerűvé. Gladwell némileg bulvárosította az alapkutatás eredményeit, amit ebben a könyvben Ericsson helyretesz. Majdnem olyan izgalmas, mint a Kivételesek, viszont nyilván precízebb mivel az alapkutatást mégis csak Ericssonék végezték :). Mindenkinek ajánlom, aki szeretne egyről a kettőre jutni, vagy éppen juttatni (tanárok, edzők, mentorok, vezetők) bárkit.
Összefoglaló leírás:
Vajon a velünk született adottságaink döntik el, miben lehetünk tehetségesek?
Valóban 10 ezer órát kell gyakorolnunk ahhoz, hogy szakértővé váljunk valamiben?
Hogyan segíthetjük hozzá a gyerekeinket, hogy csúcsteljesítményt érjenek el?
Anders Ericsson egész pályafutása során sakkbajnokokat, hegedűvirtuózokat, élsportolókat és memóriaművészeket tanulmányozott. A Csúcsteljesítményben három évtized mítoszromboló kutatásait egyesíti hatékony tanulási stratégiává, amely alapvetően különbözik mindattól, amit hagyományosan gondolunk az új képességek megszerzéséről. Akár a munkahelyünkön szeretnénk kitűnni, akár sportolói vagy zenészi teljesítményünkön javítanánk, akár gyermekünk tanulmányi előmenetelében kívánunk segítséget nyújtani, Ericsson forradalmian új módszerei megmutatják, hogyan fejlődhetünk szinte bármilyen, számunkra fontos készség terén.
Akaraterő - A legnagyobb belső erő újrafelfedezése Roy F. Baumeister, John Tierney
Ez egy 2013-as könyv, amiről akkor lemaradtam. Már egy ideje vadásztam rá. A Bookline-on felbukkant egy olvasatlan antikvár példány, azonnal lecsaptam rá. Éééés nem kellett csalódnom. Remek könyv az akaraterőről. Kevés könyv tud újat mondani nekem, de ez ilyen volt. Daniel H. Pink mikor könyve sokat merít ebből. Csak azért említem, mert azt olvastam előtte :). Nagyon ajánlom!
Összefoglaló leírás:
Miért nem teljesülnek az újévi fogadalmak? Miért fulladnak rendre kudarcba a fogyókúrák? Miért bizonyulunk gyakran képtelennek arra, hogy azzal foglalkozzunk, amivel szándékunkban áll? Hogyan vált korunk emberének egyik legnagyobb problémájává az önkontroll, illetve annak hiánya? Mi voltaképpen az akaraterő? E kérdések megválaszolására nagyon sok, sokszor meglepő eredményeket hozó tudományos vizsgálatot végeztek az elmúlt évtizedekben. Kiderült például, hogy izmainkhoz hasonlóan az akaraterőnk is kimerül, ha túlerőltetjük, ezért ügyesen be kell osztanunk – viszont fejleszthető is. A "többet ésszel, mint erővel" és a "rend a lelke mindennek" népi bölcsességek szellemében számos tippet kapunk ehhez a könyv lapjain, többek között a határidők betartásával, a tennivalók listájának csökkentésével, a figyelem összpontosítással és a káros szenvedélyektől való megszabadulással kapcsolatban. A szerzők a legfontosabb kutatások leírása és az eredmények elemzése mellett híres emberek élettörténetéből vett példákkal teszik olvasmányossá és közérthetővé mondanivalójukat.
Mikor - A tökéletes időzítés tudományos titkai Daniel H. Pink
Szokás szerint gyakorlatias könyv Pinktől. Aki el szokta olvasni az időgazdálkodással foglalkozó cikkeket, olvasott a bioritmusról, az akaraterő pszichológiájáról, annak szinte semmi újdonságot nem ad ez a könyv. Érdekes, de néhol erőltetett, csak az oldalszámra gyúró kötet. Felejthető.
Összefoglaló leírás:
Miért van olyan nagy jelentősége a kezdésnek? És hogyan kezdjük újra, ha az elején elrontottuk?
Mivel növelhetjük a hallgatói teljesítményt?
Miért kerüljük el a kórházakat délután?
Mikor van az ideális alkalom arra, hogy felmondjunk, kipróbáljuk magunkat egy új területen vagy megházasodjunk?
Életünk a "mikor" döntések soha véget nem érő folyamata: mikor indítsunk el egy vállalkozást, mikorra ütemezzük be a napi testedzést, mikor vegyünk komolyan egy adott embert, vagy kötelezzük el magunkat egy projekt mellett. Szinte közhely, hogy minden időzítés kérdése, mégis a legtöbb döntésünk intuíción és esetlegességen alapul. A bestsellerszerző Daniel H. Pink rávilágít, hogy az időzítés nem művészet, hanem tényleges tudomány, amelynek segítségével még jobban, sikeresebben élhetünk, dolgozhatunk és teljesíthetünk.
A Motiváció 3.0 és az Eladni emberi dolog című könyvek szerzője a legmodernebb pszichológiai, biológiai és közgazdaságtanikutatásokat és az időzítéssel kapcsolatos adatokat ötvözi a lenyűgöző, olvasmányos kötetben. A Mikor ellenállhatatlan történeteivel és gyakorlatias tanácsaivalátalakítja gondolkodásunkat a múltról, a jelenről és a jövőről.
2018. december 3., hétfő
A képlet - A siker egyetemes törvényei Barabási Albert-László
Élvezetes, szórakoztató könyv. Persze ne várjuk A KÉPLETET, amibe az életünket behelyettesítve a világhír kapujába repülünk. Mert ez a képlet nem létezik, vagy legalább is nem úgy, mint a másodfokú egyenlet megoldó képlete. Sajnos a szorgalmas munka sem elég. De aki nyitott szemmel figyeli a világot erre már rájöhetett. Igen, a képlet egyik összetevője a szerencse! Egyértelműen számít, hol születtünk, kik a szüleink, milyen iskolát végeztünk és nagyon számít az a kapcsolati háló amit ezek során kiépítettünk. És még ez sem elég, a legjobb, ha a hálón belül van valaki, akinek már bejött az élet és mi odasündöröghetünk hozzá. És ha tehetségesek és szorgalmasak vagyunk, akkor az ismerős farvizén, reflektorfényének szélén ránk találhat a siker. Minél többször próbálkozunk, annál nagyobb erre az esély.
Figyeljük meg, hogyan építette fel Barabási ennek a könyvnek a magyarországi promóját. Hogyan nevezi magát következetesen világhírűnek, miközben a munkájának használhatóságát masszívan kritizálják. Baromi érdekes, hogy az Amazonon az 5 csillagos kommentelőkből többen csak ezt az egy könyvet értékelték. Ez felettébb gyanús. Mint a Fidesz trollok, akiknek nincs profiljuk csak egy kép, a nem kormány média kommentelői között :).
Hivatalos leírás:
MI VÉGEZTÜK EL A MUNKA OROSZLÁNRÉSZÉT, MÉGIS MÁS KAPTA A DICSÉRETET.
REMEKÜL JÁTSZOTTUNK A MECCSEN, DE MINTHA EZT RAJTUNK KÍVÜL SENKI NEM VETTE VOLNA ÉSZRE.
FANTASZTIKUS ÖTLETTEL ÁLLTUNK ELŐ A MUNKAHELYÜNKÖN, MÉGIS VALAKI MÁST LÉPTETTEK ELŐ.
MIÉRT?
Az életben gyakran tapasztaljuk, hogy a kimagasló teljesítmény és a siker nem feltétlenül jár kéz a kézben. Barabási Albert-László, a hálózatok világhírű kutatója legújabb könyvében a tudósokra jellemző kíméletlen logikával tárja fel előttünk a siker kollektív természetét, azaz hogy a siker valójában annak függvénye, hogy mit gondolnak rólunk a többiek, és hogyan reagálnak a cselekedeteinkre.
A KÉPLET című könyv a mindennapi életből vett példák segítségével világítja meg a siker törvényszerűségeit: azokat a törvényeket, amelyek alapján megdöbbentő pontossággal jósolható meg, hogy adott feltételek között ki lesz valóban sikeres, és miért. Barabási Albert-László révén megismerhetjük a siker titkos képletét, s ezáltal választ kapunk arra is, mi magunk hogyan lehetünk sikeresek.
Barabási Albert-László 1967-ben született Erdélyben. Egyetemi tanulmányait Bukarestben kezdte, majd a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen diplomázott fizika szakon. Doktori fokozatát a Bostoni Egyetemen szerezte meg.
A komplex hálózatok elméletének kutatásával vívott ki magának nemzetközi elismerést, és ma már az egyik legsikeresebb magyar kutatóként tartják számon. A legrangosabb tudományos folyóiratokban publikál. A Magyar Tudományos Akadémia és az Akademie Europeae külső tagja, az egyesült állomokbeli Northeastern Egyetemen működő Komplex Hálózati Kutatóközpont vezetője, a Harvard Egyetem és a Közép-európai Egyetem oktatója.
Beszélgetések a függőségről - Demetrovics Zsolttal, Máté Gáborral és Szummer Csabával Révai Gábor
Ha egyszer abbahagynánk a hülyeségek szajkózását, amit a kormányok a fejünkbe ültettek, lehet elcsodálkoznánk. Át vagyunk mi itten b..., ahogy egy komikus egyszer szépen megfogalmazta.
Nem ez az első drogos könyvem, úgyhogy van némi képem a drogokról.
Ami egyértelmű, hogy a világ baromira rosszul kezeli a drog kérdést. Mondhatni fordítva ül a lovon a politika. A kínálatot próbálja csökkenteni, megszüntetni, miközben a keresleti oldallal az üldözésen túl jóformán semmit nem csinál. A drog válasz valamire, ami hiányzik, vagy ami fáj. A drog menekülés, segélykiáltás valami, ami elzár a külvilág rettenetétől, ami felvidít, ami megnyugtat, ami felpörget, ami lenyugtat. Magyarországon több millió drogos van, akik az államilag engedélyezett, sőt támogatott drogot fogyasztja, az alkoholt. Miközben az ártatlan, úgy értem nem közveszélyes, drogosokat a cigarettázókat üldözi, a piásoknak, akik sok milliós kárt okoznak maguknak, a családjuknak, a munkahelyüknek, minden meg van bocsátva. Ebből is látható, hogy valami nincs rendben. És ezt nem azért mondom mert drogozom. Nem iszom, nem dohányzom, nem drogozom, de gondolkozok.
Nagyon ajánlom a könyvet, mindenkinek, aki mer és akar gondolkodni. Akinek elég a politikusok agymosó dumája, az természetesen nézze továbbra is bármely ország közszolgálati adásait.
Hivatalos leírás:
Ne higgyük, hogy a különböző kormányok a maguk bölcsességében, a racionalitás és a veszélyesség szempontja alapján döntik el, hogy egy szer legális vagy illegális.
Demetrovics Zsolt
A függő a legérzékenyebb a családban, aki kimutatja azt a sok bajt, amivel a család még nem nézett szembe nyíltan.
Máté Gábor
A két legtöbb halálos áldozatot követelő, rendkívül addiktív pszichoaktív anyag egyébként legális. Úgy hívják őket, hogy alkohol és nikotin.
Szummer Csaba
Révai Gábor író interjúalanyaival olyan témát jár körül, amely szinte mindenkit érint: a függőség kérdését. Pálinka-nagyhatalom vagyunk – figyelmeztet a szerző –, miközben Magyarországon alkohol okozta májzsugorodásban mintegy ötször annyian halnak meg, mint Európa más országaiban. A kábítószer-használatot a nagy többség szigorúan elítéli, tiltja a jog is, a könyvben nyilatkozó szakemberek azonban – eltérő terápiás módszereik ellenére – a jogi tiltást egyhangúan helytelenítik.
Az ismeretterjesztésen túlmenően a Beszélgetések a függőségről célkitűzése az addikciókat körülvevő társadalmi és jogi környezet befolyásolása, valamint annak elősegítése, hogy előítéleteinket hátrahagyva elmozduljunk végre a megértés és az elfogadás irányába.
A nemcselekvés Steven D'Souza Dianna Renner
Inkább egyfajta filozófia, mint útmutató a szorongás mentes élethez. Néha egészen jó, néha olyan érzésem volt, mintha csak ki kellett volna tölteni az oldalakat. Szokás szerint a fülszöveg kérdéseire nem kapunk direkt választ, de így bőven elgondolkodhatunk, hogy tényleg a szüntelen rohanás, az állandóan több és több eredményt váró környezet, a látszat élet, amit élünk az, amit valóban szeretnénk? Vajon ha a rollert kirúgnánk magunk alól, ugyanazok az emberek maradnánk? Vagy már az identitásunk része a rohanás, a nyüzsgés, a folyamatos tevés? Nem csak azért rohanunk tovább, mert ha megállnánk észrevennénk, hogy nem is létezünk lelassulva, megállva, szemlélődve, nyugodtan várakozva? Eltűnnénk a nyüzsgő forgatagban, pukk és végünk lenne?
Hivatalos leírás:
Miért nem lehetünk igazán eredményesek a szüntelen stressz és szorongás közepette?
Hogyan ellensúlyozzuk a túlterheltség hatásait?
Miként lehet kevesebb cselekvéssel többet elérni?
Egyre változékonyabb világunkban és a folyamatos túlterheltség miatt rengetegen frusztráltak vagyunk, mindig csak igyekszünk utolérni magunkat. Az összetett projektek és munkahelyi elvárások miatt kimerültek vagyunk, a végsőkig kifacsarjuk magunkat. A "cselekvés" olyan módját választjuk, amelyet inkább a küszködés és sokkal kevésbé a jelenlét, nyitottság és nyugodt megfontoltság jellemez. Ez nemcsak hogy kevéssé hatékony és hosszú távon fenntarthatatlan, de végül mindenképpen stressz, szorongás és kiégés lesz a vége.
Steven D'Souza és Diana Renner nemzetközileg elismert tanácsadók, A nemtudás című bestseller szerzői érdekes történetekben bővelkedő könyvükben feltérképezik a "cselekvés" határait és veszélyeit. Vizuálisan is megjelenített gondolataikból magunk is ráébredünk, hogyan hatja át a folytonos cselekvés életünk minden területét, és hogyan kell elképzelni az aktív nemcselekvést, amelynek köszönhetően mindennapi életünk sokkal inkább a harmóniáról és a kreativitásról szólhat.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)