2014. december 26., péntek

BIG DATA Kenneth Cukier - Viktor Mayer-Schönberger


Időszerű, fontos könyv. Szokás szerint a könyvet reklámozó szöveg nem teljesen fedi a könyv tartalmát. Nem elsősorban big data sztorik alkotják a könyvet, azok másodlagosak. A big data mint fogalom kerül megvilágításra, az előnyök és a hátrányok.

Hivatalos leírás:

Megbüntethetnek-e minket olyasmiért, amit el sem követtünk?
Hogyan kémkednek utánunk az okos elektromos mérőórák?
Milyen összefüggés van a hurrikánok és a félkész epres sütemény eladása között?
Milyen színű használt autót érdemes vásárolnunk?
Hogyan leplezhető le a sportban a bundázás?
A válaszokat a big data módszere, vagyis az óriási adattömeg rendszerezése és elemzése rejti, amely révén meghökkentő következtetésekre juthatunk. Nincsenek többé titkok: az adatok mindent elárulnak az életünkről.
A big data forradalma a következő években megváltoztatja majd az üzleti világgal, az egészségüggyel, a politikával, az oktatással és az innovációval kapcsolatos gondolkodásmódunkat, és alkalmazása az élet egyre több területén elterjed. Helytelen felhasználása azonban új veszélyeket is hordoz: fenyegetheti például a személyiségi jogokat, sőt még az is előfordulhat, hogy valakit olyasmiért ítélnek el, amit el sem követett, egyszerűen azért, mert a big data képes előre jelezni a jövőbeli viselkedést.
Ebben a kristálytiszta logikával felépített, rengeteg meglepő ismeretet tartalmazó könyvben két zseniális szakember magyarázza el, mi is a big data, hogyan változtatja meg életünket, és mit tehetünk azért, hogy megvédjük magunkat a veszélyeitől.

2014. december 21., vasárnap

Hogyan változtatja meg agyunkat az internet? A sekélyesek kora Nicholas Carr



Csodásan megírt könyv. Látszik, az irodalmi előképzettség a szerzőn. De nem csak a forma remek, de a tartalom is. Szépen felépített mű, aminek a végére vártam valami igazán nagy csattanót, Sajnos ez elmaradt.

De tényleg elhülyül a mai és a következő nemzedék az internet miatt? Tényleg a sekélyesek kora jön? Szerintem egyáltalán nem. Mindig is a sekélyesek kora volt, mindig is az ostobák, az írástudatlanok, a nem gondolkodók, a sekélyesek voltak többen. Miért hiszi bárki, hogy ez nem így volt eddig? Az oktatásunk jelenleg pont olyan, mint az internet, túl sokat akar megtanítani, túl gyorsan. Eddig sem jutott elég idő az ismeretek elmélyítésére. A gyerekek nem tanulnak meg sem olvasni, sem számolni. Nem tanulnak meg koncentrálni, elmélyülni, nem ismerik meg önmagukat, a határaikat, a lehetőségeiket, nem találják, nem találhatják meg az elemeiket. (Lásd. Sir Ken Robinson könyvek!) Az internet már nem oszt nem szoroz. Pont hogy végre a tömegek is megkapják, amit eddig csak a TV adott meg. A semmit mondó, felszínes, gyorsan múló nem ismeretet. Eddig is egy jelentéktelen kisebbség tartotta fenn a civilizációt, ezután is így lesz. A többiek, meg jól elvannak a birkaságukkal. A többségnek a számítógép csak egy nyűg volt. Feleslegesen sokat tudott. Meg volt hozzá billentyűzet. De minek? A többség szellemi színvonalához a tablet, az okostelefon, az ikonokkal és korlátlan médiafogyasztással az ideális. Írni úgy sem akarnak. Bár  a trollokat azért ne becsüljük le. Ők írnak, bár ne tennék.

Hivatalos leírás:

„Vajon elbutít-e bennünket a Google?”

A könyvolvasás megtanított figyelmünk összpontosítására és a kreatív gondolkodásra, ezzel szemben az internet a sok forrásból származó, apró információfoszlányok gyors megismerésére ösztönöz, s mindeközben eltereli a figyelmünket. Tudományosan bebizonyították, hogy élményeink megváltoztatják az agyunkat: az információk keresésére, tárolására és megosztására használt digitális technológiák ténylegesen átszervezik agyunk idegpályáit.

Nicholas Carr sokakban aggodalmat kelt, amikor rávilágít korunk egyik legfontosabb dilemmájára: miközben élvezzük a világháló előnyeit, vajon nem áldozzuk-e fel az elmélyült olvasás és gondolkodás képességét?

Ez a rendkívül olvasmányos mű leírja azt a furcsa, mesterséges világot, amelyben jelenleg élünk, miközben komoly kérdéseket vet fel a modernkori szellem állapotával kapcsolatban.

2014. december 13., szombat

Csak egyszerűen Alan Siegel Irene Etzkorn


Minden egyre bonyolultabb, nekünk meg egyre kevesebb az időnk és a sávszélességünk.
Nem hiszem, hogy van ebből általános kiút. Ennek ellenére ez a könyv megerősítheti abbeli hitünket, hogy nem velünk van a baj, ha a világunkat egyre bonyolultabbnak látjuk és úgy gondoljuk, lehetne ezt egyszerűbben is csinálni. Lehetne, de ehhez meg kell vívnia mindenkinek a saját harcát a felesleges bonyolultságokkal otthon és a munkahelyén egyaránt. Empátia, lényeg, érthetőség. A három kulcs, ahhoz, hogy elkerüljük a felesleges túlbonyolításokat. Mindegy, hogy egy új mobil telefont akarunk bevezetni a piacra, vagy egy hitelszerződést, vagy iskolát választunk a gyerekünknek.Ha nem érdekel, hogy az ügyfél, felhasználó, barát, családtag, mit akar, mi lenne jó neki már el is buktunk. Ha kellő figyelemmel vagyunk a másik iránt, beleképzeljük magunkat a helyébe, megértjük az igényeit, motivációit, érzéseit, akkor továbbléphetünk. Találjuk meg a közlendőnk (vagy a funkció) a lényegét. Nyessük le a feleslegesen bonyolult részeket (pl. nem kell sörnyitó egy mobilra, még ha nekünk tetszene is). Ez talán a legnehezebb, de nem lehetetlen feladat. Ha ez megvan, érthetően közöljük (pl. jogi hablaty nélküli szerződés, latin szavaktól mentes orvosi zárójelentés, könnyen érthető design). Amiről a könyvben nincs szó, de nagyon fontos szerintem, elsőre nagyon kevés eséllyel tudunk tökéletes eredményt elérni. De ha megvan a kellő alázat, odafigyelés és empátia, újra kezdhetjük, átfogalmazhatjuk a közlendőnket (vagy átformálhatjuk a tárgyat) majd, újra és újra, míg mindenki elégedett nem lesz az eredménnyel.

Ha tetszett a könyv ajánlom még:
A szűkösség pszichológiája Sendhil Mullainathan, Eldar Safhir
Tökéletes rendetlenség Eric Abrahamson - David H. Freedman
A választás paradoxona Miért a kevesebb a több? Barry Schwartz
Eladni emberi dolog Daniel H. Pink

Alan Siegel Lets simplify legal jargon TED

Hivatalos leírás:

"A lehető legegyszerűbben közelítsünk meg mindent, de annál semmivel sem egyszerűbben."
Albert Einstein

Nap mint nap bosszankodunk, mert egyre több megfejthetetlen számla, érthetetlen szerződés és túlbonyolított termék rabolja időnket, türelmünket és pénzünket.
Alan Siegel és Irene Etzkorn felismerték az egyszerűségben rejlő erőt. Rengeteg példán keresztül mutatják be, hogyan válhatunk sikeresebbé, versenyképesebbé és kiegyensúlyozottabbá az üzleti életben, az állami szférában és az élet valamennyi területén, ha empátiára, érthetőségre és a lényegre törekszünk.

2014. december 10., szerda

Agyament gondolkodás Stephen J. Dubner, Stevend Levitt


Jaj de jó könyv! Persze nem egy újdonság bomba, de élvezetes, könnyen olvasható könyv tanulságokkal. A sztorik egy része ismerős lehet Gladwelltől, más esetleg Tim Harfordtól (aki nagyjából jelen könyv szerzőinek a farvizén evezget), ennek ellenére ajánlom, a két szerző könyvei után is,

Hivatalos leírás:

Agyament gondolkodás Miért húzta le az ausztrál orvos a veszélyes baktériumokkal teli lombikot? Hány életet mentene meg egy vezető nélküli autó? Miért olyan nehéz kimondani, hogy nem tudom? Miért hívják fel a figyelmet a nigériai emailes csalók, hogy Nigériából írnak? Steven D. Levitt és Stephen J. Dubner a Lökonómia (Freakonomics) című könyvük után ismét a dolgok mélyére néznek. Azokba a gondolkodási mechanizmusokba vezetnek be, amelyek révén egy kissé termékenyebben, kreatívabban és racionálisabban gondolkodhatunk vagyis elsajátíthatjuk az agyament gondolkodást. A közgazdász-újságíró páros egy merőben új probléma-megoldási módszert körvonalaz, legyen szó üzletről, jótékonykodásról, sportról, politikáról vagy átfogó, globális reformokról. A lebilincselő történetmesélés és a rendhagyó elemzés rájuk jellemző egyvelegével mindent megvizsgálnak, mindezt annak érdekében, hogy a világ és saját magunk problémáira jobb kérdésekkel és még jobb ötletekkel rukkolhassunk elő.

2014. december 1., hétfő

Ajtó a nyárba Robert A. Heinlein


A történetről nem spoilereznék :). Kicsit nehezen indul, de aztán belendül, majd a katarzis sem marad el. Aki nekiállna arra készüljön, hogy ezt 1957-ben írta a szerző. Az 1970-es elképzelt jövő is vicces, a 2000-es elképzelt jövő meg már kacagtató. A technikai furcsaságokon túllendülve élvezetes olvasmány, főleg a második fele.

Hivatalos leírás:

Daniel Boone Davis sikeres feltaláló és vállalkozó, cége háztartási robotokat gyárt és forgalmaz. Aztán egyik napról a másikra kirántják talpa alól a talajt, méghozzá azok, akiktől a legkevésbé várta volna: menyasszonya és legjobb barátja esküdtek össze ellene, minden értelemben. A csalódott férfi menekülni akar a világból, ezért úgy dönt, hibernáltatja magát. Csakhogy rosszakarói mesterkedésének köszönhetően 30 évvel később koldusszegényen ébred, semmivel sem jobb körülmények között, mint amik elől elszökött. Utolsó reménysége egy lezüllött tudós, aki állítólag ismeri az időutazás titkát. Dan bosszútervet kovácsol, hogy a múltba visszatérve jobb irányba terelje életét.

2014. november 26., szerda

A világ nélkülünk Alan Weisman


Milyen lenne a világ ember nélkül? Ez az alapkérdés, de még sem ez a lényeg. A lényeg az, hogy olyan mértékben megváltoztatta az ember a bolygót, hogy ha fel is hagyunk egyes tevékenységünkkel, pl. a CFC-ék levegőbe eregetésével (betiltott hajtógáz, ami "megeszi" az ózont), az atomenergiával (millió éves felezési idejű szemét marad utána) és újabb nukleáris és vegyi fegyverek és bizarr vegyi anyagok gyártásával, a műanyagokat lecserélnénk valami, szó szerint emészthetőbbre (a hosszú polimerláncok lebontására nincs megoldás a természetben), nem irtanánk ki állatok millióit, véletlenül (milliárd számban ölik a madarakat a villanyvezetékeink, szélturbináink, adótornyaink) vagy szándékosan (100 millió cápát ölünk meg évente), egyes nyomainkat évtizedes távlatban tüntetné el a természet, míg más előbb felsorolt szemetünk (sugárzó anyagok, mérgek, műanyagok) évmilliókig is jeleznék egy idegen civilizációnak, aki ide látogatna, hogy élt itt egy faj, aki alig élt meg 5000 évet civilizációban, még is millió évekre nyomot hagyott maga után. Piszkos nyomot. A leolvad atomerőművek maradványai megmaradnának, még talán a műanyag szemetünk egy része is, de az, amit mi büszkén a civilizációnk értékeinek tekintünk, kezdve a műalkotásokkal, amiből talán csak a nagyméretű bronz szobrok maradhatnának egyben millió éves távlatban, az irodalommal, a digitális adatainkkal, a városainkkal, mind eltűnnének. Az emberiség egyre inkább a mában él és a mának. Vicces, hogy a sumér kőtáblákat tudjuk olvasni de az 50 éve mágneses drótra rögzített rádióadásokat nem. Nem beszélve arról, hogy míg az írott sajtó ha papíron nem, akkor mikrofilmen, eredeti állapotukban olvashatóak a 80-as évek előtti időkből, a mai elektronikus hírportáloknál nem tudjuk megnézni, mik voltak a hírek 2 évvel ezelőtt. Ha össze is tudnánk egyenként szedni őket, mert persze az eredeti lapot már nem tudnánk úgy megnézni, ahogy 2012. május 3-án délelőtt 10 órakor láttuk, abban nem lehetünk biztosak, hogy cikkeket, híreket, nem írták-e át!
Felfoghatjuk ezt a könyvet egy segély kiáltásnak is. Héé emberek, tényleg jó ez nekünk amit művelünk a bolygónkkal?

Hivatalos leírás:

Alan Weisman egészen sajátságos megközelítésben tárja elénk az emberiségnek a bolygónkra gyakorolt hatását; s arra buzdít minket, képzeljük magunk elé, milyen lehet a Föld - nélkülünk. Érzékletesen mutatja be, hogy közvetlenül az ember eltűnése után a metróalagutakat elöntő árvizek gyorsan kezdik majd felemészteni a város alapzatát, és a világ városait ma befedő aszfaltdzsungel szép lassan helyet fog adni a valódi őserdőnek.

2014. november 24., hétfő

Kőzetek és ásványok Dr. R.F Ymes


Nagy rajongója vagyok a DK Szemtanú sorozatának. Ez is egy gazdagon illusztrált könyv, valódi képekkel, nem rajzokkal! A leírásnak ne dőljünk be, a geológia, ásványtan nem egy egyszerű olvasmány. 7 éves kortól ajánlja ugyan a kiadó, de kételkedem benne, hogy a rövid képaláírásokból egy gyerek valódi tudást szedhet fel ebből a könyvből, de arra, hogy kedvet kapjon az ásványok világához, megfelelő választás lehet.

Hivatalos leírás:

Áss le a földfelszín alá, ismerd meg a mélyben rejlő kincseket - a durva szemcsés vulkáni kőzetektől a csillámló zafírig. Fedezd fel, milyen természeti folyamatok hozzák létre a különböző kőzetfajtákat Földünk belsejében. Tudd meg, hogyan alakulnak ki a kövületek és őrződnek meg évmilliókig a kőzetekben. Csodáld meg az első kőeszközöket, melyek némelyike 300 ezer éves. Szülőknek: Segít kialakítani az önálló olvasás szokását. Ismerteti a témával kapcsolatos alapvető tudnivalókat, bővíti a szókincset. Táplálja a gyerekek kíváncsiságát környező világunk iránt 7 éves kortól.

A szűkösség pszichológiája Sendhil Mullainathan, Eldar Safhir



Nagyszerű könyv! Több alkalommal okozott hűha élményt, megvilágosodási pillanatokat. Közelebb visz a szegények, időzavaros emberek és cégek megértéséhez.

Hivatalos leírás:

Miért van az, hogy a sikeres emberek az utolsó pillanatig halogatják a teendőiket? A szegények mindig szegények maradnak? Mi az oka, hogy bizonyos szervezetekben állandó tűzoltómunka folyik? Miért olyan nehéz a magányosoknak új kapcsolatot létesíteni? Első pillantásra nem sok összefüggés fedezhető fel e kérdések között. Ám Sendhil Mullainathan és Eldar Shafir bebizonyítja, hogy mindegyik probléma abból a gondolkodásmódból fakad, amelyet a szűkösség kényszerít ránk. A szűkösség mindenkiben, akinek a szükségesnél kevesebből kell gazdálkodnia, hasonló mentális állapotot idéz elő. A viselkedéstudomány és a közgazdaságtan legújabb kutatási eredményeit felhasználva a kötet szerzői feltárják, miképpen szűkítheti be látókörünket és torzíthatja döntéseinket az az állapot, amikor a kelleténél kevesebbel rendelkezünk pénzből, élelmiszerből vagy időből. Ha rászánjuk magunkat, és a szűkösség által meghatározott stratégiák jegyében kezdünk gondolkodni, elégedettebben és sikeresebben szállhatunk szembe a modern élet kihívásaival.

2014. november 3., hétfő

Pál utcai fiúk Molnár Ferenc



A lányomnak olvastam föl mint kötelező olvasmányt. Szinte biztos, hogy nem olvastam általános iskolás koromban, mert mint született ellenálló semmit nem olvastam el, ami kötelező volt. Igaz sok más könyvet viszont igen. Ez egy remek könyv, de nem 10-11 éves korban, hanem kicsit később. Vagy később is, többször. Majd megint :).

2014. október 24., péntek

Az élet évszakai Jim Rohn


Ez egy hagyományos motivációs könyvecske. Mindössze 12*16,2 cm, 80 oldal. Kb. egy 30 oldalas hagyományos könyvnek felelhet meg. Nem mondom, hogy nincs benne pár gondolat, ami érdekes, de semmi új. Sok sok metafora, az évszakokhoz kapcsolódóan. Olyan mint egy prédikáció. Ezeknek a könyveknek a legnagyobb hibája, hogy azt propagálja, hogy mindenért Te vagy a felelős. Ne lazsálj, legyél bátor, vágj bele, állj fel ha elbuksz. Az élet ennél azért egy picit összetettebb..

Mi a gondom a self-help iparral kapcsolatban? Az egyik az, hogy ténynek veszi, hogy bárkiből lehet bármi, csak akarnia kell. Az egyéni különbségek, kezdve az adott egyén örökölt tulajdonságaitól kezdve, az őt ért kulturális és szociális hatásokon át, beleértve a szülők, az oktatás, az interperszonális kapcsolatokat, az aktuális környezetig (kultúra, társadalmi berendezkedés, egyéni lelki és fizikai állapot), amiben a személy éppen egy self-help könyvet olvas, végletesen eltérőek lehetnek. Hiszen az őt ért hatások, az élet út, amit addig bejárt, amit olvasott, hallott, látott, még testvérek esetében is különböznek. Mindenki egyéniség! Nem lehet milliónyi egyénre azonos mintát ráhúzni. Nem lehet, ennek a milliónyi egyéniségnek azonos a jövője. Ez nem az egyéni akaraton múlik! Nem csak azon.
A másik gondom, attól, hogy vannak sikeres példák, nem szabadna levonni azt a következtetést, hogy egy módszer működik! Ez érvelési hiba, post hoc ergo propter hoc! Ami utána az miatta. Hát persze. A kudarcot negligáljuk, a sikerekről könyvet írunk!
Nagy számú követő esetén mindig lesznek sikerek! Ez sajnos nem jelent valódi megerősítést. Miben különbözök a self-help ipar, a közönséges csalóktól?

Hivatalos ajánló:

A könyv bepillantást nyújt a természet és az ember törvényeit egymáshoz fűző szálak szövevényébe.

Egyedülálló képet ad arról, hogy az élet és az üzlet mennyire hasonlít a váltakozó évszakokhoz. Egyként tanulmányozza a diadalt és a tragédiát... valamint azt a hatást, melyet e két dolog gyakorol egyéni életünk alapvető minőségére.

2014. október 16., csütörtök

Az alkotó elem - Fedezd fel, mire születtél, és minden megváltozik Ken Robinson


A könyv többnyire az oktatást szapulja, számunkra ismeretlen emberek életével példálózik.

Hivatalos leírás:

„Ha képzeletünket és kíváncsiságunkat szabadjára engedjük, többé semmi sem lehetetlen.”

Sir Ken Robinson a kreativitás, az innováció és a humán erőforrások nemzetközileg elismert szakértője rendkívül szellemesen és mély emberséggel arra buzdít bennünket, ne hallgassunk a pesszimistákra, ne sodródjunk a tömeggel, hanem keressük meg igazi alkotó elemünket – képességeink és vágyaink találkozási pontját.
A könyvben többek között Paul McCartney, Bob Dylan, Meg Ryan, Jay-Z, beszélnek alkotó elemük felé vezető utazásuk egy-egy fordulópontjáról, vagy éppen zsákutcájáról, végül a megérkezés öröméről és kiteljesedéséről.
A szerző szerint nagyon sokan lennénk képesek hasonló utakra és teljesítményre, de a modern világ uniformizált oktatása inkább kishitűséget támaszt bennünk saját képességeinket illetően, mintsem bátorítana velünk született tehetségünk kibontakoztatásában. Úgy véli, oktatási rendszerünket mielőbb új alapokra kell helyeznünk, hogy ne ölje ki belőlünk és gyerekeinkből a kreativitást.
Az alkotó elem szenvedélyes és meggyőző felhívás arra, hogy másképp gondolkodjunk önmagunkról és a világról. Támpontot ad jövőnk alakításához, gyerekeink kreatív neveléséhez, vágyaink és álmaink megvalósításához, hogy megtaláljuk önmagunkat és saját alkotó elemünket.

Eladni emberi dolog Daniel H. Pink


Jó! Nagyon jó könyv! Pink Motiváció 3D könyve nem igazán tetszett. Jó volt, de sok volt a felesleges szöveg. Ez a könyv is nehezen kezdődik, de szerencsére a bevezető után nagyon belelendül. Minden szava arany! Csak ajánlani tudom!


Daniel H. Pink legújabb könyvében meglepõ kijelentést tesz: Mind értékesítõk vagyunk.
Szinte sokkolta ez a felismerés, miután egy alkalommal kétheti tennivalóit, emailjeit, sms-eit, tárgyalásait elemezte. Rájött, ideje túlnyomó részét, mint az értékesítõk, mások meggyõzésével tölti, és egyre több energiája megy el arra, hogy rávegye valamire kollégáit, üzleti partnereit vagy a családját.
Rádöbbent, valahol mind értékesítõk vagyunk. És ha már így van, miért ne csinálhatnánk jobban?
Az Eladni emberi dolog új szemszögbõl mutatja be az értékesítés mûvészetét és tudományát. Számos izgalmas kísérlettel, tudományos kutatással támasztja alá az eddigi ismereteinknek látszólag ellentmondó felfedezéseket. Kifejti, miért nem az extrovertáltak a legjobb értékesítõk, és bebizonyítja, manapság a problémák megoldása helyett sokkal fontosabb a problémák feltárása.
A bemutatott hasznos módszerekkel és gyakorlatokkal sokkal érthetõbbé és meggyõzõbbé tehetjük üzenetünket, mert eladni emberi dolog, amibõl mindannyian profitálhatunk.
Daniel H. Pink a HVG Könyveknél eddig megjelent kötetei: A megújult elme, Motiváció 3.0 és Johnny Bunk kalandjai.

2014. szeptember 26., péntek

Az alkotó tér Ken Sir Robinson


Érdekes, élvezetes könyv. A vége felé sok amerikai iskolai példa van, amit mi itt a világ végén nem ismerünk, nekünk nem sokat mondanak. A kreativitást az oktatáson és a kultúrán keresztül vizsgálja. Ez nem az a könyv amiben az van lépésről lépésre leírva, hogyan legyél kreatív, de megvilágítja a kreativitás fogalmát egy nem hétköznapi látószögből. Ajánlom.

Hivatalos leírás:

Gyakran mondják, hogy az oktatás és a szakmai képzés a jövő kulcsa. Ez igaz, de ezeket a kulcsokat két irányba lehet elforgatni. Az egyik irányba forgatva elzárjuk az erőforrásokat, még azoktól is, akiktől származnak. A másik irányba forgatva felszabadítjuk az erőforrásokat, és visszaadjuk az embereket önmaguknak. Ahhoz, hogy felfedezzük igazi kreatív potenciálunkat - szervezeteinkben, iskoláinkban és közösségeinkben -, másképp kell gondolkodnunk önmagunkról, és másképp kell viselkednünk egymással szemben. Meg kell tanulnunk kreatívnak lenni. - (Ken Robinson) Dr. Sir Ken Robinson nemzetközileg elismert vezető személyisége a kreativitás, az újító szemlélet és az emberi erőforrások fejlesztésének. A világ minden táján előadásokat tart arról, hogy az új világgazdasági helyzet milyen kreatív megoldásokat követel meg az üzleti élet és az oktatás terén. Sir Ken az Egyesült Királyságbeli Warwick Egyetem professzor emeritusa. Európai, ázsiai és egyesült államokbeli kormányzati szervekkel, nemzetközi hivatalokkal, Fortune 500 cégekkel, valamint több vezető kulturális szervezettel dolgozott együtt szerte a világon. A 2006-os és 2010-es TED konferencián tartott híres előadásait emberek milliói nézték és nézik világszerte. A művészet érdekében végzett munkájáért 2003-ban II. Erzsébet királynő lovaggá ütötte. A Time, a Fortune és a CNN 2005-ben beválasztotta a Principle Voices szakértői csapatába. Az oktatás, a kreativitás és a kulturális fejlődés terén végzett nemzetközi munkájáért számos tiszteletbeli címet és díjat kapott. Sir Ken Robinson húsz nyelvre lefordított bestsellere, Az alkotó elem - Fedezd fel, mire születtél, és minden megváltozik 2010-ben jelent meg magyarul.

2014. szeptember 18., csütörtök

Töltődj fel! Brendon Buchard



Hivatalos leírás:

Hogyan élhetünk ilyen alacsony energiaszinten?  Brendon Burchard napjaink egyik legsikeresebb személyiségfejlesztõ trénere támadást indít a fásult, középszerû, túlterhelt és stresszes élet ellen. Súlyos autóbalesete után rájött, három kérdést érdemes lenne gyakrabban feltennünk magunknak: Éltünk-e? Szerettünk-e? Számítottunk-e? Saját élettapasztalata és tanácsadói munkája alapján meggyõzõen fejti ki, hogyan aktivizálhatjuk a bennünk rejlõ tíz motiváló elemet, amely energiát ad, hogy ne pusztán leéljük az életünket, hanem valóban élvezzük minden pillanatát.

2014. szeptember 13., szombat

Irányítsa főnökét! John Baldoni



Ez a könyv nem egy könnyen olvasható regény. Nem egy tejszínhab, hanem egy súlyos, sűrű brownie. Nem a tartalommal van baj hanem a szerkesztéssel illetve annak hiányával. Sok hasznos dolog van a könyvben, de nekem nem állt össze egy egésszé. Sok az ismétlés, de nem  megerősítő ismétlés, hanem olyan véletlenszerű. Olyan mintha sok kis önálló előadás, blogbejegyzés vagy cikk lenne egymás után dobálva. Szerintem ebből lehetett volna csinálni egy használható max. 20 oldalas jegyzetet, Ez egy nagyon tömény jegyzet lenne, mert nagyon sok információ van a könyvben, amolyan esszencia.

Hivatalos leírás:

Felkészült arra, hogy elismert, nagy formátumú és hatékony vezetővé váljon? Az Irányítsa főnökét! ehhez a szerepváltáshoz ad útmutatót és nélkülözhetetlen vezérfonalat. Akkor lehet sikeres irányító, ha az olyan képességeit, mint a közösségteremtés, az energikusság, az empátia, a rugalmasság és a perspektivikus gondolkodás tökélyre fejleszti - ezek ugyanis azok a klasszikus vezetői vonások, amelyekkel a szervezet bármely szintjén dolgozó embereket a leghatékonyabb és legjobb munkára lehet serkenteni. A 3K (koordináció, kooperáció, kollaboráció) keretei között ugyanis a felső vezetők, a középvezetők és a beosztottak nem egymás ellenfelei, hanem egy olyan játék résztvevői, amellyel mindenki csak nyer. Ez a módszer a középvezetők munkájában a legfontosabb, ugyanis ők azok, akik főnökeikre, azonos szinten dolgozó munkatársaikra és beosztottjaikra egyaránt hatással vannak: elköteleződésük és viselkedésük mindhárom csoportnak példát nyújthat. John Baldoni nemzetközileg elismert vezetési tanácsadó (coach). Számos, vezetéssel kapcsolatos könyv szerzője, és szerepel a 2007-ben összeállított, "A világ harminc legbefolyásosabb vezetőguruja" sikerlistán. Ő írja a Harvard Business Publishing szakfolyóirat és a Bloomberg.com üzleti hírportál "Vezetés a munkában" című közös rovatát. Vezetéstudományi tanulmányai megjelentek a BusinessWeek.com és a FastCompany.com oldalakon. Rendszeresen hivatkoznak rá a New York Times, a USA Today és az Investor's Business Daily cikkeiben.

2014. szeptember 8., hétfő

Kiszámíthatóan irracionális Dan Ariely


Érdekes, humoros, könnyen olvasható könyv. Nem akar nagyon tudományos lenni és nem is akar hatalmas tanulságokat ránk erőltetni. Ránk bízza, hogy gondolkodjunk el a leírtakon. Ariely nem más kutatók példáit ismétli, hanem a sajátjait ismerteti. Más könyvekből ismerősek lehetnek ezek (pl. Tim Harford), de az érdekes és sokszor önironikus tárgyalás miatt sokszor az újdonság erejével hat.


Ajánlom!


Hivatalos leírás:

Amikor döntéseket hozunk az életünkben, azt hisszük, hogy képben vagyunk. Úgy gondoljuk, hogy ésszel, racionálisan választunk. Igaz ez? Dan Ariely az MIT viselkedésgazdaságtan-kutatója meglepő és megvilágosító erejű kísérletek sorozatával cáfolja azt a közkeletű vélekedést, hogy alapvetően racionálisan viselkedünk. Hétköznapi tapasztalatokat ötvözve merész, új elméletekkel feltárja, hogyan írják felül az előzetes várakozások, az érzések, a társadalmi normák és egyéb rejtett, látszólag illogikus erők az ítélőképességünket. Nem elég, hogy mindennap hibázunk, bizonyítja Ariely, de újra meg újra ugyanazokat a hibákat követjük el. Mindig mindent túlfizetünk, alábecsülünk és halogatunk. Nem ismerjük fel, milyen erős hatással vannak az érzelmeink arra, hogy mit akarunk, és hajlamosak vagyunk túlértékelni azt, amink van. Ám ezek a hibás viselkedésminták nem véletlenszerűek és nem is értelmetlenek, hanem szisztematikusak és előre láthatóak - ez tesz minket kiszámíthatóan irracionálissá. A Kiszámíthatóan irracionális új alapokra helyezheti kapcsolatunkat a világgal - csak az első kis lépést kell megtennünk.

2014. augusztus 23., szombat

Jóból kiváló Jim Collins


Vegyes érzelmekkel tettem le a könyvet. Ami pozitív, nagyrészt megerősít olyan technikákat, módszereket, elképzeléseket, amik mások szerint is működnek. Ami negatív, megint megtalálták a bölcsek kövét, ami nem létezik, nem létezhet. Nincs silver bullet, királyi út, mindenre jó csodakence és nincs mindenkire alkalmazható üzleti sikerrecept se. Mivel a könyv megjelenése óta eltelt 15 év, könnyen ellenőrizhető vajon a kiválasztott cégek sikeresek maradtak-e. Többnyire nem. A kritikák többsége arra hívja hívja fel a figyelmet, hogy minden előre felállított követelmény rendszerhez lehet utólag találni olyan példákat, amik megerősítik azt. A korreláció nem jelent kauzalitást! Hasonló probléma van a Kék óceán módszerrel is. Az 5. szintű vezetőről alkotott jellemrajz, annyira általános mint egy horoszkóp. Bárki magára ismerhet benne ha akar. Ezt a pszichológia Barnum hatásnak hívja.

Mindkét tanulmány óriási siker volt, de vajon láttunk-e azóta olyan cégeket, akik a két módszer valamelyikét használva lettek sikeresek? Tele volt az elmúlt 15-20 évben a közmédia ezekkel a csodákkal? Nem, nem volt tele. Vannak cégek tömegesen, akik ezekkel lettek sikeresek? Nem tudjuk, de ha igen, nem verték nagy dobra. Elég-e nagyjából 30-50 mondatban megfogalmazott bölcsesség, hogy egy cég ezeket elolvasva sikeres legyen? Nem, biztosan nem. A világ ennél sok sok nagyságrenddel bonyolultabb.

Egyik esetben sem történt meg az ellenpróba. Keressük meg azokat a cégeket, amik pontosan azt tették, mint amit a tanulmányok javasoltak még sem lettek sikeresek. Vannak ilyenek? Biztosan. Kizárt, hogy 20 éve alatt a világon senki ne próbálkozott volna.

Az Organizations and markets durván fogalmazza meg a könyv értékét. Throw such books into the blue ocean!

Ezek után érdemes elolvasni? Ahogy a Kék óceánnál is írtam, igen, feltétlenül érdemes elolvasni, hiszen a megállapítások önmagukban érvényesek, csak éppen nem alkalmazhatóak bármikor, bármire és nem állnak össze egy csodareceptté, bármennyire is ezt kívánják velünk elhitetni. Olvassunk, de MINDIG nézzük meg, mielőtt csodát kiáltunk, hogy mit mond a másik oldal. Kételkedjünk, gondolkozzunk, vitázzunk, keressük a cáfolatokat,  aztán ha nem találunk, akkor tényleg megtaláltuk a bölcsek kövét. Ezt mindenképpen írjuk meg! Bestseller lesz!

Hivatalos leírás:

1435 cég átvilágítása, 21 fős kutatócsoport, 6000 feldolgozott cikk, tanulmány, 2000 oldalnyi interjú, 384 MB számítógépes állomány és 5 esztendő - ennyi kellett Jim Collinsnak és társainak, hogy létrehozzák az összefoglalót: mitől is lesz a jóból kiváló. Mármint a vállalkozások körében. Egy cég a legkülönbözőbb hatások alapján válhat naggyá (ami magában sem kis teljesítmény!), ám a csodálatos eredményt megtartani, sőt fenntartani, fokozni, az kell a kiválósághoz. Keveseknek sikerül, és annál többen keresik a kiválóság rejtélyét. Hogy ez a szerzőnek sikerült, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Collins könyvéből már több mint 3 milliót adtak el. Ezzel minden idők legnagyobb példányszámban elkelt üzleti könyvévé vált.

2014. augusztus 12., kedd

Tökéletes rendetlenség Eric Abrahamson - David H. Freedman


Életemben nem olvastam még olyan könyvet amiben a stósz szó ennyiszer szerepelt volna. Ha ez volt az, ami leginkább megragadt a könyvből, akkor az sok jót már nem ígér. Szerény véleményem szerint ez egy feleslegesen meg- és túlírt könyv.

A lényege kb. ennyi, van amikor a rendetlenség segíthet, de ne legyen azért túl sok belőle. A rendrakásra fordított erőfeszítés, pénz, idő nem biztos, hogy megéri. Sokszor olcsóbb a rendetlenség, mint az állandó rendrakás és nem is biztos, hogy a rend mindig hatékonyabb mint a rendetlenség. Merjünk egy kicsit rendetlenek lenni, ne görcsöljünk rá a túl nagy rendre. Merjünk mások lenni, főleg ha a rendmániások a környezetünkben már több kárt okoznak, mint ami hasznot a rend ad (egyen pázsit példa). Ami nekünk rend, az másnak lehet, hogy rendetlenség (CD gyűjtemény példa). A rend kultúra függő, időben és térben változik.

Ami tetszett az a következő mondat, amiben odaböknek Stephen "Hű-de hatékony vagyok" Coveynak és David Allenek. "Lehet, hogy néha a hatékonyságnövelő guruknak sem ártana, ha elgondolkoznának azon, vajon hol is van a helyük a világban." Azért azt vegyük figyelembe, hogy ha egy disznóól közepén élünk, ez a könyv sem fog minket felmenteni. Van az a pont ahol lazíthatunk, de oda előbb el kell jutni!

Hivatalos leírás:

"Egy kis szervezetlenség kétségtelenül hatékonyabbá tesz minden rendszert. Amióta Einstein megírta tanulmányát a Brown-mozgásról, a tudósok tisztában vannak ezzel a ténnyel. Ám az emberek többsége ösztönösen ódzkodik a rendetlenségtől, a rendetleneknek pedig lelkiismeret-furdalásuk van hanyagságuk miatt – úgy érzik, ezen a rossz tulajdonságukon mindenképpen úrrá kellene lenniük, csak épp ők nem képesek erre. Nem hagyhatjuk, hogy ez így maradjon! Ezért jelentetjük meg ezt a könyvet, amelynek találó történetei, a rendetlenség hasznát bizonyító esettanulmányai bemutatják, mennyire nem állja meg a helyét az az általánosan elfogadott bölcsesség, miszerint a szigorú időbeosztás, a rendszerezés és a következetesség lennének a sikerhez vezető út alapkövei. A tökéletes rendetlenség szemléletes példákat hoz a rendetlenségtípusokból, amelyek az élet legkülönbözőbb területeihez kötődnek: az üzleti élethez, a gyermekneveléshez, a terrorizmus elleni harchoz, a kiskereskedelemhez, de akár a főzéshez is. A szerzőpáros bemutatja, hogy a rendetlen struktúrák hatékonyabban használják ki az erőforrásokat, jobb megoldásokat eredményeznek, és nem is lehet őket olyan könnyen megbénítani, mint a rendezetteket. A könyv segít alkalmazni ezeket az elveket, a legnagyobb (kormányzat, társadalom) és a kisebb (íróasztal, garázs) rendszerekre egyaránt – első lépésként segít felmérni, milyen mennyiségű szervezetlenség lenne ideális az adott rendszerben. A vállalatvezetés rendszerétől az otthoni gardróbszekrényig, A tökéletes rendetlenség hatékony eszköz abban, hogy megszabaduljunk a fölösleges lelkifurdalásokat okozó rendmániától!"

2014. július 29., kedd

23 dolog, amit nem mondtak el a kapitalizmusról Ha-Joon Chang


Ha úgy érezted, hogy valami nem stimmel a neoliberális közgazdászokkal, a szabad piac, mint olyan nem létezhet egy agyonszabályzott világban, az oktatás nagyrészt olyan tudást ad, amire semmi szükség az életben, a 2008-as válságra rossz választ adnak, akik előidézték, a virtuális javak nem helyettesíthetik a kézzel fogható termékeket, akkor nem vagy egyedül, Ha-Joon Chang is így gondolja.
Remek könyv! Minden gondolkodó embernek ajánlom.

Hivatalos leírás:

Létezik-e szabadpiac? Kisebb-e a vállalkozó kedv a szegény országokban? Nagyobb változást jelentett-e az emberek életében az internet, mint a mosógép?

A dél-koreai születésű szerző provokatív könyvében 23 mítoszról rántja le a leplet. Gondolatébresztő, szellemes fejtegetései során bemutatja, hogyan működik valójában a piacgazdaság, érthetőbbé teszi az egymásnak ellentmondó gazdasági jelenségeket, és rávilágít a politikai események bonyolult hálóját szövögető erőkre. Célja, hogy a szabadpiacról alkotott illúzióinktól megszabadulva könnyebben megtaláljuk helyünket és szerepünket a kapitalizmus rejtélyes világában.

„Lebilincselő, meggyőző érvelés a globalizáció humánus formája mellett.”
FINANCIAL TIMES

„Nem kell mindent úgy elfogadnunk a világban, ahogy van. Chang megmutatja, létezik ennél jobb út is.”
THE SUNDAY TIMES

2014. július 26., szombat

Motiváció 3.0 Pink, Daniel H.



Hivatalos leírás:

A legtöbben azt hisszük, hogy mind önmagunk, mind pedig mások motiválására a legjobb eszköz valamilyen kívülről jövő jutalom, például, a pénz. Ez a "jutalmazás-büntetés" elmélete. Provokatív és igen meggyőző, új könyvében Daniel H. Pink azt állítja, hogy ez bizony hibás elgondolás, ugyanis a kimagasló teljesítmény és megelégedettség titka - mind a munkában, az iskolában, mind pedig a magánéletben - az a mélyen gyökerező emberi szükséglet, hogy mi irányítsuk a saját életünket, új dolgokat tanuljunk és alkossunk, és jobbá tegyünk saját életünket és a világunkat.

Az emberi motiváció 4 évtizeden át tartó tudományos kutatásával a háta mögött, Pink feltárja a tudományos ismeretek és az üzleti gyakorlat közötti szakadékot, és azt, hogy ez milyen hatással van az élet minden területére. Levezeti, hogy a jutalmazás és büntetés rendszere miért működött jól a XX.. században, és miért alkalmatlan az emberek motiválására a XXI.. században. Ebben a könyvben Pink megvizsgálja a motiváció 3 elemét: az önállóságot, a mesterséget és a célt, majd okos, és igen meglepő módszereket kínál ezek mozgásba hozására. Menet közben megismerteti olvasóit olyan cégekkel, amelyek új megközelítésből tekintenek a motivációra, és olyan tudósokkal és vállalkozókkal, akik kijelöltek egy - meglehetősen merész - új utat.

2014. július 19., szombat

Adni és kapni Adam Grant



Na végre, ez egy remek könyv. Az év élményei között van a helye. Ajánlom!

Hivatalos leírás:

Miért jutnak fel egyesek a sikerlétra csúcsára, míg mások az aljára csúsznak?
Generációk óta a siker egyes alkotóelemeire – a szenvedélyre, a kemény munkára, a tehetségre és a szerencsére – irányítjuk a figyelmünket. De ez nem biztos, hogy elég. Manapság egyre jobban előtérbe kerülnek másokhoz fűződő kapcsolataink.
Adam Grant szervezeti pszichológus szerint sokkal relevánsabb azt vizsgálnunk, milyen szerepet töltünk be a munkahelyünkön és a magánéletünkben. Kihasználóként minél többet akarunk kapni másoktól, viszonosságra törekvőként minden szívességet igyekszünk megszolgálni, jótékonykodóként pedig az embereknek azt a ritka válfaját képviseljük, amely úgy segít másoknak, hogy közben nem vár cserébe semmit.
Egyes jótékonykodók hamar kiégnek, ám a többiek – ha jól csinálják – rendkívüli eredményekre képesek. A könyv bemutatja, mi kell manapság a hatékony kapcsolatépítéshez, az együttműködéshez, mások befolyásolásához, valamint a kiváló tárgyalói és vezetői készségek elsajátításához.

Hogyan aggódjunk kevesebbet a pénz miatt? John Armstrong






Vélemény később, ami nem sok jót ígér.


Hivatalos leírás:

Ha pénzről van szó, rögtön komolyra fordítjuk a szót. Számolgatni kezdünk, hogyan szerezhetnénk belőle többet, vagy hogyan jöhetnénk ki kevesebből. John Armstrong azonban teljesen új szemszögből közelíti meg aggodalmaink forrását. Szerinte nem az a lényeg, mennyi van belőle, hanem az, milyen érzelmeket vált ki belőlünk: miért szeretjük, vagy éppen tartunk tőle. Nem a pénzünk mennyiségétől, hanem a pénzhez való viszonyunktól függ, mennyire vagyunk gazdagok vagy szegények. Ez az egyszerre meglepő és tanulságos könyv segít, hogy újragondoljuk a pénzhez fűződő érzéseinket, és mindazt, ami igazán fontos az életünkben.

A választás paradoxona Miért a kevesebb a több? Barry Schwartz


Élmény beszámoló később.


Hivatalos leírás:

Miért fordítunk egyre több időt vásárlásra?

Miért okoz gondot a sok választási lehetőség?

Ha farmert szeretnénk vásárolni, ma már különböző színű és szabású nadrágok közül választhatunk. Ha samponra van szükségünk, körülbelül több mint száz fajta közül választhatunk. A választás mindig pszichés teher és felelősség is. A számtalan választási lehetőség közepette sokszor túl sokat foglalkozunk azzal, hogy „mi lett volna ha˝, ezáltal az esetleges kimaradt lehetőségekre gondolva csökken a megelégedettségünk.

A szerző arra ösztönöz, hogy ne csak passzív kiválasztók legyünk, hanem hozzunk létre új lehetőségeket.

A könyv jó néhány technikát is bemutat választásaink kordában tartására, a boldogságunk növelésére.

Közgazdászok szerint ha több választási lehetőséget kínálnak fel a vevőknek, az nagyobb és élénkebb versenyhez fog vezetni, mely által termelékenyebbek és hatékonyabbak leszünk. Barry Schwartz briliánsan mutatja be könyvében, hogy ez nem teljesen igaz, hiszen csak egy bizonyos pontig növekszik a hatékonyság és a fogyasztói jólét. Praktikus tanácsokkal lát el bennünket a választásaink kordában tartására, hogy azok több megelégedéssel szolgáljanak. Számos kutatással támasztja alá az emberi döntéshozatal folyamatát, mint például azt, hogyan választunk iskolát, párt vagy orvost. Végezetül emlékeztet minket arra, hogy mi hoz igazi boldogságot az emberi életbe.

„Ez a könyv kétfajta módon értékes. Egyrészt meggyőzően mutat rá arra, hogy legtöbbször a kevesebb választási lehetőség jobb, és hogy a legtöbben megpróbálják a legjobb döntést meghozni. Másrészt szellemes bevezetést nyújt a döntéshozatalról és az elégedettségről szóló aktuális pszichológiai kutatásokhoz.”
Daniel Kahneman, Nobel-díjas közgazdász

A Forbes.com és a Business Week magazin ezt a könyvet a 2004-es év tíz legjobb üzleti könyv egyikének nevezte.

2014. július 1., kedd

Az alkalmazkodás logikája Tim Harford


Egyenlőre csak röviden. Tim Hardford elbulvárosodik. De lehet mindig is az volt. Érdemes volt elolvasni? Nem igazán. Ugyan szórakoztató volt, de nem sok újdonság volt benne. A hasonló könyvek leírásai mindig megígérik, hogy majd most megtudjuk mi az, amit eddig nem tudtunk és ha elolvassuk, akkor a homlokunkra csapunk és azt mondjuk, jaaaa tényleg! Ennyire egyszerű és nekem ez nem jutott eszembe! Persze ezt nem fogjuk soha megtudni, főleg nem az ilyen könyvekből :).


Hivatalos leírás:

Egyre gyorsabban változó világunkban egyre gyakrabban kerülhetünk olyan helyzetekbe, amelyekben a korábban bevált módszerekkel nem tudunk elég sikeresek lenni. Ilyenkor válik fontossá, hogy képesek vagyunk-e átértékelni eddigi reagálásaink módját, logikáját, tudunk-e a régi beidegződéseket meghaladó válaszokat adni az új kihívásokra. Tim Harford számos olyan izgalmas, megtörtént eseményt tár elénk, amelyben kudarcot vallott a korábbi sikerekre épített rutinunk, mert nem voltunk elég nyitottak az új kihívásokra és nem voltunk elég rugalmasak az új megoldásokban. A szerző meggyőző erővel mutatja be, hogy az amerikai katonai hadműveletek irányításának kudarcaiban éppúgy, mint a szegénység leküzdéséért tett hiábavaló erőfeszítésekben, az atomerőművek és olajfúrótornyok működési zavarainak elhárításában, legújabban pedig a nemzetközi pénzügyi válságok kezelhetetlenségében hasonlóak voltak a problémák forrásai: a váratlan helyzethez történő rugalmas alkalmazkodással szembeni idegenkedés. Az alkalmazkodás logikája segít, hogy megértsük, miért nélkülözhetetlen ma már a sikerhez a kreatív alkalmazkodás, és mit kell tennünk ahhoz, hogy ezt minél jobban elsajátítsuk.

2014. június 13., péntek

Tündöklés Edward M. Hallowell


Ajánlom, ha közép, felső, legfelső, vagy akármilyen vezető vagy. Alkalmazottként azért érdemes elolvasnod, hogy lásd milyen lenne egy olyan munkahely ahol jól éreznéd magad.

Hivatalos leírás:

A  Tündöklés dicsérete
„Vegyük Hallowell kivételes tudását és bölcsességét, adjuk hozzá az agykutatás legfrissebb eredményeit, és megkapjuk ezt az egyedülálló, lenyűgöző és rendkívül hasznos könyvet!”
Carol Dweck, a Mindset: The New Psychology of Success (Beállítódás: a siker új pszichológiája) szerzője
„Ezt az inspiráló könyvet minden vezetőnek el kellene olvasnia. Hallowell világossá tette, mennyire fontos a kapcsolat a hosszú távú siker szempontjából, és nagy hatású könyvében megmutatja, hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet embereinkből - és saját magunkból.”
Jim Robinson, az RRE Ventures általános partnere,
az American Express volt elnök-vezérigazgatója;
és Linda Robinson, a Robinson,
Lerer and Montgomery partnere és elnöke
„Hallowell rendkívül tehetséges orvos, tudós és üzleti tanácsadó. Tehetsége abban áll, hogy képes minket megtanítani játszani. Ugyanez a képesség teszi a Tündöklést értékes és élvezetes olvasmánnyá.”
George E. Vaillant,
MD, pszichiáter professzor;
a Spiritual Evolution (Szellemi evolúció) szerzője

2014. június 8., vasárnap

Dolgozni jó! Gini Graham Scott


Pozitív pszichológia a munkahelyen. Ne várjunk nagy újdonságot a könyvtől, de a 101 tippből a boldogabb munkahelyi légkörért, van pár használható és van pár teljesen agyament is :). De hát pont ez a lényeg, hogy ne vegyük annyira komolyan az életet és boldogabbak lehetünk.


Hivatalos leírás:

A könyv a fájó munka ellenszere. Ellenszer a kemény munkát, örökös pörgést és versengést követelő társadalmi elvárások káros hatásaira.

A kötet a következő kérdéseket feszegeti:

- Hogyan csökkenthetjük azt az időt, amit kevésbé örömteli feladatokkal kell töltenünk?

- Hogyan tehetjük szórakoztatóbbá, ösztönzőbbé a munkánkat?

- Hogyan azonosíthatjuk a tipikus akadályokat a munkavégzésben, és hogyan oldhatjuk fel ezeket?

- Miért és hogyan jó dolgozni?

- S bármennyire is elcsépelt a kérdés, annyira meghatározó: hogyan lehetünk boldogabbak?

A kötetben szereplő ötletek, tesztek, játékok és történetek befogadásához nem kell kérni az orvos vagy a gyógyszerész véleményét: nagyobb adagokban és kisebbekben is fogyaszthatók, mellékhatások nem ismertek, a munkahelyi örömhányadosunk javítására viszont biztos szert kínálnak.

2014. június 2., hétfő

Ki vagyok én? És ha igen, akkor hány? Richard David Precht



Nagyszerű, izgalmas olvasmány. A hivatalos leírással ellentétben ez szerencsére nem kocsmafilozófia! Nem a szokásos ókortól a napjainkig sorrendben halad a szerző, mert nem is igazán ez a fajta hagyományos megközelítés a jó megközelítés, nem is értem miért ragaszkodnak többnyire ehhez a filozófia történetét bemutató írások. A könyv jócskán túlmutat a filozófián a legfrissebb neurobiológiai eredmények bemutatásával. Az alapozás után a szerző belevág a napjaink és a közeljövő filozófia problémáiba, az állatok jogaitól kezdve, a környezet pusztításon át, a genetikai kutatások kapcsán felmerülő etikai kérdésekig. Sok mindenre nincs még válasz de az mindenesetre kiderül, hogy az élet és az univerzum értelmére még mindig a 42 a legjobb válasz!

Hivatalos leírás:

A szerző barátja egy átmulatott éjszaka után mámoros rácsodálkozással kiáltotta a sötétbe: "Ki vagyok én? És ha igen, akkor hány?" - Ekkor született a könyv ötlete. 
A két, látszólag zavaros kérdés remekül összefoglalta mindazt, amiről filozófusok vitáznak évszázadok óta, és amit valójában mindannyian szeretnénk megfejteni a konyhaasztal mellett vagy a kocsma pultjának támaszkodva: mit jelent jó életet élni? 
A szerző felold minden korábbi szabályt, lerombol minden előítéletet, közel hozza a filozófiát a napi rutinhoz, hogy választ kapjunk a bennünk motoszkáló kérdéseinkre: Mit tudhatunk? Mit tehetünk? Mit remélhetünk? Arra biztat, hogy élvezzük a gondolkodás szabadságát, ne érjük be egyszerű válaszokkal, és mindig keressük a miérteket.
A könyv egy igazi másnapos világköri út: városról városra, történetről történetre, az ókori filozófiától a modern tudományokig, az agykutatástól a neurobiológiáig. Szórakoztató stílusa telitalálat. Az ember valóban úgy érzi, eleget ivott már, hogy elmélkedjen az élet értelméről, és bátran vitázzon magasröptű gondolatokkal, levesse előítéleteit, hogy végül rátaláljon önmagára, saját életének értelmére.

Pszichológia - 50 fogalom, amit ismerni kell Adrian Furnham


Mint minden válogatás, ez is csak önkényes lehet. Inkább egy tárlatvezetésre hasonlít, részben meghaladott eszmékkel, mint a jelenleg érvényes, elfogadott álláspontokat bemutató tudományos műre.
Ami zavart:
Sokszor hiányzik az egyértelmű állásfoglalás. A fejezetékhez tartozik egy kronológia sáv, ahol a témához kapcsolódó események, személyek, művek időrendben vannak felsorolva. Ezek egy részéről van csak szó a leírásban.Valakit ez inspirálhat, valakit meg csak felzaklat. Főleg ha azt látja, hogy az idézett művek picinyke kis töredéke jelent meg magyarul.
Minden fejezethez tartoznak idézetek, de sajnos azt az olvasónak kellene eldönteni egy mondatból, hogy az adott idézet támogatja, vagy éppen cáfolja a leírás tárgyát. Minden alkalommal van egy dióhéjban összefoglaló, ami mindössze egy mondat. Az önzetlen viselkedésre a könyv válasza dióhéjban: Létezik-e altruizmus? 12 további esetben az összefoglalás egy kérdés! Vajon tudom egyáltalán, mit hordtam itt össze az előbb?
A hivatalos leírás messze könnyedebb képet fest a könyvről, mint amilyen a könyv valójában. Vagy másként fogalmazva, a könyv NEM ad egyszerű válaszokat a bonyolult kérdésekre (szerencsére). Természetesen a rák okára sem kapunk választ :). De ez nem a könyv hibája, hanem azé aki az összefoglalót írta!

Dióhéjban: Ne ezzel kezdjük a pszichológiával való ismerkedést.


Hivatalos leírás:

Mennyire különbözik a női agy a férfiakétól? Létezik-e igazán önzetlen viselkedés? Vajon születésünkkor az agyunk üres tábla? Megismerhetjük-e álmainkból tudattalan vágyainkat? Korunk társadalmában a pszichológia mindenütt jelen van. A legkülönbözőbb viselkedések, érzések és gondolatok megértésére és megmagyarázására törekszik, a nagyzási téveseszméktől kezdve a komputerfóbián és a rák kiváltó okain át az emlékezésig, a társadalmi mobilitásig, az attitűdképződésig és az alkoholizmusig – hogy csak néhányat említsünk. Adrian Furnham, a londoni University College pszichológia professzora 50 közérthető és lebilincselő esszébe sűrítette a tudományág központi gondolatait. A mindennapi példákkal és kiemelt idézetekkel teli kötet egyszerre időrendi áttekintés a tudomány e létfontosságú ágáról, és bevezetés annak ismeretébe, amit emberi viselkedésnek nevezünk.

2014. május 21., szerda

Kék óceán stratégia W. Chan Kim - Renée Mauborgne


Mi az a kék óceán? Egy olyan piaci tér, ahol nincs konkurencia (még), boldog és elégedett fogyasztók és vásárlók vannak és a profitért csak be kell nyúlni a vízbe. A vörös óceán ellenben az elhullott nagy és kishalak vérétől piroslik.A cégek marakodnak a koncért (a vásárlók kegyei).
Ha annyira egyszerű lenne kék óceánokat teremteni, tele lennénk kéklő óceánokkal, amikben boldog színes halacskák úszkálnak. Lehetséges egy olyan világ, a szabad verseny mellett, ahol kék óceánok vannak csak? Valószínűleg nem. A kék óceánok tényleg annyira kékek? Ebben sem vagyok biztos. A kék óceán egy olyan egyedülálló ötletből induló termék, szolgáltatás, aminek nincs párja a piacon. Az igaz, hogy aki ilyennel rukkol elő, rövidebb hosszabb ideig élvezheti az unikalitás előnyeit és ha jól csinálja jelentős profitra tehet szert. De tényleg el vannak ezek a cégek szigetelve a többi cégtől? Nyilván nem, mert ha máshol nem, a vásárlókon keresztül kapcsolatuk van másokkal, illetve ha a termékükhöz a piacon bármit vásárolniuk kell, más cégekkel is kapcsolatba kerülnek. Ami a kék óceánon nyereség, az a vörös piacon veszteség. Lehet, hogy a veszteség sok tucat cég között oszlik meg, de lehet, hogy párat érint, de őket nagyon. A kék óceán cég kezéhez máris vér tapad. A kék óceán etikus is egyben?
Egy nagyvállalat a kék óceánjával, amit gigantikus marketinggel támogat meg, esetleg kis és közepes cégek tucatjai teheti tönkre. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy a kék óceán létrehozása, bár jól hangzik és a tisztaság, az idill és az édenkert jut róla eszünkbe, nem feltétlenül jelent etikus cselekvést!
A könyv már elég régen íródott. Az eltelt közel tíz évben nem történt olyan robbanás a kék óceánok számát tekintve, ami igazolná a szerzők forradalminak gondolt módszerét. Lehet, hogy csak egy közismert hibával állunk szemben. Utólag minden logikusnak látszik! Persze, hiszen, azokat a fonalakat tudjuk követni a szövődő szőnyegig, amik még nem fogytak el! Amik elfogytak már kicsusszantak a kezünkből. Már bent vannak a történelem szőnyegébe.
Van értelme ezek után elolvasni a könyvet? Magyar olvasóknak mindenképp. Hiszen akár csodarecept, akár nem, a benne leírtak még igazak és hasznosak. Lehet, hogy nem sikerül az egész vállat számára kék óceánt találni, de lehet, hogy kis kék kis pocsolyákat igen, akár a cégen belül is. A vállalati stratégiai könyvekkel az a baj, hogy szinte mindig azt tűzik ki célul, hogy a mi cégünk hódítsa meg a világot. Ez marhaság! El kellene felejteni a mindenáron való végtelen fejlődést. Egy kis cég, ami tisztességes megélhetést biztosít akár csak 2-3 embernek és vásárlók százait szolgálja ki, ugyanolyan értékes, mint egy multinacionális cég. De még egy közepes cégnek sem kell folyamatosan bővülni. Persze technológiailag fejlődni, több lábon állni, etikusabbnak lenni, a környezettel kíméletesebben bánni, a vevőket jobban kiszolgálni szabad, sőt kell.
Merjünk kicsink maradni!

Hivatalos leírás:

A kék óceán a végtelen lehetőségek szimbóluma. A könyvet olvasva egy stratéga nem tehet mást, mint szüntelenül bólogat: "Hát persze, így kell csinálni. Hiszen ezt próbáljuk mi is!" Akkor hát miért lett ez a könyv a Harvard Kiadó bestsellere? Miért fordítják máris 30 különböző nyelvre? Mi benne a zseniális? - A módszeresség, a koncepciózus véghezvitele mindannak, amit sokan éreznek, de csak kevesen tudnak készpénzre - profitra - váltani. A kék óceán stratégia szisztematikusan vezet végig azon a csoportos agytornán, melynek eredményeképpen olyan piacokra bukkanhatunk, ahol még nincs senki, ahol még kék az óceán, és nem véreznek el céljaink a költségcsökkentés, illetve az árverseny csapdáiban. - A multinacionális világ felrázása, rég elfelejtett kisvállalkozói attitűdök, kreativitás és a "mersz" felélesztése. - És végül talán a legfontosabb: Remek tréning! Csapatépítés felsőfokon!

Rossz tudomány Ben Goldacre



2014, a Földön több milliárd ember tud olvasni. Százmilliók életét könnyíti, teszi egyszerűbbé, szórakoztatóbbá a tudomány. Ennek ellenére az ostobaság töretlenül bukkan fel minduntalan a médiában és a hétköznapokban. Akinek kétségei voltak korábban, az interneten megjelenő "tudományos" cikkek kommentjeit olvasva láthatja, hogy semmi, de tényleg semmi értelme nincs a tömegek oktatására költeni.
Az emberek fejében egy igen leegyszerűsített modell van a világról. Ha nem akarok finomkodni, annyit mondanék, az emberek többsége ostoba barom. Sokan saját jogon, sokan egyszerűen ebbe nőttek bele, nem is láttak még túl a kerítésen. Jól érzik magukat a legelőn. Mások meg képtelenek felismerni az ismereteik, képességeik hiányát. A korlátoltság megfogalmazása a könyvből: "a társaikhoz képest különösen gyengén teljesítő emberek, nem voltak tudatában saját inkompetenciájuknak, ráadásul arra is kevésbé voltak képesek, hogy felismerjék mások kompetenciáját, mivel ez a képesség is a metakognícióra, azaz a képességről, a "tudásról való tudásra" épül."
Az iskola a hibás? Nem a képleteken, bemagolt évszámokon kellene, hogy legyen a hangsúly, hanem a nyitott, kritikus gondolkodáson. Az elmúlt évezredek megmutatták, hogy a tudományos gondolkodásnál nincs jobb, a világ megismerésére. De tudják-e az iskolából kikerülők, hogy mi a tudományos gondolkodás? Képesek-e elválasztani az ocsút a búzától (ja de mi az az ocsú?)? A varászlat, önbecsapás, babona ma is ugyanolyan kelendő, mint mondjuk 1314-ben. Az orvostudomány és a gyógyszeripar mindenkit érint, aki civilizált országokban él. Hasonlóan a focihoz, az orvosláshoz is mindenki ért, de persze csak kevesek veszik a fáradságot és szereznek belőle diplomát. Ez a könyv a tudományos gondolkodásról szól elsősorban, másodsorban szól csak a gyógyszeripar, az orvostudomány és az alternatív orvoslás árnyoldaláról, annak ellenére, hogy végig az orvostudomány és a gyógyszeriparból hoz példákat. A New Age, csodadiéta, homeopátia hívőknek nem kellemes olvasmány, de nem is hiszem, hogy Őket bármivel is meg lehetne ingatni a hitükben. A szerző az orvostársainak ajánlja a könyvet. Ha csak nekik ajánlaná, a kiadó ki sem adta volna. Persze, hogy mindenkinek ajánlható, akit érdekelnek a gyógyszeripar sötét titkai és a kuruzslók trükkjei, valamint a média undorító hírhajhász tettei.
Na de tényleg ki olvassa el? Azok akik éppen billegnek a határon. Érzik, hogy valami nem stimmel a gyógyszeripar körül, de nem élből utasítják el az eredményeit. Azok, akik sejtik, hogy a média nem igazán objektív bizonyos esetekben (szépen fogalmazva). Akik kíváncsiak kicsit mélyebben arra, hogy mi a különbség a tudomány és a sarlatánság között, orvosi példákon keresztül bemutatva.

Röviden:
Jó könyv. Néha kicsit sokat rugózik egy témán, de ennek ellenére ajánlom. Aki bírja Carl Sagant, ez is olyasmi, csak itt a csillagászat helyett a gyógyászat univerzumában kalandoz a szerző. A célja ugyanaz, próbál rávenni, hogy gondolkozzunk.

Ben Goldacre Battling bad science TED
What doctors dont know about the drugs they prescribe

Hivatalos leírás:

Gyors és könnyű fogyás, 80 százalékkal fényesebb szempillák, tisztítókúra, mindenható bogyók és kotyvalékok. Megannyi, "tudományosan megalapozott" hatásúként hirdetett csodaszer. Ben Goldacre, az ismert brit tudományos szerző, a Guardian publicistája tudományos bestsellerében az egyszemélyes szélhámos vállalkozásoktól a legnagyobb gyógyszercégekig terjedő egészségipar fülledt hátsó udvarába kalauzol bennünket. Oda, ahol ezek a szereket és a hozzájuk tartozó hangos marketing kampányokat kotyvasztják, és ahova a nagyközönség - nem véletlenül - nem láthat be.
Hogyan lesz a soha el nem végzett vagy szándékosan torzított mérésekből tudományos "bizonyíték"? Hogyan kap fel a média minden alapot nélkülöző elgondolásokat és tévhiteket? Miért van az, hogy sokan teljesen gyanútlanul bedőlnek a sarlatánoknak és a kuruzslóknak?
Ben Goldacre az igazi tudományt és a mindannyiunkban lakozó józan észt hívja segítségül, amikor a népszerű alternatív gyógymódokat és a gyógyszeripar óriásainak gyakorlatát vizsgálja. A zseniális humorral megírt Rossz tudomány elolvasása után aligha fogunk bedőlni a 21. század nevetségessé tett sárkányfű-árusainak. Ezek közül sokan nem találták viccesnek a leírtakat, és a könyv megjelenése után rettentő pereket zúdítottak a szerző nyakába. És el is vesztették mindegyiket…
A szerzőről
Ben Goldacre (1974) ismert brit tudományos író, kutató, orvos és pszichiáter. Az Oxfordi Egyetemen tanult orvostudományt, foglalkozott kognitív idegtudományi kutatásokkal, továbbá pszichiátriai képesítést is szerzett. Nagy sikerű, heti tudományos rovatot vezetett a Guardianben Bad Science néven.


2014. május 13., kedd

Oldalazás John Kay


Halottam egy indián mondást az egyik 7 szokás előadáson. Ha hamarabb akarsz odaérni tégy egy kerülőt. Na ez a könyv erről a kerülőről szól. A mondás igazságát ez a könyv értette meg velem. Kinek is ajánlanám? Olyanoknak, akik tudják, hogy a fejükben levő, világról alkotott modell soha nem lehet elég jó, de törekednek rá, hogy jobb legyen. Újraolvasós!

Hivatalos leírás:

Ha pontosan tudjuk, mit akarunk, ismerjük a körülményeket, elegendő információval rendelkezünk, és átlátjuk mások reakcióit, akkor egyszerűen, világos módszerek és modellek alapján, direkt módon meg tudjuk oldani problémáinkat. De ha - mint oly sokszor az életben - céljaink homályosak és összetettek, a környezet bizonytalan, információink hiányosak, az interakciók kiszámíthatatlanok, akkor minden a feje tetejére áll: direkt megoldásaink kudarcot vallanak, céljaink romba dőlnek, előbb utóbb hibáztatni kezdjük a körülményeket és másokra hárítani a felelősséget. A kialakult helyzetet pedig - jobb híján - meglévő direkt módszereinkkel megpróbáljuk utólag megmagyarázni: ésszerűsítéssel helyettesíteni az ésszerűséget.
És itt kap szerepet az oldalazás.
A Financial Times elismert publicistája, több gazdasági témájú könyv szerzője, rendkívül meggyőzően mutatja be, milyen kevés esetben érdemes használnunk döntéseinknél a megszokott és beváltnak hitt direkt módszereinket. Mikor és miért kell sokkal inkább indirekt módon közelítenünk - ahogy ő nevezi - oldalaznunk? Miért célravezetőbb újra és újra próbálkoznunk, kísérleteznünk, alkalmazkodnunk és elismerni tévedéseinket?
A könyv azoknak szól, akik fogékonyak az alternatív gondolkodásra, akik céljai között szerepel, hogy boldogok és gazdagok legyenek, de hajlandók elfogadni, hogy bonyolult világunkban mindez ott van, ahol megtaláljuk, nem pedig ott, ahol keressük.

2014. május 9., péntek

Dávid és Góliát Malcolm Gladwell



Gladwell talán leggyengébb könyve. Folytatja a hagyományt, hogy a The New Yorkerben megjelent cikkeiből csinál egy tematikus könyvet. Ha az előző két posztolt könyvből a logikai hibákat sorolnám fel kritikaként ezek lennének azok. Túlzott magabiztosság, hozzáférhetőségi torzítás (amiről nem tudjuk, hogy nem tudjuk, nem is befolyásolhat), társadalmi megerősítés (ha sokan hiszik, hogy Gladwell több mint egy búlvár író, attól még nem lesz több), sztori hatás (egy könnyes történettel bármit el lehet adni), sofőrtudás (valamit tudni és valamit elismételni nem ugyan az), stb. Három fejezetben 9 nem igazán közismert személy (és többnyire érdektelen is)  példáján keresztül próbálja bebizonyítani, hogy látszólag esélytelenül is lehet esélyünk és a pénz, hatalom, gazdagság is lehet szívás. Nem akarom azt mondani, hogy a történetek nem jók. Az Emil Jay Freireich magyar származású orvosról szóló rész, a gyermek leukémia leküzdésében elért sikereivel és az észak-írországi polgárháború kezdeteinek leírásai egészen döbbenetesek. Ezek a témák felkeltették a figyelmemet. De a gond az, hogy az önkényesen hozott példák nem állnak össze egy egésszé és nincs meg az érzés a végére, hogy igen, Dávidnak mindig van esélye. A címadások egy egy személy nevével, akik aztán nem is hősök, csak résztvevők, szemlélők, elszenvedői eseményeknek, vagy épp csak riport alanyok, nem is Dávidok. Nem értem miért kellett ragaszkodni a fejezet címeknél ezekhez a semmit mondó nevekhez. Gáz. A szerkesztő meg hagyta, hogy ez így megjelenjen.

Bevezetés

A Dávid történetet is sikerül elrontania azzal, hogy arról ír, hogy Góliát valószínűleg beteg volt (agydaganat) és voltaképpen a nyomora miatt győzhetett Dávid. Persze ettől még Dávid bátorsága, helyzetfelismerése és a kreativitása nem kérdéses. Viszont lehet, hogy Góliátot kéne sajnálnunk.
Egy lehet, hogy meg sem történt esemény szereplőjéről megállapítani, hogy beteg volt, egy pár mondatos 2000 éves leírás alapján, nem is tudom, vicces, nevetséges? Ezt nem Gladwell találta ki, de teret adott ennek az elképzelésnek és ezzel már elültette a kételyt, hogy Dávid .azért győzhetett mert Góliát nem volt százas. Győzhetünk, de azért az ellenfél nem árt ha háttal térdel nekünk, bekötött szemmel.

A hátrányok előnyei, az előnyök hátrányai

Az első történet hőse Vivek Ranadivé, aki semmit nem értett a kosárlabdához és egy jelentéktelen általános iskolai csapatot sikerre vitt, azzal, hogy felismerte, hogy ha valakik nem tudnak kosarazni, mint a lányai a csapatban, akkor az egész pályás letámadás sikerre vihet. Igen, egy darabig, bizonyos körülmények között. Vivek Ranadivé india származású kaliforniai programozó mint Dávid? Na ne!

Teresa DeBritó, aki semmit nem tett, csak éppen a nevét adta egy fejezethez, ahol Gladwell bizonyítani próbálja, hogy a gyereknevelés könnyűsége és a család vagyona nem egy egyenessel ábrázolható, hanem egy fordított parabolával. Bizony, ha k. gazdagok vagyunk a gyerekünknek nehéz azt mondani, hogy küzdjön, amikor reggelente az aranytömbökön kell átmásznia a konyhába. Szóval gazdagon, sikeres felnőttet nevelni az elkényeztetett csemetékből nem nagyon lehet. A parabola megjelenik az osztálylétszámoknál is. Kevés gyerek szívás, sok gyerek szívás, valahol 18-24 között meg ideális. Teresa DeBrito gazdag kertvárosi iskola tanítója mitől lett Dávid? Gyakorlatilag meg sem jelenik.

Caroline Sacks. Egy másik nem Dávid. Egy talán jobb sorsra érdemes nő, aki ahelyett, hogy megelégedett volna egy közepes egyetemmel, a Brownra ment, mert persze megengedhette magának. Itt viszont az Ő zsenije csak Zs kategóriás volt és bizony nem lett kémikus, vagy biológus, hanem szépen kibukott és most talán háztartásbeli, aki elsírta, a mi lett volna ha gyengébb egyetemre megyek sztoriját Gladwellnek. Gladwell bemutatja, hogy a pozitív diszkrimináció mennyire kontraproduktív. Valamint mekkora szívás a Yalen az utolsó negyedben lenni, amikor ezzel a tudással egy gyengébb egyetemen elsők lehetnénk. Elsőnek lenni jobb egy közepes egyetemen mint utolsónak lenni a Yalen. Legalább is a munkaerőpiaci és publikálási statisztikák szerint.

A kívánatos nehézség elmélete

David Boies, aki sikeres ügyvéd és diszlexiás. Gary Cohn a Goldmann Sachs elnöke és Ingvar Kamprad az IKEA alapítója, ők is diszlexiások. Ebben a fejezetben hozott példákkal két pszichológus elméletét szeretné bizonyítani, hogy a sikerhez szükség van a kívánatos nehézségre, mint valami alapösszetevőre. Ha valaki pl. diszlexiás az már eléggé nehézzé teszi az életben való érvényesülést. A tucatnyi példa (másokat is megemlít) édeskevés, hogy komolyan vegyük, hogy a diszlexiások többsége kivételesen érvényesül, miközben meg tudjuk, hogy ez nagyon nagyon nem igaz.Egy gazdag diszlexiás ügyvéd mint Dávid?

Emil Jay Freireich, aki félárván nyomorban nőtt fel, az anyját szinte nem is ismerve, a nehéz gyerekkora által vált olyan állhatatossá, hogy képest volt minden kétkedőn túllépni és sikerre vinnie az elképzeléseit, ami a leukémia kezelésében forradalomhoz vezetett. Érdekes, hogy nem azt gondolja Gladwell, hogy a körülmények és az őt támogatók, különösen Tom Frei barátsága volt az, ami számított, valamit az, hogy rendelkezésre álltak azok a kemoterápiás szerek, ami nélkül Freireich kudarcra lett volna ítélve. Szó van még itt a londoniak halvérűségéről, amit a német bombázások alatt tanúsítottak és egy elméletről, hogy az egyik szülő halála segíti a kreativitást. Minden tiszteletem ellenére Freireich sem Dávid.

Wyatt Walker az amerikai polgárjogi mozgalom szégyene. Legalább is szerintem. Szintén nem Dávid. A cél szentesíti az eszközt mondást vele lehetne nagyszerűen példázni. Aki iskolás gyerekeket küld vízágyuk és farkaskutyák ellen, nem lehet Dávid.

A hatalom korlátai

Rosemary Lawlor
A hölgy szemtanúja volt a britt "békefenntartók" bevonulásának. Kereszténynek lenne Észak-Írországban szívás volt és ma is az. Szó van még bűnözőket ölelgető rendőrökről, akik helyi sikereket értek el, azzal, hogy emberszámba vették a bűnözők családját és a bűn útjára téved gyerekeket. Dávid, hol vagy?

Wilma Derksen
A gyermekét elvesztő anya, aki a végén megbocsát a gyermeke perverz elrablójának és gyilkosának. A fejezetben szó van még arról az emberről, aki a lánya halála után kiharcolta a háromcsapás törvényt, aminek a végét az jelentette, amikor már egy pizza lopásért is 25 évet lehetett kapni, az emberek elkezdtek gondolkodni az értelmén és a korlátain.

André Trocmé
A hugenotta leszármazott zsidó mentő. Tanulság? Vannak körülmények és helyek, amik kivételt képeznek. 

Önmagában minden történetnek vannak tanulságai, de nem áll össze az egész. Riport kötetnek esetleg elmegy. Érdemes megvenni? Nem. Elolvasni ha ingyen van? Ha éppen unatkozunk esetleg.

Hivatalos leírás:

Háromezer évvel ezelőtt az ókori Palesztina egyik csataterén egy pásztorfiú diadalmaskodott egy hatalmas harcos felett mindössze a parittyájával. Dávid és Góliát története azóta az esélytelen kisemberek és a sebezhetetlen óriások közötti küzdelem jelképévé vált. Dávid győzelme valószínűtlen és csodával határos. A fiúnak nem volt esélye. Vagy mégis? Malcolm Gladwell megkérdőjelezi az akadályok és hátrányok szerepéről kialakított elképzeléseinket, és újraértelmezi, mit jelent a diszkrimináció áldozatának lenni, elveszíteni egy szülőt, középszerű iskolába járni, vagy egyéb látszólagos hátránnyal indulni az életben. Ezek a lebilincselő történetek szemléltetik, milyen sokszor fakadnak világunk szépségei és jelentős értékei megpróbáltatásokkal teli élethelyzetekből.

2014. május 3., szombat

Gondolj bele, hogy ne ess bele! Rolf Dobelli



Az Akadémia kiadó Elme kerekei sorozat könyveiből már párat elolvastam és blogoltam. Ez is közülük való. Az olvasott könyvek alapján ajánlom a sorozatot a hétköznapi pszichológia iránt érdeklődőknek.

Logikai hibák, heurisztikák, torzítások. Erről szól a könyv.

Ez a könyv szinte ugyanazokkal a témákkal foglalkozik mint a Rejtett énünk - Az önbecsapás 48 módja David McRaney. Míg McRaney pszichológus, Dobelli közgazdász filozófus. McRaney könyve picit tudományosabb, összeszedettebb, Dobelli több gazdasági példát hoz. Egy délután kiolvasható. De sokszor újra elővehető!

Hivatalos leírás:

Agyunk a vadászó-gyűjtögető életmódra lett kitalálva. Ma azonban teljesen más világban élünk. Többek között ez okozza gondolkodásunk hibáit, amiből rossz döntéseink következnek. Mindannyian döntöttünk már rosszul. Megtapasztaltuk, milyen súlyos következményei lehetnek egy-egy téves döntésünknek. Elveszíthetjük a pénzünket, tönkretehetjük a párkapcsolatunkat, eleshetünk egy jó állástól, vagy éppen nem vagyunk képesek kiszabadulni miatta egy rossz, fojtogató élethelyzetből.
Aki tudja, milyen könnyen tévedésbe esik, jobban fel van vértezve ellene: Rolf Dobelli górcső alá veszi a legalattomosabb "gondolkodási csapdákat", amelyekbe minduntalan beleesünk. Megtudhatjuk például,
- miért becsüljük túl rendre a tudásunkat (és miért tartjuk a többieket butábbnak, mint amilyenek),
- valami miért nem lesz attól igaz, hogy emberek milliói helyesnek tartják,
- miért hiszünk olyan elméletekben, amelyek bizonyítottan tévesek.
Rossz döntéseinkért általában a józan eszünket elhomályosító érzelmeinket tesszük meg bűnbaknak. Ám a "józan eszünk" korántsem olyan ártatlan és megbízható „társunk”, mint ahogyan hinni szeretnénk. A bennünk lakozó vadászó-gyűjtögető ősembernek – akitől evolúciós léptékkel mérve okostelefonjaink és az egész technológiai fejlődés ellenére alig különbözünk – gyakran a túlélése múlott azon, képes volt-e "gondolkodás nélkül" reagálni, így egyes gondolati sémák, viselkedési mechanizmusok olyan mélyen belénk ivódtak, hogy eszünkbe sem jut megkérdőjelezni, újra végiggondolni őket. Még akkor sem, ha ma már inkább a kárunkra vannak. Ebben az újragondolásban segíthet bennünket Rolf Dobelli könyve.

Rejtett énünk - Az önbecsapás 48 módja David McRaney


Alap lenne mindenki számára, hogy az elménk torzításait, a heurisztikákat, logikai hibákat ismerje. Valószínűleg nem tudnánk ezeket az ismeretek birtokában sem mindig elkerülni, de talán megbízhatóbb döntéseket tudnánk hozni. Jobban megértenénk a másik felet, a partnerünket, házastársunkat, tanárainkat, diákjainkat, üzletfeleinket. Rettenetes nagy újdonságot nem tartalmaz ez a kötet, de remek összefoglaló. Ez pont az a téma, amit inkább többször, más módon tálalva is érdemes elolvasni. Ajánlom, mindenkinek!

A témában ajánlom még ezt.
http://kiolvaso.blogspot.hu/2013/12/dr-susan-weinschenk100-dolog-amit.html

Hivatalos leírás:

Miért emlékszünk tévesen a velünk történt eseményekre?
Miért van túl sok barátunk a Facebookon?
Miért adjuk fel idő előtt a fogadalmainkat?
Miért szeretjük jobban az Apple-t, mint a Microsoftot?
Miért nem merjük megmondani a véleményünket munkahelyünkön?

Azt hisszük, ismerjük önmagunkat és mindig racionálisan döntünk. Pedig egyre több pszichológiai kísérlet bizonyítja, hogy egyáltalán nem vagyunk olyan okosak, mint gondolnánk. Legtöbbször csak utólag találunk ki logikusnak tűnő történeteket, hogy összeálljon bennünk valamilyen elfogadható magyarázat, miért viselkedünk, döntünk és gondolkodunk úgy, ahogyan.
A szerző az önbecsapás legjellemzőbb módjait gyűjtötte össze, amelyekkel nap mint nap áltatjuk magunkat. Szellemes stílusban szembesít tévképzeteinkkel, és tárja fel rejtett énünket, hogy jobban megértsük önmagunkat és egymást.

2014. április 20., vasárnap

Elemi lean Robert O. Martichenko


Remek kis könyv. A lean nagyszerű közérthető összefoglalása. Három rétege van a könyvnek. A keret Martichenko kisebbik lányának első iskolai napja, ahová Ő is elkísérte a lányát és persze mindenről a lean jut eszébe. Ezt lehetne szájbarágósan és erőltetetten is leírni, de Martichenkónak sikerül végig hitelesnek maradni.
A második réteg Orlo a bölcs öreg bagoly magyarázata a lean elemeiről. Ez nagyon gáz lenne, ha nem lenne az iskolai környezet, amibe belefér ez a játékosság. Szerencsére nem megy le gügyögő szintre a bagoly, hanem teljes szakmaisággal mondja el az iskolai események lean megfelelőjét. A harmadik réteg a lean elemek három mondatos tömör magyarázata. Az első olvasás után végig lehet menni másodszor a könyvön Orlo magyarázataival és a tömör mondatokkal, kihagyva az iskolai keret történetet, majd utána akárhányszor csak az emlékeztető mondatokat elolvasva. Én személy szerint minden kollégámnak kötelezővé tenném az elolvasását!

Hivatalos leírás:

Minden gyakorló lean szakemberben időről-időre felmerül a gondolat, hogy milyen jó lenne egy könnyen olvasható, rövid, összefoglaló anyag a lean szemlélet alapjairól, amelyet oda lehet adni ismerőseinknek, munkatársainknak és családtagjainknak akár még a gyerekeinknek is. Amennyiben a lean szemlélet gyakran együtt jár azzal, hogy leszokunk rossz szokásaink tömkelegéről, nem lenne jobb, ha már a kezdetektől egyből jobb szemléletet és szokásokat tanulnánk?

Az Elemi lean - Mindent, amit a leanről tudok, az első osztályban tanultam pontosan ilyen könyv. Visszaviszi a leant az egyszerű gyökereihez azáltal, hogy megmutatja, miként van jelen a lean egy első osztályos tanteremben. A könyv összekapcsolja az általánosan használt lean eszközöket a hosszabb távú lean utazással, azaz nemcsak a veszteségek azonosításának és megszüntetésének módjait mutatja meg, hanem az olvasó megismerheti a lean igazi valóját is: a tanuló és problémamegoldó kultúrához vezető utat.

Készült minden érdeklődő számára, a lean szemlélet alapjainak elsajátításához. Tökéletes forrás a munkatársak lean iránti elkötelezettségének növeléséhez a szervezet minden szintjén.